Sanktuarium maryjne w Lourdes

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
(Przekierowano z Lourdes)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
grota objawień w Lourdes
Bazylika NMP w Lourdes
Bazylika NMP w Lourdes
Lourdes3.jpg

Lourdes położone jest w południowo-zachodniej Francji w regionie Środkowych Pirenejów. W połowie XIX wieku było miasteczkiem liczącym około 4000 mieszkańców. W osadzie leżącej nad rzeką Gave działało wiele młynów. W jednym z nich (Moulin de Boly), 7 stycznia 1844, w rodzinie Franciszka Soubirous i Luizy z d. Casterot urodziła się Bernadetta. 11 lutego 1858 w trakcie zbierania drewna na opał na brzegu rzeki Gave ujrzała w pobliskiej grocie Massabiele Matkę Bożą. W tym samym roku miało miejsce osiemnaście objawień, w czasie których Maryja wezwała ludzi do pokuty i nawrócenia (8 objawienie z 24 lutego 1858). W czasie trzynastego objawienia (2 marca 1858) Maryja prosiła, by zorganizowano procesję do groty. Jednak miejscowy proboszcz Dominique Peyramale uzależnił spełnienie prośby od uzyskania odpowiedzi o imię Pani z Groty. Podczas szesnastego objawienia (25 marca 1858) Matka Boża przedstawiła się Bernadetcie jako: Jestem Niepokalane Poczęcie. Dla niego był to znak prawdziwości objawień, gdyż dopiero cztery lata wcześniej, w 1854 roku, papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP, o czym nie mogła wiedzieć prosta chłopska dziewczyna. Począwszy od czwartego objawienia (19 lutego 1858) Bernadetta przychodziła na spotkania z Matką Bożą z zapaloną świecą co dało początek formie „Procesji Lourdzkiej”. Obecnie, co roku produkuje się w Lourdes ponad 700 ton świec. 25 lutego 1858, w czasie dziewiątego objawienia córka Franciszka i Luizy odkryła w pobliżu groty źródło, które w niedługim czasie zyska sławę „cudownego”. Obecnie, co roku około 400 tysięcy pielgrzymów korzysta ze specjalnych basenów kąpielowych wypełnionych wodą z cudownego źródła.

Prócz Bernadetty do groty przybywali okoliczni mieszkańcy. W czasie siódmego objawienia (23 lutego 1858) dziewczynie towarzyszyło 150 osób. Dwa dni później liczba ta podwoiła się. 28 lutego 1858 było już ponad tysiąc ludzi. Obecnie, co roku do Lourdes przybywa około 7 mln pielgrzymów, w tym kilkadziesiąt tysięcy obłożnie chorych. Pod względem miejsc hotelowych (ponad 300 hoteli) Lourdes jest trzecim pod względem wielkości (po Paryżu i Nicei) miastem turystycznym we Francji.

1 marca 1858 miało miejsce pierwsze cudowne uzdrowienie. Katarzyna Latapie, po obmyciu w źródełku, zauważyła, że jej ręka stała się na powrót sprawna. 16 lipca 1858 miało miejsce ostatnie objawienie. Do końca 2005 roku Kościół katolicki uznał 67 cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej z Lourdes.

18 stycznia 1862 objawienia z Lourdes zostały oficjalnie rozpoznane przez Kościół. W 1871 roku w pobliżu groty Massabielskiej wybudowano bazylikę pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Jednak, ze względu na stale powiększający się ruch pielgrzymkowy, rozpoczęto budowę drugiej bazyliki pw. Matki Bożej Różańcowej, którą poświęcono w 1887 roku. Natomiast z okazji setnej rocznicy objawień, wybudowano trzecią bazylikę pw. Piusa X, zdolną pomieścić 25 000 wiernych. Bernadetta Soubirous po objawieniach wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Nevers (środkowa Francja) gdzie zmarła 16 kwietnia 1879. Tam jej ciało złożono w szklanej trumnie. 8 grudnia 1933 została ogłoszona świętą przez papieża Piusa XI.

Sanktuarium z Lourdes odegrało znaczącą rolę w dziejach polskiego ruchu pielgrzymkowego. Warto wspomnieć, że statuę Matki Bożej, umieszczoną następnie w Grocie Massabielskiej wyrzeźbił w 1864 roku Polak urodzony w Aix-en-Provance (miasto w południowo-wschodniej Francji) Jozef Fabisch. Do Lourdes pielgrzymowali Maksymilian Kolbe czy prymas Polski kard. August Hlond.

W dniach 19-21 maja 1866 odbyła się pierwsza pielgrzymka polskich emigrantów do Lourdes. Osiem lat później (1874) przybyła pierwsza oficjalna pielgrzymka z terenów zaborów. W 1912 roku przybyli pielgrzymi z Mysłowic. O odwiedzinach Polaków świadczą liczne pamiątki pozostawione w Lourdes m.in. sztandar z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, pozostawiony przez pątników w 1874 roku. Animatorem polskiego ruchu pielgrzymkowego do Lourdes był zmartwychwstaniec ks. Aleksander Jełowiecki, założyciel w 1836 roku Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Również kult Matki Bożej z Lourdes szybko rozprzestrzeniał się na ziemi polskiej. W 1866 roku do Krakowa przywieziono z Pirenejów jedną z pierwszych figur Maryi. Natomiast jedną z pierwszych grot „na wzór Lourdzki” wybudowano w Kochłowicach (1902). Wierną kopią jest także grota na panewnickiej kalwarii (uroczyście poświęcona wraz z odsłonięciem statuetki Maryi Panny 27 sierpnia 1905). Obecnie co roku do Lourdes przybywa około 10 000 Polaków.

Patrz również:

Bibliografia

R. Laurentin [red.], Les Apparitions, racontées par Bernadette, textes autographes, Paris, 1958; tegoż, Logia de Bernadette [Texte imprimé] : étude critique de ses paroles de 1866 à 1879, Paris 1971, t. 1-3; Ch.Touvet, Histoire des sanctuaires de Lourdes, Lourdes, 2007; A. Jackowski, I. Sołjan, Lourdes a polskie pielgrzymowanie, "Alma Mater" 2008, nr 100, s. 20-26; Lourdes, Królestwo Maryi, oprac. W. Ładzina, Londyn 1956; D. Barbé, Lourdes: hier, aujourd'hui, demain, Paris 1893; (artykuł dostępny również: www.uj.edu.pl/alma/alma/100/04.pdf); Foto, Autor: Przondziono, Archiwum GN.