Rocamadour: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(dr)
(korekta kategorii)
 
Linia 11: Linia 11:
  
 
[[Kategoria:Sanktuaria maryjne|Rocamadour]]
 
[[Kategoria:Sanktuaria maryjne|Rocamadour]]
[[Kategoria:Kult maryjny]]
 

Aktualna wersja na dzień 12:29, 9 lis 2019

Rocamadur2.jpg
Rocamadur1.jpg

Średniowieczne miasteczko wraz z wybudowanym na skale sanktuarium maryjnym znajduje się w południowo - zachodniej Francji (department Lot, między Limoges a Toulouse). Jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych średniowiecznej Europy (od XII wieku). Miejsce pielgrzymek królów francuskich, św. Dominika i św. Bernarda. Otoczona kultem jest figura Czarnej Madonny oraz grób św. Amadura. Jak podaje tradycja, statuę tę wyrzeźbił św. Amadur. Obecnie czczony wizerunek Maryi z Dzieciątkiem pochodzi z XII wieku.

W 968 roku biskup z Cahors darował ówczesną kaplicę benedyktynom. W XI wieku Rocamadour stał się obok Jerozolimy, Rzymu i Composteli jednym z czterech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych średniowiecznej Europy. W 1105 roku papież Paschalis II potwierdził rangę i zalecił pątnikom odbycie pielgrzymki do tego miejsca. W 1166 roku na terenie istniejącego ówcześnie sanktuarium maryjnego odkryto grób z zachowanym ciałem św. Amadura. O popularności tego sanktuarium świadczy fakt iż, do 1172 roku potwierdzono ponad 126 uzdrowień w Rocamadour. Ciało świętego spalono w czasie wojen religijnych (1562). Do dnia dzisiejszego zachowały się szczątki jego kości.

Obecnie sanktuarium składa się z bazyliki Chrystusa Zbawiciela, kaplic: św. Anny, św. Błażeja, św. Jana Chrzciciela, św. Michała Archanioła oraz Matki Bożej. Corocznie przybywa tam ponad 1,5 miliona pielgrzymów.

Bibliografia

J. Godin, Rocamadour, Rocamadour 1977 ; J. Brun, Rocamadour: historique, description, excursion, Saint-Céré 1978 ; D. Poux, Rocamadour, haut-lieu de pèlerinage, Albi 1992 ; J. Rocacher, Découvrir Rocamadour, Rocamadour 1980.