Wyciślik Paweł: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
Linia 3: Linia 3:
Urodził się 27 czerwca 1908 w Świętochłowicach. Był synem Kaspra i Marii z d. Dolibóg. Do szkoły ludowej uczęszczał w Świętochłowicach. Następnie uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Królewskiej Hucie, gdzie w 1930 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1935 w katedrze [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk bpa sufragana [[Bromboszcz Teofil|T. Bromboszcza]].  
Urodził się 27 czerwca 1908 w Świętochłowicach. Był synem Kaspra i Marii z d. Dolibóg. Do szkoły ludowej uczęszczał w Świętochłowicach. Następnie uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Królewskiej Hucie, gdzie w 1930 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1935 w katedrze [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk bpa sufragana [[Bromboszcz Teofil|T. Bromboszcza]].  


Jako wikary duszpasterzował w parafiach: św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, [[Parafia św. Jerzego w Rydułtowach|św. Jerzego w Rydułtowach]] i [[Parafia św. Józefa Robotnika w Józefowcu|św. Józefa w Józefowcu]]. W 1942 roku, po uwięzieniu ks. prob. Franciszka Górki, został mianowany substytutem w [[Parafia św. Mikołaja w Bujakowie|parafii św. Mikołaja w Bujakowie]]. Rok później przeniesiono go w charakterze wikarego do [[Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach|parafii św. Marii Magdaleny w Tychach]] i powierzono opiekę nad [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paprocanach|kościołem filialnym w Paprocanach]]  (kuratus od 1 stycznia 1946). Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał ponadto nominację na kapelana hufca harcerzy w Tychach. W maju 1946 roku została utworzona samodzielna stacja duszpasterska kuracja [[Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cielmicach|Cielmice]] (kościół pw. Jana Chrzciciela)-Paprocany (kościół pw. NSPJ), a ks. Wyciślik został mianowany pierwszym kuratusem tej placówki.  
Jako wikary duszpasterzował w parafiach: [[Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach|św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach]], [[Parafia św. Jerzego w Rydułtowach|św. Jerzego w Rydułtowach]] i [[Parafia św. Józefa Robotnika w Józefowcu|św. Józefa w Józefowcu]]. W 1942 roku, po uwięzieniu ks. prob. Franciszka Górki, został mianowany substytutem w [[Parafia św. Mikołaja w Bujakowie|parafii św. Mikołaja w Bujakowie]]. Rok później przeniesiono go w charakterze wikarego do [[Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach|parafii św. Marii Magdaleny w Tychach]] i powierzono opiekę nad [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paprocanach|kościołem filialnym w Paprocanach]]  (kuratus od 1 stycznia 1946). Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał ponadto nominację na kapelana hufca harcerzy w Tychach. W maju 1946 roku została utworzona samodzielna stacja duszpasterska kuracja [[Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cielmicach|Cielmice]] (kościół pw. Jana Chrzciciela)-Paprocany (kościół pw. NSPJ), a ks. Wyciślik został mianowany pierwszym kuratusem tej placówki.  


W 1948 roku otrzymał prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej i używania tytułu proboszcza. W 1948 roku był krótko administratorem w parafii Trójcy Przenajświętszej w Wiśle Wielkiej. W latach 1948-1949 pracował jako administrator w [[Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach|parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach]]. Następnie jako wikary duszpasterzował w parafiach: św. Józefa w Kaletach-Jędrysku, św. Michała Archanioła w Suchej Górze i św. Jakuba w Lubszy Śląskiej. W listopadzie 1957 roku został mianowany administratorem w parafii Narodzenia NMP w Żyglinie. W 1977 roku przeszedł na emeryturę. Początkowo mieszkał w Żyglinie, a potem u oo. bonifratrów w Cieszynie. Zmarł 12 sierpnia 1988 w Cieszynie. Został pochowany w Żyglinie.  
W 1948 roku otrzymał prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej i używania tytułu proboszcza. W 1948 roku był krótko administratorem w parafii Trójcy Przenajświętszej w Wiśle Wielkiej. W latach 1948-1949 pracował jako administrator w [[Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach|parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach]]. Następnie jako wikary duszpasterzował w parafiach: św. Józefa w Kaletach-Jędrysku, św. Michała Archanioła w Suchej Górze i św. Jakuba w Lubszy Śląskiej. W listopadzie 1957 roku został mianowany administratorem w [[Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żyglinie|parafii Narodzenia NMP w Żyglinie]]. W 1977 roku przeszedł na emeryturę. Początkowo mieszkał w Żyglinie, a potem u oo. bonifratrów w Cieszynie. Zmarł 12 sierpnia 1988 w Cieszynie. Został pochowany w Żyglinie.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 00:04, 30 sty 2016

Wyciślik Paweł (1908-1988), proboszcz w Żyglinie

PawelWycislik11.jpg

Urodził się 27 czerwca 1908 w Świętochłowicach. Był synem Kaspra i Marii z d. Dolibóg. Do szkoły ludowej uczęszczał w Świętochłowicach. Następnie uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Królewskiej Hucie, gdzie w 1930 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1935 w katedrze św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa sufragana T. Bromboszcza.

Jako wikary duszpasterzował w parafiach: św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, św. Jerzego w Rydułtowach i św. Józefa w Józefowcu. W 1942 roku, po uwięzieniu ks. prob. Franciszka Górki, został mianowany substytutem w parafii św. Mikołaja w Bujakowie. Rok później przeniesiono go w charakterze wikarego do parafii św. Marii Magdaleny w Tychach i powierzono opiekę nad kościołem filialnym w Paprocanach (kuratus od 1 stycznia 1946). Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał ponadto nominację na kapelana hufca harcerzy w Tychach. W maju 1946 roku została utworzona samodzielna stacja duszpasterska kuracja Cielmice (kościół pw. Jana Chrzciciela)-Paprocany (kościół pw. NSPJ), a ks. Wyciślik został mianowany pierwszym kuratusem tej placówki.

W 1948 roku otrzymał prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej i używania tytułu proboszcza. W 1948 roku był krótko administratorem w parafii Trójcy Przenajświętszej w Wiśle Wielkiej. W latach 1948-1949 pracował jako administrator w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach. Następnie jako wikary duszpasterzował w parafiach: św. Józefa w Kaletach-Jędrysku, św. Michała Archanioła w Suchej Górze i św. Jakuba w Lubszy Śląskiej. W listopadzie 1957 roku został mianowany administratorem w parafii Narodzenia NMP w Żyglinie. W 1977 roku przeszedł na emeryturę. Początkowo mieszkał w Żyglinie, a potem u oo. bonifratrów w Cieszynie. Zmarł 12 sierpnia 1988 w Cieszynie. Został pochowany w Żyglinie.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Pawła Wyciślika; Schematyzm (1947-1986); J. Wycisło, F. Resiak, Budowa nowych kościołów i erygowanie parafii, [w:] Tychy. Monografia miasta 1945-1993, red. M. Szczepański, Tychy 1996.