Św. Błażej

Z e-ncyklopedia

Św. Błażej (zm. ok. 316)

św. Błażej

Święty Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej. Miał studiować filozofię i medycynę. Po pewnym czasie porzucił praktykę lekarską i rozpoczął życie na pustyni. Stamtąd został powołany na biskupa Sebasty w Armenii (dziś Sivas w Turcji). Podczas prześladowań za cesarza Licyniusza schronił się w jednej z pieczar górskich, skąd nadal kierował Kościołem w Sebaście. Torturami usiłowano go zmusić do porzucenia wiary; niezłomnego w wierze, ścięto mieczem prawdopodobnie w 316 roku.

Z pobytem św. Błażeja w więzieniu łączy się historia cudownego uleczenia przez niego syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość i nie można było jej usunąć. Na pamiątkę cudownego wyleczenia, w Kościele katolickim czci się św. Błażeja jako lekarza chorób gardła. W innej historii mowa jest o ubogiej kobiecie, która przyniosła biskupowi do więzienia pokarm i świecę. Po śmierci świętego, zgodnie z danym przez niego zaleceniem, obchodzono rocznicę jego męczeństwa rozdając jałmużnę i spotykając się przy zapalonych świecach.

Na terenie Polski, Czech i Niemiec utrzymał się zwyczaj błogosławienia świec woskowych, tzw. błażejek. We wspomnienie liturgiczne św. Błażeja 3 lutego, po mszy św., odbywa się obrzęd, w którym poświęconymi świecami dotyka się gardła, by je uchronić od chorób. Kapłan przykłada wiernym skrzyżowane świece do gardła, wypowiadając nad każdym modlitwę: Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

  • Św. Błażej jest patronem miasta Dubrownik, patronuje m.in. kamieniarzom, mówcom, śpiewakom oraz wszystkim innym, którzy muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe. Przyzywany jest podczas chorób gardła, uważa się go za opiekuna zwierząt; zaliczany jest do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli.
  • W ikonografii św. Błażej przedstawiany jest jako biskup w infule, w prawej ręce trzyma pastorał, w lewej zapalone pochodnie lub świece. Niekiedy na obrazach przedstawiany jest w jaskini, w otoczeniu zwierząt.
  • Wspomnienie liturgiczne przypada 3 lutego.

Bibliografia

J. Gacka, Błogosławcie, propozycje rozważań do poświęceń i błogosławieństw, Świętochłowice 2005, s. 116-117; T. Sinka, Święty Błażej, biskup i męczennik, Kraków 1998.