Parafia Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach

Z e-ncyklopedia
Urbanowice1.jpg
Urbanowice2.jpg

Pierwsze wzmianki o Urbanowicach pochodzą z 1295 roku. Ich założycielem był prawdopodobnie Komes Urban. Była to osada sąsiadująca z Jaroszowicami, należąca najpierw do parafii w Lędzinach, a następnie do Bierunia Starego. Starania o budowę kościoła mieszkańcy rozpoczęli w 1937 roku, tworząc komitet budowy z prezesem Walentym Biolikiem na czele. Początkowo planowano podarować odstąpione przez gminę budynki i grunty oo. franciszkanom, ale kuria diecezjalna nie zgodziła się na takie rozwiązanie i przeznaczyła grunty i budynki dla przyszłej parafii oraz wyraziła gotowość wysłania do Urbanowic księdza, który stworzyłby nową wspólnotę parafialną. Prowincjał oo. franciszkanów również nie zgodził się na tę darowiznę.

W imieniu mieszkańców urząd gminy zwrócił się z prośbą do bpa Stanisława Adamskiego o zezwolenie na utworzenie kaplicy. Na miejsce przybył budowniczy diecezjalny Jan Affa celem kontroli istniejących budynków i wyraził zgodę na zaadaptowanie ich na plebanię i tymczasową kaplicę, ale pod warunkiem ich przebudowy. Komitet wykonawczy wysłał w tym czasie list do proboszcza Bierunia Starego z prośbą o zezwolenie na budowę kościoła oraz pomoc i radę. Priorytetem stało się kupno pola pod budowę kościoła. Było to możliwe dzięki zgodzie kurii na zbiórkę pieniędzy i rozpoczęcie budowy. Nowym prezesem komitetu budowy został Franciszek Kost, jednak wybuch wojny uniemożliwił realizację planów.

Po wojnie powróciły plany utworzenia placówki duszpasterskiej. Ich realizacją zajął się ks. Jan Trocha z Bierunia Starego, który postanowił odłączyć Urbanowice i Jaroszowice od macierzystej parafii i stworzyć nową placówkę w Urbanowicach. 18 września 1945 kuria diecezjalna mianowała ks. Maksymiliana Siwonia z Bobrownik Śląskich lokalistą. Początkowo mieszkał on w Bieruniu Starym, a następnie w Urzędzie Gminnym. Swoje zadania rozpoczął od urządzenia tymczasowej kaplicy w sali Tomasza Droba przy ulicy Mikołowskiej (dzisiejsza Oświęcimska) i zorganizowania życia wspólnoty powstałej z ludności z wsi odłączonych od parafii św. Bartłomieja w Bieruniu Starym . Następnie, po otrzymaniu tytułu kuratusa w 1946 roku, ks. Siwoń zorganizował tymczasowy kościół pw. św. Urbana, założył księgi parafialne oraz przygotował teren pod budowę nowego budynku. 28 kwietnia 1949 kuratusem został ks. Leon Szkatuła , którego zadaniem było wybudowanie nowego kościoła i zaplecza parafii.

Na samym początku wyznaczono teren pod cmentarz. Następnie rozpoczęto budowę kościoła, którego architektem został Henryk Gambiec z Ligoty, ale z powodu zastrzeżeń urzędu i władzy wojewódzkiej konieczne było wprowadzenie poprawek do projektu, czym zajął się Antoni Skoczylas z Olesna . Uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego dokonał biskup Stanisław Adamski 14 maja 1950. Ziemię pod nowy kościół ofiarowali: Rozalia Szczygieł, spadkobiercy Jana Bulle, spadkobiercy Jana Loski, państwo Kozokowie oraz Długajczykowie. Kierownikiem budowy został inżynier Paweł Spojda z Olesna. Mimo trudności ze zdobyciem materiałów budowlanych w 1950 roku wzniesiono mury kościoła i przystąpiono do wznoszenia probostwa. Rok później w grudniu ks. Leon Szkatuła wprowadził się na nową plebanię. Kolejnym etapem prac było wykańczanie wnętrza kościoła. Otynkowano wnętrze i wymurowano podstawę pod ołtarz. Wystrój, który można dziś podziwiać, świadczy o niezwykłej hojności i dbałości parafian o swój kościół. 8 sierpnia 1951 Rada Parafialna i wszyscy wierni zwrócili się do kurii diecezjalnej z prośbą, aby nowy kościół był pw. Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask. Prośba została przyjęta pozytywnie i 16 września 1951 nastąpiło poświęcenie kościoła przez bpa Juliusza Bieńka. Wtedy też miała miejsce pierwsza w urbanowickiej parafii wizytacja kanoniczna.

Obecnie w parafii działają grupy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Chłopcy, którzy służą przy ołtarzu tworzą grupę ministrantów, zaś dziewczęta spotykają się, aby wspólnie się modlić, śpiewać i formować w grupie Dzieci Maryi . Spotkania młodzieżowe odbywają się w każdy piątek. Od października 1999 roku istnieje w parafii Wspólnota Róż Różańcowych, w ramach której działa 7 wspólnot modlitewnych. Naśladowcy św. Franciszka tworzą Franciszkański Zakon Świeckich. Pomocą dla księdza proboszcza jest istniejąca od października 2003 roku Rada Parafialna.

Z urbanowickiej parafii wywodzi się czterech kapłanów: ks. prał. kan. Jan Drob (1976), ks. Andrzej Szorek (1978), ks. Marek Paszek (1989), ks. Dariusz Kreihs (1995).

Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask liczy około 3000 mieszkańców. Odpust parafialny jest obchodzony w drugą niedzielę maja.

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Archiwum Parafii Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach: Kronika parafialna; J. Pawliczek, Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, cz. II: Dekanaty i parafie, Katowice 2005; Strona internetowa: www.urbanowice.parafia.info.pl.