Krzyże przydrożne w Boguszowicach

Z e-ncyklopedia
  • kaplica przy ul. Małachowskiego

Murowana, arkadowa kaplica pw. św. Jana Nepomucena wybudowana na początku XX wieku.Na kwadratowej podstawie zostały umieszczone cztery narożne filary glorietty, w połowie poprzecinane płycinami; łączące się ze sobą arkadowymi łukami. Wewnętrz znajduje się niewysoki, sześcienny postument. Stała na nim figura patrona kaplicy; obecnie przechowywana w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach. W 2015 roku zastąpiła ją rzeźba św. Wawrzyńca.

  • kapliczka przy ul. Kolberga

Niewielka, murowana kapliczka szafkowa przykryta dwuspadowym daszkiem. Została postawiona w 1994 roku. Wewnątrz, na niewielkim ołtarzyku figura Matki Boskiej Królowej Świata. Obok figura Chrystusa. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Matko Najświętsza Wielkiego Miłosierdzia/Królowo Polski módl się za nami/7.5.1994

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Małachowskiego i Kłokocińskiej

Kamienny krzyż pochodzący z 1900 roku. Podstawa kilkoma profilami zwęża się w cokół o prostokątnym rzucie; w górze obwiedziony listwą. Gzyms z płytkimi wycięciami, od dołu profilowany. Belki krzyża z ostrogami; zakończone prosto. W półokrągło zakończonej wnęce figura matki Boskiej; z głową odwróconą w lewo i dłońmi splecionymi na podołku. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Tu uprasza się o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za Dusze w Czyścu

  • Boża Męka przy ul. Małachowskiego

W XVIII wieku na tym placu przy ul. Małachowskiego stał stary kościółek z 1686 roku pw. św. Wawrzyńca. Z czasem kościół ten został przeniesiony do Ligockiej Kuźni. Krzyż ten ufundowali miejscowi parafianie małżeństwo Franc i Wiktorya Konsek w 1882 roku.na tablicy zachowała się oryginalna inskrypcja: Przipatcz sie Grzyśni/ku com ucierpiał/zatyć znieprawości/dałemsie/ukrzizować ku tobie/z miłości. Przy krzyżu modlono się, odprawiano nabożeństwa. W miesiącu maju - majowe, a w październiku - różaniec.

  • Boża Męka na cmentarzu

Boża Męka stojaca pośrodku centralnej elei klonowej; wykonana z piaskowca. pochodzi z 1930 roku.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Gotartowickiej i Boguszowickiej.

Kamienny krzyż ustawiony obok bramy cmentarnej. Nie zawiera daty fundacji. Niemniej sam parkan cmentarny został postawiony w 1914 roku.

  • krzyż przy ul. Ziemskiej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach. Postać Chrystusa sylwetkowo wycięta z blachy. Poniżej wizerunek Matki Boskiej Bolesnej. Maryja ma skrzyżowane ręce i głowę pochyloną w prawo; jej lewy bok został przeszyty mieczem. Krzyż w latach 20. XX wieku został ufundowany przez Franciszka Konska i ma upamiętniać członka rodziny fundatora; poległego podczas I wojny światowej.

  • krzyż przy ul. Błękitnej

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach postawiony w 2001 roku; w miejsce wcześniejszego pochodzące z początków XX wieku. Postać Ukrzyżowanego w formie figuralnej.

  • krzyż na skrzyżowaniu ulic Zadumy i Rajskiej

Wysoki, drewniany krzyż o profilowanych ramionach; postawiony na granitowym postumencie. Pochodzi z 1998 roku. W dolnej części niewielka kapliczka szafkowa.

  • krzyż misyjny

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach osadzony w kamiennej podmurówce; ustawiony w 1995 roku obok kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na belce poprzecznej napis:ratuj duszę swoją; na poziomej zaś daty misji św. - 1952, 1989, 1994, 2002, 2010. Z boku umieszczono fragment psalmu.

  • krzyż misyjny

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach stojący obok kościoła św. Barbary. Bez postaci Ukrzyżowanego. Na belce poziomej umieszczono daty misji św. - XII 1978, X 1988, X 1998, X 2008.

  • krzyż na cmentarzu komunalnym

Wysoki, drewniany krzyż o prostych ramionach bez figury Ukrzyżowanego.

  • figura obok kościoła

Stylizowana, kamienna figura matki trzymającej dziecko; stojąca w obejściu kościoła NSPJ.

  • figura przy ul. Małachowskiego

Wysoka figura Matki Boskiej z Lourdes znajdująca się w ogrodach farskich przy parafii NSPJ. Biała, przepasana błękitną szarfą rzeźba stoi na kamiennym postumencie.


Bibliografia

A.Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s.18-23; A.Żukowski, A.Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s.99-100