Kopeć Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
== Kopeć Jan SJ (1886-1959) ==
== Kopeć Jan SJ (1886-1959) ==


Urodził się 23 grudnia 1886 w Bronowie w rodzinie Franciszka i Teresy z d. Kuboszek. Po ukończeniu szkoły elementarnej, uczył się w gimnazjum w Bielsku, gdzie w 1908 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia teologiczne w Książęco-Biskupim [[Seminarium Duchowne w Widnawie|Seminarium Duchownym w Widnawie]]. Święcenia kapłańskie przyjął 23 lipca 1912 w Widnawie. Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: [[Parafia św. Bartłomieja w Grodźcu|św. Bartłomieja w Grodźcu]], Bożego Ciała w Jabłonkowie, Matki Boskiej Śnieżnej w Zarzeczu, [[Parafia św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich|św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich]] i św. Barbary w Strumieniu. W listopadzie 1923 roku został skierowany jako wikariusz do parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach. Po przeniesieniu się w 1926 roku miejscowego proboszcza[[Kasperlik Wilhelm| ks. Wilhelma Kasperlika]]  do Katowic, ks. Kopeć przez kilkanaście miesięcy pełnił obowiązki administratora parafii w Dziedzicach.  
Urodził się 23 grudnia 1886 w Bronowie w rodzinie Franciszka i Teresy z d. Kuboszek. Po ukończeniu szkoły elementarnej, uczył się w gimnazjum w Bielsku, gdzie w 1908 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia teologiczne w Książęco-Biskupim [[Seminarium Duchowne w Widnawie|Seminarium Duchownym w Widnawie]]. Święcenia kapłańskie przyjął 23 lipca 1912 w Widnawie. Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: [[Parafia św. Bartłomieja w Grodźcu|św. Bartłomieja w Grodźcu]], Bożego Ciała w Jabłonkowie, Matki Boskiej Śnieżnej w Zarzeczu, [[Parafia św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich|św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich]] i [[Parafia św. Barbary w Strumieniu|św. Barbary w Strumieniu]]. W listopadzie 1923 roku został skierowany jako wikariusz do parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach. Po przeniesieniu się w 1926 roku miejscowego proboszcza[[Kasperlik Wilhelm| ks. Wilhelma Kasperlika]]  do Katowic, ks. Kopeć przez kilkanaście miesięcy pełnił obowiązki administratora parafii w Dziedzicach.  


W 1927 roku za zgodą [[Lisiecki Arkadiusz|bpa Arkadiusza Lisieckiego]] opuścił szeregi duchowieństwa [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]] i wstąpił do [[Jezuici|Towarzystwa Jezusowego]]. Po odbyciu nowicjatu w Starej Wsi, w 1928 roku ks. Kopeć został mianowany wikariuszem w miejscowej parafii Wniebowzięcia NMP. Następnie w charakterze operariusza pracował w Rudzie, [[Jezuici - Czechowice-Dziedzice|Czechowicach]] i Czerniowcach. W 1935 roku powrócił do Starej Wsi, gdzie przez kolejne 3 lata pełnił funkcję proboszcza. Od 1938 roku, przez cały okres okupacji hitlerowskiej, był superiorem i administratorem [[Parafia Matki Bożej Różańcowej w Rudzie|parafii MB Różańcowej w Rudzie]]. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku został mianowany proboszczem w Sobótce. Od 1948 roku już do końca swego życia kolejny raz duszpasterzował jako proboszcz w Starej Wsi. Zmarł 20 marca 1959 w Starej Wsi i tam został pochowany.
W 1927 roku za zgodą [[Lisiecki Arkadiusz|bpa Arkadiusza Lisieckiego]] opuścił szeregi duchowieństwa [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]] i wstąpił do [[Jezuici|Towarzystwa Jezusowego]]. Po odbyciu nowicjatu w Starej Wsi, w 1928 roku ks. Kopeć został mianowany wikariuszem w miejscowej parafii Wniebowzięcia NMP. Następnie w charakterze operariusza pracował w Rudzie, [[Jezuici - Czechowice-Dziedzice|Czechowicach]] i Czerniowcach. W 1935 roku powrócił do Starej Wsi, gdzie przez kolejne 3 lata pełnił funkcję proboszcza. Od 1938 roku, przez cały okres okupacji hitlerowskiej, był superiorem i administratorem [[Parafia Matki Bożej Różańcowej w Rudzie|parafii Matki Bożej  Różańcowej w Rudzie]]. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku został mianowany proboszczem w Sobótce. Od 1948 roku już do końca swego życia kolejny raz duszpasterzował jako proboszcz w Starej Wsi. Zmarł 20 marca 1959 w Starej Wsi i tam został pochowany.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 17:37, 16 cze 2020

Kopeć Jan SJ (1886-1959)

Urodził się 23 grudnia 1886 w Bronowie w rodzinie Franciszka i Teresy z d. Kuboszek. Po ukończeniu szkoły elementarnej, uczył się w gimnazjum w Bielsku, gdzie w 1908 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia teologiczne w Książęco-Biskupim Seminarium Duchownym w Widnawie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 lipca 1912 w Widnawie. Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Bartłomieja w Grodźcu, Bożego Ciała w Jabłonkowie, Matki Boskiej Śnieżnej w Zarzeczu, św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich i św. Barbary w Strumieniu. W listopadzie 1923 roku został skierowany jako wikariusz do parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach. Po przeniesieniu się w 1926 roku miejscowego proboszcza ks. Wilhelma Kasperlika do Katowic, ks. Kopeć przez kilkanaście miesięcy pełnił obowiązki administratora parafii w Dziedzicach.

W 1927 roku za zgodą bpa Arkadiusza Lisieckiego opuścił szeregi duchowieństwa diecezji katowickiej i wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Po odbyciu nowicjatu w Starej Wsi, w 1928 roku ks. Kopeć został mianowany wikariuszem w miejscowej parafii Wniebowzięcia NMP. Następnie w charakterze operariusza pracował w Rudzie, Czechowicach i Czerniowcach. W 1935 roku powrócił do Starej Wsi, gdzie przez kolejne 3 lata pełnił funkcję proboszcza. Od 1938 roku, przez cały okres okupacji hitlerowskiej, był superiorem i administratorem parafii Matki Bożej Różańcowej w Rudzie. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku został mianowany proboszczem w Sobótce. Od 1948 roku już do końca swego życia kolejny raz duszpasterzował jako proboszcz w Starej Wsi. Zmarł 20 marca 1959 w Starej Wsi i tam został pochowany.

Bibliografia

Zmarli kapłani Kościoła Katowickiego, t. 1, Kapłani wyświęceni do 1922 roku, cz. 2, Kapłani wyświęceni w latach 1901-1922, zebrał i opr. E. Nalepa, Katowice 1999, s. 170-171; Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy 1564-1995, opr. L. Grzebień, Kraków 1996, s. 302; J. Krętosz, Przeszłość Bronowa i parafii oraz jej duchowa spuścizna, Czechowice-Dziedzice, 1999-2000, s. 88.