Gnida Gerard: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(uzupełnienie)
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Gnida Gerard (1941-1988), proboszcz parafii NMP Panny Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych ==
== Gnida Gerard (1941-1988), proboszcz parafii NMP Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych ==
[[Grafika:Gnida Gerard.jpg|left]]
[[Grafika:Gnida Gerard.jpg|left|thumb]]
Urodził się 16 lutego 1941 w Michałkowicach. Był synem sztygara Wilhelma i Irmgardy z d. Niesyto. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Michałkowicach. Następnie uczył się w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach, gdzie zdał w 1959 roku maturę. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczno. W roku akademickim 1959/1960 odbył kurs wstępny w Konwikcie Teologicznym w Tarnowskich Górach. W trakcie studiów został powołany na dwa lata do odbycia służby wojskowej w twierdzy Modlin. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 w katedrze [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|Chrystusa Króla w Katowicach]] z rąk bpa Koadiutora [[Bednorz Herbert|H. Bednorza]].  
Urodził się 16 lutego 1941 w Michałkowicach w rodzinie sztygara Wilhelma i Irmgardy z d. Niesyto. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Michałkowicach. Następnie uczył się w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach, gdzie zdał w 1959 roku maturę. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczno. W roku akademickim 1959/1960 odbył kurs wstępny w [[Konwikt Biskupi w Tarnowskich Górach|Konwikcie Teologicznym w Tarnowskich Górach]]. W trakcie studiów został powołany na dwa lata do odbycia [[Jednostki kleryckie w Ludowym Wojsku Polskim|służby wojskowej]] w twierdzy Modlin. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katedrze Chrystusa Króla w Katowicach]] z rąk bpa koadiutora [[Bednorz Herbert|H. Bednorza]].  


Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach]]. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach, św. Cyryla i Metodego w Knurowie, Chrystusa Króla w Katowicach i św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W czasie [[I Synod Diecezji Katowickiej|I Synodu Diecezji Katowickiej]] był członkiem Komisji ds. Duchowieństwa – Podkomisji Kapłańskiej. W 1976 roku obronił pracę magisterską w zakresie socjologii religii na wydziale teologicznym ATK w Warszawie. Kilka miesięcy później rozpoczął tam studia doktoranckie.  
Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach]]. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: [[Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach|św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach]], [[Parafia św. Cyryla i Metodego w Knurowie|św. Cyryla i Metodego w Knurowie]], Chrystusa Króla w Katowicach i św. Mikołaja w Bielsku-Białej (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]). W czasie [[I Synod Diecezji Katowickiej|I Synodu Diecezji Katowickiej]] był członkiem Komisji ds. Duchowieństwa – Podkomisji Kapłańskiej. W 1976 roku obronił pracę magisterską w zakresie socjologii religii na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie. Kilka miesięcy później rozpoczął tam studia doktoranckie.  


W 1979 roku otrzymał dwie nominacje: w czerwcu został mianowany rektorem kościoła pod wezwaniem [[Kościół pw. św. Walentego w Bieruniu|św. Walentego w Bieruniu Starym]], a w październiku obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Katowicach. W 1980 roku bp Bednorz powierzył mu jako wikariuszowi-ekonomowi, a następnie proboszczowi [[Parafia Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych|parafię Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych]]. W 1985 roku został mianowany ponadto konsultantem [[Gość Niedzielny - tygodnik|„Gościa Niedzielnego”]] w zakresie duszpasterstwa praktycznego. Po długiej chorobie zmarł 5 kwietnia 1988 w Bojszowach Nowych i tam został pochowany. W testamencie przekazał Muzeum Diecezjalnemu zbiór obrazów.
W 1979 roku otrzymał dwie nominacje: w czerwcu został mianowany rektorem [[Kościół pw. św. Walentego w Bieruniu|kościoła pw. św. Walentego w Bieruniu Starym]], a w październiku obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Katowicach. W 1980 roku bp Bednorz powierzył mu jako wikariuszowi-ekonomowi, a następnie proboszczowi [[Parafia Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych|parafię Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych]]. W 1985 roku został mianowany ponadto konsultantem [[Gość Niedzielny - tygodnik|„Gościa Niedzielnego”]] w zakresie duszpasterstwa praktycznego. Po długiej chorobie zmarł 5 kwietnia 1988 w Bojszowach Nowych i tam został pochowany. W testamencie przekazał [[Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach|Muzeum Diecezjalnemu]] zbiór obrazów.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Linia 12: Linia 12:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - G]]
[[Kategoria:Biografie - G]]
[[Kategoria:Pracownicy kurii]]
[[Kategoria:Społecznicy]]

Aktualna wersja na dzień 21:41, 19 paź 2022

Gnida Gerard (1941-1988), proboszcz parafii NMP Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych

Gnida Gerard.jpg

Urodził się 16 lutego 1941 w Michałkowicach w rodzinie sztygara Wilhelma i Irmgardy z d. Niesyto. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Michałkowicach. Następnie uczył się w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach, gdzie zdał w 1959 roku maturę. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczno. W roku akademickim 1959/1960 odbył kurs wstępny w Konwikcie Teologicznym w Tarnowskich Górach. W trakcie studiów został powołany na dwa lata do odbycia służby wojskowej w twierdzy Modlin. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa koadiutora H. Bednorza.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach, św. Cyryla i Metodego w Knurowie, Chrystusa Króla w Katowicach i św. Mikołaja w Bielsku-Białej (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). W czasie I Synodu Diecezji Katowickiej był członkiem Komisji ds. Duchowieństwa – Podkomisji Kapłańskiej. W 1976 roku obronił pracę magisterską w zakresie socjologii religii na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie. Kilka miesięcy później rozpoczął tam studia doktoranckie.

W 1979 roku otrzymał dwie nominacje: w czerwcu został mianowany rektorem kościoła pw. św. Walentego w Bieruniu Starym, a w październiku obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Katowicach. W 1980 roku bp Bednorz powierzył mu jako wikariuszowi-ekonomowi, a następnie proboszczowi parafię Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych. W 1985 roku został mianowany ponadto konsultantem „Gościa Niedzielnego” w zakresie duszpasterstwa praktycznego. Po długiej chorobie zmarł 5 kwietnia 1988 w Bojszowach Nowych i tam został pochowany. W testamencie przekazał Muzeum Diecezjalnemu zbiór obrazów.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks Gerarda Gnidy; Schematyzm (1970-1993); Represje wobec duchowieństwa, s. 18.