Schaffgotsch Joanna von: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(noty, dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
==Schaffgotsch Joanna von (1842-1910)==
==Schaffgotsch Joanna von (1842-1910)==
Urodziła się 19 kwietnia 1842 w Porębie koło Rudy jako córka Jana Grycika (Gryczik, Gryzik, Griczyk, Gryszczyk), urodzonego w 1803 roku w Radlinie koło Rybnika i jego żony Antoniny Grycik z d. Hajn (Hayn) urodzonej w 1807 roku we wsi Sadów koło Lublińca.
Urodziła się 19 kwietnia 1842 w Porębie koło Rudy jako córka Jana Grycika (Gryczik, Gryzik, Griczyk, Gryszczyk), urodzonego w 1803 roku w Radlinie koło Rybnika i jego żony Antoniny Grycik z d. Hajn (Hayn) urodzonej w 1807 roku we wsi Sadów koło Lublińca.
Jan Grycik pracował jako komornik, prawdopodobnie w zakładach cynkowych Karola Goduli. W styczniu 1845 roku  urodziła się Grycikom córka Karolina. Już w rok po śmierci ojca (14 marca 1846) czteroletnia Joanna trafiła do posiadłości Goduli, gdzie opiekę nad nią roztoczyła Emilia Lukas służąca króla cynku. W związku ze spotkaniem małej dziewczynki krążą różne opowieści legendy nieomal, tym bardziej że magnat nie przepadał za towarzystwem dzieci. Magnat zaakceptował dziecko i traktował je w zasadzie jak własną córkę. Nie tylko bowiem zezwolił Emilii na opiekę nad Gryzikówną, ale jeszcze zorganizował dziecku nauczyciela ze szkoły ludowej przy hucie cynku „Gute Hoffnung” (Dobra Nadzieja) M. Kulanka.
Jan Grycik pracował jako komornik, prawdopodobnie w zakładach cynkowych [[Godula Karol|Karola Goduli]]. W styczniu 1845 roku  urodziła się Grycikom córka - Karolina. Już w rok po śmierci ojca (14 marca 1846) czteroletnia Joanna trafiła do posiadłości Goduli, gdzie opiekę nad nią roztoczyła Emilia Lukas - służąca przemysłowca. W związku ze spotkaniem małej dziewczynki krążą różne opowieści - legendy nieomal, tym bardziej że magnat nie przepadał za towarzystwem dzieci. Magnat zaakceptował dziecko i traktował je w zasadzie jak własną córkę. Nie tylko bowiem zezwolił Emilii na opiekę nad Gryzikówną, ale jeszcze zorganizował dziecku nauczyciela ze szkoły ludowej przy hucie cynku „Gute Hoffnung” (Dobra Nadzieja) - M. Kulanka.
4 lipca 1846 mama Joanny wyszła ponownie za mąż za górnika Franciszka Stefana Schieron, jednak małżeństwo nie było zbyt szczęśliwe i dość szybko się zakończyło, gdyż drugi mąż Antoniny zmarł wkrótce i została wdową ponownie. Joanna (a od lipca 1846 także i jej siostra Karolina) do kwietnia 1848 roku mieszkała w posiadłości Goduli, jednak przemysłowiec chory na kamicę nerkową, musiał wyjechać na leczenie do Wrocławia – biorąc ze sobą Emilię Lukas i podopieczną. Leczenie jednak nie pomogło Karolowi, gdyż zmarł 6 lipca 1848, wcześniej jednak sporządzając testament. W swojej ostatniej woli czynił sześcioletnią Joannę Grycik swoją uniwersalną spadkobierczynią, zastrzegając, że gdyby ta umarła bezpotomnie majątek ma przejść na rzecz jego siostrzeńców. W ten oto sposób uboga dziewczynka stała się dziedziczką ogromnej fortuny, którą chronili i dysponowali utrzymując w bezpieczeństwie przed siostrzeńcami opiekunowie Joanny: M. Scheffler, Jan Fryderyk Finckler, Emilia Lukas i grono współpracowników.
4 lipca 1846 mama Joanny wyszła ponownie za mąż za górnika Franciszka Stefana Schieron. Niestety małżeństwo nie było zbyt szczęśliwe i dość szybko się zakończyło, gdyż drugi mąż Antoniny zmarł wkrótce i została wdową ponownie. Joanna, a od lipca 1846 roku także i jej siostra - Karolina, do kwietnia 1848 roku mieszkały w posiadłości Goduli. Jednak przemysłowiec - chory na kamicę nerkową - musiał wyjechać na leczenie do Wrocławia i zabrał ze sobą Emilię Lukas i podopieczną. Leczenie jednak nie pomogło Karolowi, gdyż zmarł 6 lipca 1848, wcześniej jednak sporządzając testament. W swojej ostatniej woli czynił sześcioletnią Joannę Grycik swoją uniwersalną spadkobierczynią, zastrzegając, że gdyby ta umarła bezpotomnie - majątek ma przejść na rzecz jego siostrzeńców. W ten oto sposób uboga dziewczynka stała się dziedziczką ogromnej fortuny, którą chronili i dysponowali utrzymując w bezpieczeństwie przed siostrzeńcami opiekunowie Joanny: M. Scheffler, Jan Fryderyk Finckler, Emilia Lukas i grono współpracowników.


Dziewczynka otrzymała staranne wychowanie, wykształcenie oraz tytuł szlachecki z rąk króla Fryderyka Wilhelma IV oraz nazwisko Gryczik von Schomberg Godula. O jej rękę starało się kilku kawalerów, jednak w końcu wyszła za mąż 15 listopada 1858 wywodzącemu się z arystokratycznego rodu hrabiemu Hans Ulryk Schaffgotsch.
Dziewczynka otrzymała staranne wychowanie, wykształcenie oraz tytuł szlachecki z rąk króla Fryderyka Wilhelma IV oraz nazwisko Gryczik von Schomberg - Godula. O jej rękę starało się kilku kawalerów. W końcu wyszła za mąż 15 listopada 1858 za wywodzącego się z arystokratycznego rodu hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotsch.


Usposobienie i przeszłość Joanny, a także jej i Hansa zaowocowały licznymi fundacjami rodziny Schaffgotsch: wsparli budowę kaplicy NMP w Bytomiu (budowana w latach 1859- 1863) oraz zakup do niej paramentów liturgicznych czy ufundowanie figury Matki Boskiej, przyczynili się do otwarcia i utrzymania szkoły w Goduli, ufundowali kościół w Goduli wraz z całym wyposażeniem i cmentarzem. Wspomogli także znacznie budowę kościoła pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie oraz budowę kościoła w Szombierkach. Joanna Schaffgotsch zmarła 11 czerwca 1910. Na mocy testamentu większość posiadłości oraz klejnoty odziedziczył syn Hans Karol, a pewne dobra ziemskie otrzymał mąż Hans Ulryk.
Usposobienie i przeszłość Joanny, a także jej i Hansa majątek zaowocowały licznymi fundacjami rodziny Schaffgotsch: wsparli budowę kaplicy NMP w Bytomiu (budowana w latach 1859-1863) oraz zakup do niej paramentów liturgicznych czy ufundowanie figury Matki Boskiej, przyczynili się do otwarcia i utrzymania szkoły w Goduli, ufundowali [[Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli|kościół w Goduli]] wraz z całym wyposażeniem i cmentarzem. Wspomogli także znacznie budowę [[Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie|kościoła pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie]] oraz budowę [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach|kościoła w Szombierkach]]. Joanna Schaffgotsch zmarła 11 czerwca 1910. Na mocy testamentu większość posiadłości oraz klejnoty odziedziczył syn - Hans Karol, a pewne dobra ziemskie otrzymał mąż - Hans Ulryk.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
W. Ślęzak, Joanna i Hans Ulryk Schaffgotschowie, s. 19- 28; 45-74, Bytom 1994; I. Kaczmarzyk, W cieniu mitu. Rzecz o Karolu Goduli, s. 76-87 , Ruda Śląska 2007; I. Twardoch, Z dziejów rodu Schaffgotshów, s. 23-28; 103-108, Ruda Śląska 1999; W Pana Dworakowym Rudzkim kalejdoskopie Historycznym, s. 69, 73.
W. Ślęzak, Joanna i Hans Ulryk Schaffgotschowie, s. 19-28; 45-74, Bytom 1994; I. Kaczmarzyk, W cieniu mitu. Rzecz o Karolu Goduli, s. 76-87 , Ruda Śląska 2007; I. Twardoch, Z dziejów rodu Schaffgotshów, s. 23-28; 103-108, Ruda Śląska 1999; W Pana Dworakowym Rudzkim kalejdoskopie Historycznym, s. 69, 73.


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - S]]
[[Kategoria:Biografie - S]]

Aktualna wersja na dzień 14:43, 6 lis 2016

Schaffgotsch Joanna von (1842-1910)

Urodziła się 19 kwietnia 1842 w Porębie koło Rudy jako córka Jana Grycika (Gryczik, Gryzik, Griczyk, Gryszczyk), urodzonego w 1803 roku w Radlinie koło Rybnika i jego żony Antoniny Grycik z d. Hajn (Hayn) urodzonej w 1807 roku we wsi Sadów koło Lublińca. Jan Grycik pracował jako komornik, prawdopodobnie w zakładach cynkowych Karola Goduli. W styczniu 1845 roku urodziła się Grycikom córka - Karolina. Już w rok po śmierci ojca (14 marca 1846) czteroletnia Joanna trafiła do posiadłości Goduli, gdzie opiekę nad nią roztoczyła Emilia Lukas - służąca przemysłowca. W związku ze spotkaniem małej dziewczynki krążą różne opowieści - legendy nieomal, tym bardziej że magnat nie przepadał za towarzystwem dzieci. Magnat zaakceptował dziecko i traktował je w zasadzie jak własną córkę. Nie tylko bowiem zezwolił Emilii na opiekę nad Gryzikówną, ale jeszcze zorganizował dziecku nauczyciela ze szkoły ludowej przy hucie cynku „Gute Hoffnung” (Dobra Nadzieja) - M. Kulanka. 4 lipca 1846 mama Joanny wyszła ponownie za mąż za górnika Franciszka Stefana Schieron. Niestety małżeństwo nie było zbyt szczęśliwe i dość szybko się zakończyło, gdyż drugi mąż Antoniny zmarł wkrótce i została wdową ponownie. Joanna, a od lipca 1846 roku także i jej siostra - Karolina, do kwietnia 1848 roku mieszkały w posiadłości Goduli. Jednak przemysłowiec - chory na kamicę nerkową - musiał wyjechać na leczenie do Wrocławia i zabrał ze sobą Emilię Lukas i podopieczną. Leczenie jednak nie pomogło Karolowi, gdyż zmarł 6 lipca 1848, wcześniej jednak sporządzając testament. W swojej ostatniej woli czynił sześcioletnią Joannę Grycik swoją uniwersalną spadkobierczynią, zastrzegając, że gdyby ta umarła bezpotomnie - majątek ma przejść na rzecz jego siostrzeńców. W ten oto sposób uboga dziewczynka stała się dziedziczką ogromnej fortuny, którą chronili i dysponowali utrzymując w bezpieczeństwie przed siostrzeńcami opiekunowie Joanny: M. Scheffler, Jan Fryderyk Finckler, Emilia Lukas i grono współpracowników.

Dziewczynka otrzymała staranne wychowanie, wykształcenie oraz tytuł szlachecki z rąk króla Fryderyka Wilhelma IV oraz nazwisko Gryczik von Schomberg - Godula. O jej rękę starało się kilku kawalerów. W końcu wyszła za mąż 15 listopada 1858 za wywodzącego się z arystokratycznego rodu hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotsch.

Usposobienie i przeszłość Joanny, a także jej i Hansa majątek zaowocowały licznymi fundacjami rodziny Schaffgotsch: wsparli budowę kaplicy NMP w Bytomiu (budowana w latach 1859-1863) oraz zakup do niej paramentów liturgicznych czy ufundowanie figury Matki Boskiej, przyczynili się do otwarcia i utrzymania szkoły w Goduli, ufundowali kościół w Goduli wraz z całym wyposażeniem i cmentarzem. Wspomogli także znacznie budowę kościoła pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie oraz budowę kościoła w Szombierkach. Joanna Schaffgotsch zmarła 11 czerwca 1910. Na mocy testamentu większość posiadłości oraz klejnoty odziedziczył syn - Hans Karol, a pewne dobra ziemskie otrzymał mąż - Hans Ulryk.

Bibliografia

W. Ślęzak, Joanna i Hans Ulryk Schaffgotschowie, s. 19-28; 45-74, Bytom 1994; I. Kaczmarzyk, W cieniu mitu. Rzecz o Karolu Goduli, s. 76-87 , Ruda Śląska 2007; I. Twardoch, Z dziejów rodu Schaffgotshów, s. 23-28; 103-108, Ruda Śląska 1999; W Pana Dworakowym Rudzkim kalejdoskopie Historycznym, s. 69, 73.