Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Wesołej

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wesola.jpg

Historia

Od początków osadnictwa na tym terenie, katolicy z Wesołej przynależeli do parafii św. Klemensa w Lędzinach. Gdy w 1918 roku wybudowano kościół pw. św. Józefa w Krasowach ustanowiono przy nim nową parafię obejmującą również gminę Wesoła. W 1934 roku wybudowano kościół w Murckach i wówczas mieszkańcy części zachodniej gminy uczęszczali tamże na niedzielną Mszę św. W 1946 roku wybudowano kościół w Morgach, a rok później kościół w Giszowcu. Były to kolejne kościoły, z których korzystali wierni z Wesołej.

Parafia

W Wesołej stopniowo nasilała się potrzeba wybudowania kościoła. W tym celu powołano zespół zajmujący się przygotowaniami do budowy, jak również samą konstrukcją kościoła. Miejscem spotkań było mieszkanie Marii i Tomasza Kapuścioków z Wesołej. Wkrótce jednak narastające trudności zniechęciły kierownika budowy - ks. Antoniego Krausa, który zrezygnował z dalszego organizowania budowy. Budowniczym został nowy wikary w Krasowach – ks. Franciszek Konieczny. W 1956 roku urządzono w domu prywatnym rodziny Szaflic (znajdującym się pomiędzy Krasowami a Wesołą) pierwszy punkt katechetyczny.

Następnie przeniesiono go do domu Koniecznego – fryzjera z Szopienic. Tam również powstała pierwsza kaplica publiczna (dekret z 19 listopada 1956). Dekret bpa Stanisława Adamskiego zmobilizował parafian do szybszego wykończenia pomieszczeń i 15 grudnia 1956 z upoważnienia ówczesnego proboszcza w Krasowach ks. dziekana Jana Wodarza – wikary ks. Franciszek Konieczny dokonał poświęcenia wybudowanej kaplicy.

W pierwszych dniach stycznia 1957 roku bp Stanisław Adamski wystosował pismo do Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach w sprawie budowy nowych kościołów, wśród nich również w Wesołej. 14 marca 1957 władze państwowe wydały zgodę na budowę kościoła.

Budowa i wystrój kościoła

Projekt architektoniczny przygotował mgr inż. Jerzy Chudzik. Do budowy kościoła przystąpiono we wrześniu 1957 roku. Kierownikiem budowy kościoła został inż. Jerzy Szymiczek z Tychów. Bryła kościoła od samego początku budziła wiele kontrowersji. Do pracy artystycznej zaproszono prof. Adama Bunscha z Krakowa, który to zaprojektował scenerię fatimską w formie "kreskówki" na ścianie czołowej prezbiterium. Powstał projekt mozaiki Matki Bożej. Następnym etapem modernizacji ściany czołowej była zmiana usytuowania trójki postaci (Hiacynty, Franciszka i Łucji), których umieszczono poniżej stóp Matki Bożej o formie zaprojektowanej przez prof. Bunscha, jako kreskówka z układem kamyków w miejscach linii. Pod mozaiką zaplanowano strukturę drzewa, ułożoną z kamienia – piaskowca. W nawie bocznej znajduje się ołtarz poświęcony patronce górników – św. Barbarze. Płaskorzeźby przedstawiające 14 stacji Drogi Krzyżowej wykonał zaraz po poświęceniu kościoła artysta Samek.

Kościół poświęcono 14 maja 1960. W domu katechetycznym zamieszkały siostry służebniczki, które zajęły się prowadzeniem zajęć katechetycznych oraz troską o czystość i stan bielizny liturgicznej i dekoracji florystycznej przy ołtarzu. Z okazji pięćdziesięciolecia konsekracji kościoła 13 października 2010 abp Damian Zimoń poświęcił nowy ołtarz.

Proboszczowie

Bibliografia

L. Musioł, Parafia Krasowy. Monografia historyczna miejscowości Krasowy–Kosztowy–Wesoła, Mysłowice 1995; www.radioem.pl.