Krzyże przydrożne w Boguszowicach

Z e-ncyklopedia
  • kaplica przy ul. Małachowskiego
przy ul. Gotartowickiej
Boguszowice Boza Meka.jpg
przy ul. Małachowskiego

Murowana, arkadowa kaplica pw. św. Jana Nepomucena wybudowana na początku XX wieku.Na kwadratowej podstawie zostały umieszczone cztery narożne filary glorietty, w połowie poprzecinane płycinami; łączące się ze sobą arkadowymi łukami. Wewnątrz znajduje się niewysoki, sześcienny postument. Stała na nim figura patrona kaplicy; obecnie przechowywana w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach. W 2015 roku zastąpiła ją rzeźba św. Wawrzyńca.

  • kapliczka przy ul. Kolberga

Niewielka, murowana kapliczka szafkowa przykryta dwuspadowym daszkiem. Została postawiona w 1994 roku. Wewnątrz, na niewielkim ołtarzyku figura Matki Boskiej Królowej Świata. Obok figura Chrystusa. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Matko Najświętsza Wielkiego Miłosierdzia / Królowo Polski módl się za nami / 7.5.1994.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Małachowskiego i Kłokocińskiej

Kamienny krzyż pochodzący z 1900 roku. Podstawa kilkoma profilami zwęża się w cokół o prostokątnym rzucie; w górze obwiedziony listwą. Gzyms z płytkimi wycięciami, od dołu profilowany. Belki krzyża z ostrogami; zakończone prosto. W półokrągło zakończonej wnęce figura matki Boskiej; z głową odwróconą w lewo i dłońmi splecionymi na podołku. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Tu uprasza się o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za Dusze w Czyścu.

  • Boża Męka przy ul. Małachowskiego

W XVIII wieku na tym placu przy ul. Małachowskiego stał stary kościółek z 1686 roku pw. św. Wawrzyńca. Z czasem kościół ten został przeniesiony do Ligockiej Kuźni. Krzyż ten ufundowali w 1882 roku miejscowi parafianie, małżeństwo Franc i Wiktorya Konsek. Na tablicy zachowała się oryginalna inskrypcja: Przipatcz sie Grzyśni / ku com ucierpiał / zatyć znieprawości / dałemsie / ukrzizować ku tobie / z miłości. Przy krzyżu modlono się, odprawiano nabożeństwa. W miesiącu maju - majowe, a w październiku - różaniec.

  • Boża Męka na cmentarzu

Boża Męka stojąca pośrodku centralnej alei klonowej; wykonana z piaskowca. Pochodzi z 1930 roku.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Gotartowickiej i Boguszowickiej.

Kamienny krzyż ustawiony obok bramy cmentarnej. Nie zawiera daty fundacji. Niemniej sam parkan cmentarny został postawiony w 1914 roku.

  • krzyż przy ul. Ziemskiej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Postać Chrystusa sylwetkowo wycięta z blachy. Poniżej wizerunek Matki Boskiej Bolesnej. Maryja ma skrzyżowane ręce i głowę pochyloną w prawo; jej lewy bok został przeszyty mieczem. Krzyż w latach 20. XX wieku został ufundowany przez Franciszka Konska i ma upamiętniać członka rodziny fundatora, poległego podczas I wojny światowej.

  • krzyż przy ul. Błękitnej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach postawiony w 2001 roku, w miejsce wcześniejszego pochodzące z początków XX wieku. Postać Ukrzyżowanego w formie figuralnej.

  • krzyż na skrzyżowaniu ulic Zadumy i Rajskiej

Wysoki, drewniany krzyż o profilowanych ramionach, postawiony na granitowym postumencie. Pochodzi z 1998 roku. W dolnej części niewielka kapliczka szafkowa.

  • krzyż misyjny

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach osadzony w kamiennej podmurówce; ustawiony w 1995 roku obok kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na belce poprzecznej napis: ratuj duszę swoją; na poziomej zaś daty misji św. - 1952, 1989, 1994, 2002, 2010. Z boku umieszczono fragment psalmu.

  • krzyż misyjny

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach stojący obok kościoła pw. św. Barbary. Bez postaci Ukrzyżowanego. Na belce poziomej umieszczono daty misji św. - XII 1978, X 1988, X 1998, X 2008.

  • krzyż na cmentarzu komunalnym

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach bez figury Ukrzyżowanego.

  • figura obok kościoła

Stylizowana, kamienna figura matki trzymającej dziecko; stojąca w obejściu kościoła NSPJ.

  • figura przy ul. Małachowskiego

Wysoka figura Matki Boskiej z Lourdes znajdująca się w ogrodach farskich przy parafii NSPJ. Biała, przepasana błękitną szarfą rzeźba stoi na kamiennym postumencie.

Bibliografia

A. Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 18-23; A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 99-100.