Michałowska-Rauszer Teresa

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michałowska-Rauszer Teresa (1931-), rzeźbiarz

Michalowska Rauszer.jpg

Urodziła się 21 października 1930 w Poznaniu. Matura w liceum ogólnokształcącym w Katowicach w 1949 roku. W 1955 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby. Uprawia rzeźbę, rzeźbę architektoniczną, architekturę wnętrz oraz tkaninę artystyczną. Była członkinią grupy "Arkat". W latach 60. i 70. współpracowała w realizacjach rzeźbiarskich z Jerzym Kwiatkowskim. Stworzyła z nim projekty wystrojów wnętrz pierwszych nowoczesnych świątyń w diecezji katowickiej: kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Roju (1960) oraz kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu (1969; obecnie diecezja bielsko-żywiecka).

Artystka jest autorką wielu prac sakralnych we wnętrzach kościelnych na terenie diecezji katowickiej, m.in.:

Zajmowała się także projektowaniem stałego wyposażenia kościołów:

Osobną dziedziną sakralnej twórczości Teresy Michałowskiej-Rauszer jest tkanina artystyczna. Jej prace znajdujące się w przestrzeni sakralnej to:

  • tkanina stanowiąca tło dla strefy ołtarzowej w kościele w Drogomyślu,
  • dwie tkaniny wypełniające puste przestrzenie nad bocznymi portalami katowickiej katedry (1982): scena Stworzenia i Sądu Ostatecznego,
  • tkaniny dla kościoła NSPJ w Koszęcinie (1988-1989).

Bibliografia

Teresa Michałowska-Rauszer. Między rzeźbą a tkaniną (katalog wystawowy), przygotował H. Pyka, Katowice 2010; L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 242-249. Foto: Katalog..., Katowice 2010.