Gołąb Piotr: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
mNie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Gołąb Piotr SVD (1888-1943)==
==Gołąb Piotr SVD (1888-1943), sługa Boży==
Urodził się 18 stycznia 1888 w Schodniej koło Opola jako syn Pawła i Agnieszki z domu Janik. Dzień po urodzeniu został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie.  W 1895 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Schodniej, którą ukończył w 1903 roku. Następnie rozpoczął naukę w szkole zawodowej. Jednak po roku kształcenia się w zawodzie stolarza zapragnął wstąpić do Gimnazjum Słowa Bożego w Nysie. Po złożeniu podania przyszła pozytywna odpowiedź. Po pięciu latach formacji w Niższym Seminarium wstąpił do Wyższego Seminarium Ojców Werbistów w Mödling w Austrii. Święcenia kapłańskie przyjął 1 października 1915. Po święceniach został zaciągnięty do armii, jednak że był księdzem nie musiał iść na front. Został sekretarzem lekarza szpitala wojskowego, w którym pomagał rannym żołnierzom.
Urodził się 18 stycznia 1888 w Schodniej koło Opola w rodzinie Pawła i Agnieszki z d. Janik. Dzień po urodzeniu został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie.  W 1895 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Schodniej, którą ukończył w 1903 roku. Następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej. Jednak po roku kształcenia się w zawodzie stolarza zapragnął wstąpić do Gimnazjum Słowa Bożego w Nysie. Po złożeniu podania przyszła pozytywna odpowiedź. Po pięciu latach formacji w Niższym Seminarium wstąpił do Wyższego Seminarium Ojców Werbistów w Mödling w Austrii. Święcenia kapłańskie przyjął 1 października 1915. Po święceniach został zaciągnięty do armii, jednak że był księdzem nie musiał iść na front. Został sekretarzem lekarza szpitala wojskowego, w którym pomagał rannym żołnierzom.


Po wojnie wrócił do Mödling, gdzie ukończył studia w 1919 roku. Po skończeniu studiów teologicznych rozpoczął na Uniwersytecie Poznańskim studia lingwistyczne. Pracę dydaktyczną rozpoczął w Rybniku w Niższym Seminarium Duchownym. Wraz z uczniami przeniósł się do Górnej Grupy, gdzie uczył języka polskiego.
Po wojnie wrócił do Mödling, gdzie w 1919 roku ukończył studia teologiczne, po których rozpoczął na Uniwersytecie Poznańskim studia lingwistyczne. Pracę dydaktyczną rozpoczął w [[Niższe Seminarium Duchowne Ojców Werbistów w Rybniku|Niższym Seminarium Duchownym w Rybniku]]. Wraz z uczniami przeniósł się do Górnej Grupy, gdzie uczył języka polskiego.


28 października 1939 został internowany przez Niemców wraz z innymi współbraćmi. 5 lutego wszyscy werbiści zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. O. Gołąb najpierw znalazł się w obozie w Sachsenhausen, a następnie został przetransportowany do Dachau, gdzie otrzymał numer obozowy 22601. Tam był okrutnie traktowany, co przyczyniło się do jego śmierci. Zmarł zupełnie wycieńczony 26 maja 1943.  
28 października 1939 został internowany przez Niemców wraz z innymi współbraćmi. 5 lutego wszyscy [[werbiści]] zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. O. Gołąb najpierw znalazł się w obozie w [[Obóz koncentracyjny - Sachsenhausen-Oranienburg|Sachsenhausen]], a następnie został przetransportowany do [[Obóz koncentracyjny - Dachau|Dachau]], gdzie otrzymał numer obozowy 22601. Tam był okrutnie traktowany, co przyczyniło się do jego śmierci. Zmarł zupełnie wycieńczony 26 maja 1943.  
W przekonaniu świadków jego życia był świętym, dlatego w 2003 roku został włączony w drugi proces beatyfikacyjny męczenników II wojny światowej.
W przekonaniu świadków jego życia był świętym, dlatego w 2003 roku został włączony w drugi proces beatyfikacyjny męczenników II wojny światowej.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
L. Radziej, Wyszedł spośród nas. Życie Sługi Bożego ojca Piotra Gołąba SVD(1888-1943), misjonarza i męczennika, Schodnia – Wodzisław Śląski 2011; H. Kałuża, Świętymi bądźcie, Nysa 2004.
L. Radziej, Wyszedł spośród nas. Życie Sługi Bożego ojca Piotra Gołąba SVD (1888-1943), misjonarza i męczennika, Schodnia – Wodzisław Śląski 2011; H. Kałuża, Świętymi bądźcie, Nysa 2004; W. Jacewicz, J. Woś, Martyrologium polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską w latach 1939–1945, z. 5, Warszawa 1981, s. 437.


{{Święci}}
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Święci i błogosławieni|Gołąb]]
[[Kategoria:Biografie - G]]
[[Kategoria:Biografie - G]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]
[[Kategoria:Werbiści]]
[[Kategoria:Werbiści]]
[[Kategoria:Represjonowani]]

Aktualna wersja na dzień 23:01, 10 lis 2019

Gołąb Piotr SVD (1888-1943), sługa Boży

Urodził się 18 stycznia 1888 w Schodniej koło Opola w rodzinie Pawła i Agnieszki z d. Janik. Dzień po urodzeniu został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie. W 1895 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Schodniej, którą ukończył w 1903 roku. Następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej. Jednak po roku kształcenia się w zawodzie stolarza zapragnął wstąpić do Gimnazjum Słowa Bożego w Nysie. Po złożeniu podania przyszła pozytywna odpowiedź. Po pięciu latach formacji w Niższym Seminarium wstąpił do Wyższego Seminarium Ojców Werbistów w Mödling w Austrii. Święcenia kapłańskie przyjął 1 października 1915. Po święceniach został zaciągnięty do armii, jednak że był księdzem nie musiał iść na front. Został sekretarzem lekarza szpitala wojskowego, w którym pomagał rannym żołnierzom.

Po wojnie wrócił do Mödling, gdzie w 1919 roku ukończył studia teologiczne, po których rozpoczął na Uniwersytecie Poznańskim studia lingwistyczne. Pracę dydaktyczną rozpoczął w Niższym Seminarium Duchownym w Rybniku. Wraz z uczniami przeniósł się do Górnej Grupy, gdzie uczył języka polskiego.

28 października 1939 został internowany przez Niemców wraz z innymi współbraćmi. 5 lutego wszyscy werbiści zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. O. Gołąb najpierw znalazł się w obozie w Sachsenhausen, a następnie został przetransportowany do Dachau, gdzie otrzymał numer obozowy 22601. Tam był okrutnie traktowany, co przyczyniło się do jego śmierci. Zmarł zupełnie wycieńczony 26 maja 1943. W przekonaniu świadków jego życia był świętym, dlatego w 2003 roku został włączony w drugi proces beatyfikacyjny męczenników II wojny światowej.

Bibliografia

L. Radziej, Wyszedł spośród nas. Życie Sługi Bożego ojca Piotra Gołąba SVD (1888-1943), misjonarza i męczennika, Schodnia – Wodzisław Śląski 2011; H. Kałuża, Świętymi bądźcie, Nysa 2004; W. Jacewicz, J. Woś, Martyrologium polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską w latach 1939–1945, z. 5, Warszawa 1981, s. 437.