Parafia św. Jana Nepomucena w Krostoszowicach

Z e-ncyklopedia
kościół w Krostoszowicach
kaplica w Podbuczu

Krostoszowice jest to wioska, która liczy 988 mieszkańców. Jej nazwa wywodzi się z imienia, bądź przezwiska Krostosz lub Krostosze i w swojej historii przybierała różne formy np.: w 1416 roku - Crostoschowicze, w 1783 roku - Krostoschowitz. Krostoszowice należą do powiatu Wodzisław Śl. oraz gminy Godów. W herbie Krostoszowic widnieje postać św. Jana Nepomucena. Krostoszowice od początku były związane ze Skrzyszowem, gdyż należały do tamtejszej parafii.

Pierwsze myśli o utworzeniu parafii w Krostoszowicach były wysuwane już w 1961 roku przez ks. Emila Durczoka. Po niemal dziesięciu latach do podobnych wniosków doszedł ks. Zygmunt Perdyła. W 1970 roku przedstawił on projekt oddzielenia oraz usamodzielnienia Krostoszowic bp. Herbertowi Bednorzowi. Sprawa ta, ze względu na trudne czasy, sfinalizowana została dopiero na początku 1982 roku. Rozpoczęto prace związane z powstaniem Punktu Katechetycznego w Krostoszowicach. 1 marca 1982 wydano zezwolenie na budowę kaplicy katechetycznej, a 26 maja tegoż roku udzielono zezwolenia na rozpoczęcie budowy. Projekt został opracowany przez inż. Henryka Hawla. Już 21 sierpnia 1983 bp Bednorz poświęcił Punkt Katechetyczny z kaplicą pw. św. Jana Nepomucena. Od tego dnia codziennie była sprawowana tam Msza święta. 17 października 1983 utworzono samodzielną stację duszpasterską, przy kaplicy w Krostoszowicach, która to została wydzielona z parafii Skrzyszów. 28 października 1983 ks. Perdyła przeniósł się do Krostoszowic. Tak powstała parafia tymczasowa, w skład której wchodzą Krostoszowice i Podbucze.

Wybór św. Jana Nepomucena jako patrona nie był przypadkowy. Święty ten był zawsze bardzo czczony na tym terenie, a świadczy o tym m.in. jego postać w herbie Krostoszowic oraz znajdująca się w Skrzyszowie kapliczka pod jego wezwaniem i dzwon spiżowy z 1796 roku, na którym widniała plakietka świętego. Obraz, który znajduje się obecnie w głównym ołtarzu pochodzi z kościoła w Mszanie. Od listopada 1983 roku są prowadzone księgi metrykalne. Na początku parafia liczyła 700 wiernych, a obecnie jest ich 950. W 1984 roku w kościele zawieszono stacje Drogi Krzyżowej, wstawiono organy, ławki, pojawił się sztandar św. Barbary zakupiony przez górników, kielich, duży różaniec, a parafianie ufundowali również puszkę i baldachim. W 1987 roku rozpoczęto budowę dzwonnicy według projektu inż. Stanisława Kwaśniewicza. W 1990 roku zarząd nad rektoratem przejął ks. Jan Bracik. Nowy administrator ukończył budowę wieży.

1 lipca 1991 została w Krostoszowicach erygowana parafia. W listopadzie 1999 roku w Podbuczu poświęcono nowo wybudowaną kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego.

Od samego początku odłączenia się Krostoszowic od Skrzyszowa istnieje Koło Żywego Różańca, które liczy 7 róż żeńskich i jedną męską. W parafii jest także grupa Dzieci Maryi oraz Ministrantów. Na początku lat 90. XX wieku istniała Oaza. Jesienią 1994 roku powstały zespoły folklorystyczne Podbuczanki i Gospodynki, które są zaangażowane w życie parafii. 10 lipca 1997 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jak w każdej parafii, tak i tu, są organizowane różne pielgrzymki. W 2003 roku z pielgrzymki do Łagiewnik przywieziono relikwiarz św. Faustyny Kowalskiej, który umieszczono w kaplicy w Podbuczu. Parafia w Krostoszowicach pomagała budować kościół pw. Matki Bożej Piekarskiej w Boryni w latach 1990-1995 oraz przez 3 lata kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bziu Zameckim.

Proboszczowie

Bibliografia

Kronika Parafialna; Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005; Nowo erygowane parafie. Krostoszowice, WD 1991, nr 10, s. 363.