Kwiatkowski Jerzy Egon

Z e-ncyklopedia

Kwiatkowski Jerzy Egon (1928-2005)

Urodził się w 1928 roku w Chorzowie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1952). Rzeźbiarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, autor licznych rzeźb o tematyce świeckiej i religijnej, jego prace zdobią m.in. place i skwery w Katowicach, Chorzowie, Wodzisławiu Śląskim i Dąbrowie Górniczej. Zmarł w 2005 roku.

W latach sześćdziesiątych XX wieku rozpoczął przyjmowanie zleceń od parafii i wykonał wiele prac w kościołach, m.in.:

Współpracował z Teresą Michałowską-Rauszer przy realizacji Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym w Roju oraz przy wystroju wnętrza kościoła w Drogomyślu.

Przygotował też, wraz z architektem Mieczysławem Królem, projekt wystroju kościoła w Łagiewnikach Wielkich (1969).

W 1973 roku powierzono im dokończenie wystroju wnętrza katedry w Katowicach. Przygotowali projekt ołtarza, kaplicy Najświętszego Sakramentu oraz kaplicy chrzcielnej (1980-1986). Artysta wykonał też monumentalną formę rzeźbiarską, zamykającą przestrzeń nad ołtarzem wizerunkiem Chrystusa Króla. Zaprojektował też główne drzwi katedry (1968). Po przeniesieniu z Krakowa do Katowic Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego Kwiatkowski zaprojektował wystrój kaplicy seminaryjnej.

Był projektantem wnętrza kościoła pw. Krzyża Świętego w Czułowie.

Jedną z ostatnich realizacji sakralnych Kwiatkowskiego jest rzeźba bł. ks. Emila Szramka w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach.

Bibliografia

L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 234-239.