Śląscy męczennicy II wojny światowej: Różnice pomiędzy wersjami
(dr) |
(nowe) |
||
Linia 70: | Linia 70: | ||
|26 IV 1940 | |26 IV 1940 | ||
|[[Obóz koncentracyjny - Sachsenhausen-Oranienburg| Sachsenhausen]] | |[[Obóz koncentracyjny - Sachsenhausen-Oranienburg| Sachsenhausen]] | ||
|- | |||
|7. | |||
|[[Bł. Jan Macha]] | |||
|ksiądz diecezjalny | |||
|18 I 1914 | |||
|Katowice | |||
|3 XII 1942 | |||
|[[Więzienie w Katowicach]] | |||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 13:39, 10 cze 2023
Lista śląskich kapłanów beatyfikowanych 13 VI 1999 roku
Po procesie kanonizacyjnym męczennika - św. Maksymiliana Kolbe - otwarła się droga do nowych procesów - ofiar narodowego socjalizmu. 11 maja 1988 w odpowiedzi na pismo biskupa włocławskiego Henryka Muszyńskiego, Kongregacja do Spraw Kanonizacyjnych uznała, że istnieje możliwość przeprowadzenia przez trybunał diecezji włocławskiej - za zgodą biskupów diecezjalnych odpowiedzialnych za dany obszar diecezji - procesu beatyfikacyjnego w formule "Michał Kozal i towarzysze (cum sociis)".
Konferencja Biskupów Diecezjalnych 28 lutego 1991 przekazała prowadzenie procesu biskupowi włocławskiemu, jako inicjatorowi i rządcy diecezji, z której wywodził się bł. Michał Kozal. 26 stycznia 1992 w katedrze włocławskiej odbyła się inauguracja procesu diecezjalnego męczenników polskich II wojny światowej. Pierwotnie do procesu zgłoszono 92 kandydatów spośród księży diecezjalnych, zakonników i osób świeckich.
Czynności procesowe prowadziły trybunały rogatoryjne diecezjalne pod nadzorem postulatora głównego z Włocławka – ks. Tomasza Kaczmarka. Liczba kandydatur zgłoszonych do procesu zmieniała się, by w końcowej fazie procesu osiągnąć liczbę 108 męczenników księży diecezjalnych, zakonników i osób świeckich – męczenników II wojny światowej.
Dekret o męczeństwie 108 sług Bożych, ofiar drugiej wojny światowej, został wydany 26 marca 1999 w Watykanie w obecności papieża Jana Pawła II.
13 czerwca 1999 podczas mszy św. odprawianej w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej. Wśród nich na ołtarze zostało wyniesionych 6 kapłanów pochodzących ze Śląska
Lp. | Imię i Nazwisko | Zgromadzenie | Data urodz. | Miejsce urodz. | Data śmierci | Miejsce śmierci |
1. | Bł. Emil Szramek | ksiądz diecezjalny | 29 IV 1887 | Tworków | 13 I 1942 | Dachau |
2. | Bł. Ludwik Mzyk | werbiści | 22 IV 1905 | Chorzów | 20 II 1940 | Poznań |
3. | Bł. Józef Czempiel | ksiądz diecezjalny | 1 IX 1883 | Piekary Śląskie | 4 V 1942 | Dachau |
4 | Bł. Alojzy Liguda | werbiści | 23 I 1898 | Winów k. Opola | 8 XII 1942 | Dachau |
5. | Bł. Józef Cebula | Oblaci | 23 III 1902 | Malnia | 28 IV 1941 | Mauthausen - Gusen |
6. | Bł. Stanisław Kubista | werbiści | 27 IX 1898 | Kostuchna | 26 IV 1940 | Sachsenhausen |
7. | Bł. Jan Macha | ksiądz diecezjalny | 18 I 1914 | Katowice | 3 XII 1942 | Więzienie w Katowicach |
Lista śląskich kapłanów - męczenników II wojny światowej, II proces beatyfikacyjny
Proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej wiąże się ściśle z procesem beatyfikacyjnym 17 męczenników pochodzących z diecezji pelplińskiej (chełmińskiej). Przygotowania do rozpoczęcia tego procesu sięgają lat 90. XX wieku. Początkowo planowano, aby 17 męczenników z diecezji pelplińskiej włączyć do procesu 108 męczenników, których w 1999 roku beatyfikował papież Jan Paweł II. Z różnych przyczyn to się nie udało, stąd dochodzenie w ich sprawie wymagało oddzielnego postępowania.
Z czasem, po beatyfikacji z 1999 roku, okazało się, że również inne diecezje i wiele wspólnot zakonnych mają kandydatów do wyniesienia na ołtarze, nie uwzględnionych w pierwszym procesie. Biskupi tych diecezji i przełożeni zakonni zdecydowali, aby kandydatów tych dołączyć do procesu prowadzonego przez diecezję pelplińską, na co Konferencja Episkopatu Polski wyraziła zgodę 15 marca 2001 podczas 310. zebrania plenarnego. Początkowo lista kandydatów do chwały męczeństwa liczyła 122 nazwiska osób świeckich i duchownych. Ostatecznie w procesie bada się okoliczności męczeństwa 105 osób. Wszyscy oni zginęli z rąk niemieckiego okupanta. Oddali swoje życie za wiarę w różnych miejscach na terenie kraju, a także poza granicami Polski, np. w obozach koncentracyjnych w Dachau, Sachsenhausen, Mittelbau, Buchenwald.
17 czerwca 2003 Pelpliński Trybunał Kanonizacyjny otrzymał z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie zgodę na prowadzenie procesu beatyfikacyjnego 105 ofiar systemu narodowo socjalistycznego.
Lp. | Imię i Nazwisko | Zgromadzenie | Data urodz. | Miejsce urodz. | Data śmierci | Miejsce śmierci |
1. | Piotr Gołąb | werbiści | 18 I 1888 | Ozimek k. Opola | 26 V 1943 | Dachau |
2. | Teodor Sąsała | werbiści | 7 XII 1888 | Sczepanowice k. Opola | 23 V 1943 | Sachsenhausen |
3. | Roman Kozubek | werbiści | 26 II 1908 | Paniówki | 16 V 1940 | Sachsenhausen |
4. | Józef Euzebiusz Huchracki | franciszkanie | 15 X 1885 | Katowice | 6 V 1942 | Dachau |
5. | Józef Huwer | werbiści | 14 III 1895 | Rogów | 9 I 1941 | Buchenwald |
6. | Jan Świerc | salezjanie | 29 IV 1877 | Królewska Huta | 27 VI 1941 | Auschwitz |
7. | Józef Słupina | Zgromadzenie Księży Misjonarzy | 4 III 1880 | Królewska Huta | 30 VIII 1940 | Auschwitz |
8. | Karol Golda | salezjanie | 23 XII 1914 | Tychy | 14 V 1942 | Auschwitz |
9. | Norbert Kompalla | Zgromadzenie Księży Misjonarzy | 29 VII 1907 | Orzegów | 1 XII 1942 | Dachau |
10. | Ignacy Dobiasz | salezjanie | 14 I 1880 | Ciochowice k. Opola | 27 VI 1941 | Auschwitz |
11. | Franciszek Miśka | salezjanie | 5 XII 1898 | Świerczyniec | 30 V 1942 | Dachau |
12. | Franciszek Kałuża | jezuici | 18 IX 1877 | Kowale k. Skoczowa | 29 IV 1940 | Dachau |
13. | Franciszek Harazim | salezjanie | 22 VIII 1885 | Osiny k. Żor | 27 VI 1942 | Auschwitz |
14. | Jan Wagner | Zgromadzenie Księży Misjonarzy | 10 IV 1892 | Piasek k. Pszczyny | 1 XI 1939 | Las Gdański pod Bydgoszczą |
Bibliografia
Za: [1], dostęp 20 I 2015. Martyrologium polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską w latach 1939-1945, red. W. Jacewicz, J. Woś, z. III, Warszawa 1978, s. 146-216; H. Meixner, Ks. Dziekan Józef Czempiel - duszpasterz, działacz społeczny i narodowy, Chorzów 1991; J. Myszor, Dlaczego zginął ks. Emil Szramek? [w:] Victor -quia Victima. Ksiądz Emil Szramek (1882-1942), red. E. Szczotok, A. Liskowacka, Katowice 1996, s. 59-68; H. Olszar, Straty śląskiego duchowieństwa wojskowego i cywilnego (1939-1945). Przyczynek do strat inteligencji śląskiej, [w:] Wojskowa służba śląskich duchownych w latach 1918-1980, red. Z. Kapała, J. Myszor, Katowice 1999, s. 138-148; H. Olszar, Wczoraj i dziś Kościoła Katowickiego - eksterminacja duchowieństwa diecezji katowickiej w latach 1939-1945, WA 1994, nr 9, s. 515-519. Foto: [2]