Stach Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
Linia 1: Linia 1:
== Stach Józef (1932-1979), proboszcz w Kochanowicach ==
== Stach Józef (1932-1979), proboszcz w Kochanowicach ==
Urodził się 30 lipca 1932 w Janowie. Był synem górnika Wilhelma i Gertrudy z d. Mol. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim typu humanistycznego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Był członkiem [[Sodalicja Mariańska|Sodalicji Mariańskiej Młodzieńców]]. W czerwcu 1950 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Po zlikwidowaniu tego Wydziału przez polskie władze komunistyczne, od 1954 roku kontynuował naukę w ramach „studium domesticum” w seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 7 września 1955 w krypcie kościoła Chrystusa Króla w Katowicach z rąk [[Goliński Zdzisław|bpa Zdzisława Golińskiego]], ordynariusza częstochowskiego.  
Urodził się 30 lipca 1932 w Janowie w rodzinie górnika Wilhelma i Gertrudy z d. Mol. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w [[Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach|Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim typu humanistycznego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach]]. Był członkiem [[Sodalicja Mariańska|Sodalicji Mariańskiej Młodzieńców]]. W czerwcu 1950 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Po zlikwidowaniu tego Wydziału przez polskie władze komunistyczne, od 1954 roku kontynuował naukę w ramach „studium domesticum” w seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 7 września 1955 w krypcie [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedry Chrystusa Króla]] z rąk [[Goliński Zdzisław|bpa Zdzisława Golińskiego]], ordynariusza częstochowskiego.  


W pierwszych miesiącach po święceniach powierzono mu zastępstwa duszpasterskie w parafiach: [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|Chrystusa Króla w Katowicach]], Narodzenia NMP w Kończycach Małych, [[Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Wełnowcu|NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach-Wełnowcu]] i MB Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach. Był także krótko tymczasowym kapelanem Sióstr Wizytek w Siemianowicach Śląskich. Następnie jako wikariusz pracował w parafiach: św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, [[Parafia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich|Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich]], [[Parafia św. Marii Magdaleny w Bielszowicach|św. Marii Magdaleny w Bielszowicach]], [[Parafia św. Józefa w Zgodzie|św. Józefa w Świętochłowicach-Zgodzie]] oraz MB Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach.  
W pierwszych miesiącach po święceniach powierzono mu zastępstwa duszpasterskie w parafiach: Chrystusa Króla w Katowicach, Narodzenia NMP w Kończycach Małych, [[Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Wełnowcu|NMP Wspomożenia Wiernych w Wełnowcu]] i [[Parafia Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach|MB Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach]]. Był także krótko tymczasowym kapelanem [[Wizytki - Siemianowice Śląskie|Sióstr Wizytek w Siemianowicach Śląskich]]. Następnie jako wikariusz pracował w parafiach: [[Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach|św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach]], [[Parafia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich|Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich]], [[Parafia św. Marii Magdaleny w Bielszowicach|św. Marii Magdaleny w Bielszowicach]], [[Parafia św. Józefa w Zgodzie|św. Józefa w Zgodzie]] oraz [[Parafia Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach|MB Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach]].  


W czasie swego pobytu w Piekarach Śląskich pełnił także funkcję dekanalnego duszpasterza ministrantów i referenta Krucjaty Wstrzemięźliwości. W 1966 roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. „Parafia MB Częstochowskiej Sowice”. W sierpniu 1969 roku bp [[Bednorz Herbert|H. Bednorz]] mianował go proboszczem w [[Parafia św. Wawrzyńca w Kochanowicach| parafii św. Wawrzyńca w Kochanowicach]]. Zmarł 15 września 1979 w szpitalu w Katowicach. Został pochowany w Kochanowicach.
W czasie swego pobytu w Piekarach Śląskich pełnił także funkcję dekanalnego duszpasterza ministrantów i referenta [[Krucjata Wstrzemięźliwości|Krucjaty Wstrzemięźliwości]]. W 1966 roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. ''Parafia MB Częstochowskiej Sowice''. W sierpniu 1969 roku [[Bednorz Herbert|bp H. Bednorz]] mianował go proboszczem w [[Parafia św. Wawrzyńca w Kochanowicach| parafii św. Wawrzyńca w Kochanowicach]]. Zmarł 15 września 1979 w szpitalu w Katowicach. Został pochowany w Kochanowicach.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 23:06, 14 lis 2016

Stach Józef (1932-1979), proboszcz w Kochanowicach

Urodził się 30 lipca 1932 w Janowie w rodzinie górnika Wilhelma i Gertrudy z d. Mol. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim typu humanistycznego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Był członkiem Sodalicji Mariańskiej Młodzieńców. W czerwcu 1950 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zlikwidowaniu tego Wydziału przez polskie władze komunistyczne, od 1954 roku kontynuował naukę w ramach „studium domesticum” w seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 7 września 1955 w krypcie katowickiej katedry Chrystusa Króla z rąk bpa Zdzisława Golińskiego, ordynariusza częstochowskiego.

W pierwszych miesiącach po święceniach powierzono mu zastępstwa duszpasterskie w parafiach: Chrystusa Króla w Katowicach, Narodzenia NMP w Kończycach Małych, NMP Wspomożenia Wiernych w Wełnowcu i MB Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach. Był także krótko tymczasowym kapelanem Sióstr Wizytek w Siemianowicach Śląskich. Następnie jako wikariusz pracował w parafiach: św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, św. Marii Magdaleny w Bielszowicach, św. Józefa w Zgodzie oraz MB Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach.

W czasie swego pobytu w Piekarach Śląskich pełnił także funkcję dekanalnego duszpasterza ministrantów i referenta Krucjaty Wstrzemięźliwości. W 1966 roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. Parafia MB Częstochowskiej Sowice. W sierpniu 1969 roku bp H. Bednorz mianował go proboszczem w parafii św. Wawrzyńca w Kochanowicach. Zmarł 15 września 1979 w szpitalu w Katowicach. Został pochowany w Kochanowicach.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Józefa Stacha; Schematyzm 1970-1981; Stach Józef (hasło), [w:] Piekarzanie. Leksykon mieszkańców Piekar Śląskich, red. H. Gawlik, J. Grajewska-Wróbel, L. Wostal, Z. Bogacki, Piekary Śląskie 2010, s. 233.