Kapliczki i krzyże przydrożne w Lędzinach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 4: Linia 4:
[[Plik:Ledziny kapliczki05.jpg|thumb|right]]
[[Plik:Ledziny kapliczki05.jpg|thumb|right]]
[[Plik:Ledziny kapliczki08.JPG|thumb|right]]
[[Plik:Ledziny kapliczki08.JPG|thumb|right]]
*Kapliczka domkowa z końca XVIII w. Lędziny, ul. Sobieskiego 31  
*Kapliczka domkowa z końca XVIII w. - Lędziny, ul. Sobieskiego 31  
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem.  Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte drewnianymi drzwiami z zakratowaną górną częścią.  Naroża ścian wzmocnione filarami. Odnowiony, pokryty nową dachówką dach jest zwieńczony metalowym  krzyżem zdobionym motywami roślinnymi. Odnowiony, pokryty nową dachówką dach jest zwieńczony sygnaturką na szczycie której znajduje się metalowy krzyż.  W szczycie jest prostokątna pusta wnęka. Kaplica stoi w ogrodzie na prywatnej posesji.  
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem.  Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte drewnianymi drzwiami z zakratowaną górną częścią.  Naroża ścian wzmocnione filarami. Odnowiony, pokryty nową dachówką dach jest zwieńczony sygnaturką, na szczycie której znajduje się metalowy krzyż zdobiony motywami roślinnymi.  W szczycie jest prostokątna pusta wnęka. Kaplica stoi w ogrodzie na prywatnej posesji.  


*Kapliczka domkowa z końca XVIII w. "Pod lipami" - Lędziny, Góra Klimont  
*Kapliczka domkowa z końca XVIII w. "Pod lipami" - Lędziny, Góra Klimont  
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem.  Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte blaszanymi drzwiami z zakratowaną górną,łukowatą częścią, . Ściana frontowa i boczne są wzmocnione filarami. Wewnątrz pod tylną ścianą mały ołtarz, nad którym na ścianie wisi krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem oraz obrazy : Najświętsze Serce Pana Jezusa i Najświętsze Serce Matki Boskiej. Kaplica stoi na zboczu Góry Klimont, przy polnej drodze, poniżej kościoła pw. św. Klemensa, od strony północno - zachodniej.
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem.  Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte blaszanymi drzwiami z zakratowaną górną, łukowatą częścią. Ściany, frontowa i boczne, są wzmocnione filarami. Wewnątrz pod tylną ścianą mały ołtarz, nad którym na ścianie wisi krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem oraz obrazy: Najświętsze Serce Pana Jezusa i Najświętsze Serce Matki Boskiej. Kaplica stoi na zboczu Góry Klimont, przy polnej drodze, poniżej [[Parafia św. Klemensa w Lędzinach|kościoła pw. św. Klemensa]], od strony północno - zachodniej.


*Krzyż - Boża Męka z pocz. XIX w. - Lędziny, ul. Zabytkowa
*Krzyż Boża Męka z pocz. XIX w. - Lędziny, ul. Zabytkowa
Krzyż Boża Męka - z początku XIX w. Z krzyża pozostał tylko zniszczony cokół z figurą Matki Boskiej Bolesnej na wysuniętym cokole. Cokół stoi przy kamiennym ogrodzeniu kościoła św. Klemensa, od strony północnej.
Z krzyża pozostał tylko zniszczony cokół z figurą Matki Boskiej Bolesnej na wysuniętym cokole. Cokół stoi przy kamiennym ogrodzeniu kościoła pw. św. Klemensa, od strony północnej.


*Kapliczka domkowa z XIX w. - Lędziny (Smardzowice), skrzyżowanie ul. Ułańskiej z ul. St. Żeromskiego
*Kapliczka domkowa z XIX w. - Lędziny (Smardzowice), skrzyżowanie ul. Ułańskiej z ul. St. Żeromskiego
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Boczne ściany przy krawędziach zdobione płaskimi pionowymi występami kończącymi się poniżej gzymsu. W bocznych ścianach znajdują się małe okienka zwieńczone łukowo. Wejście do kapliczki zwieńczone ząbkowanym łukiem. Drzwi drewniane przeszklone w górnej części. Ściana pod stropem wysunięta . W szczycie znajduje się łukowato zwieńczona wnęka z obrazem Najświętszego Serca NMP. Na linii szczytowej znajduje się ażurowy, metalowy krzyż. Wewnątrz na tylnej ścianie wisi obraz Koronacji NMP. Kaplica stoi przy skrzyżowaniu dróg, w otoczeniu buków i dębów. Dojście do kapliczki wyłożone kostką chodnikową.
Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Boczne ściany przy krawędziach zdobione płaskimi pionowymi występami kończącymi się poniżej gzymsu. W bocznych ścianach znajdują się małe okienka zwieńczone łukowo. Wejście do kapliczki zwieńczone ząbkowanym łukiem. Drzwi drewniane przeszklone w górnej części. Ściana pod stropem wysunięta. W szczycie znajduje się łukowato zwieńczona wnęka z obrazem Najświętszego Serca NMP. Na linii szczytowej znajduje się ażurowy, metalowy krzyż. Wewnątrz na tylnej ścianie wisi obraz Koronacji NMP. Kaplica stoi przy skrzyżowaniu dróg, w otoczeniu buków i dębów. Dojście do kapliczki wyłożone kostką chodnikową.


*Krzyż Boża Męka z końca XIX wieku – Lędziny, ul. Lędzińska 231
*Krzyż Boża Męka z końca XIX w. - Lędziny, ul. Lędzińska 231
Postument składa się z trzyczęściowej podstawy, obecnie bez napisu ( zamalowany niemiecki napis fundacyjny: Gewidmet von Valentin (Krulla?)) Cokół oddzielony od podstawy płytą o zaokrąglonym profilu. W cokole jest łukowo zamknięta wnęka, w której znajduje się figurka Matki Boskiej Bolesnej. Krzyż z figurką Chrystusa. Ustawiono na trzech płytach. Otoczenie krzyża wyłożone płytkami.
Postument składa się z trzyczęściowej podstawy, obecnie bez napisu. Niemiecki napis fundacyjny: Gewidmet von Valentin Krulla (?) jest zamalowany. Cokół oddzielony od podstawy płytą o zaokrąglonym profilu. W cokole jest łukowo zamknięta wnęka, w której znajduje się figurka Matki Boskiej Bolesnej. Krzyż z figurką Chrystusa ustawiono na trzech płytach. Otoczenie krzyża wyłożone płytkami.


*Krzyż Boża Męka z pocz. XX w. Lędziny, ul. Lędzińska 155
*Krzyż Boża Męka z pocz. XX w. - Lędziny, ul. Lędzińska 155
(przed Zgromadzeniem zakonnym Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza).
(na terenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza)
Postument składa się z dwuczęściowej podstawy i dwuelementowego cokołu oddzielonego od podstawy płytą. W dolnej części podstawy znajduje się prostokątna ( pusta ) wnęka, a w górnej zamalowana płyta. W dolnej, wyższej części cokołu znajduje się kwadratowa,pusta wnęka. Nad nią  profilowana wnęka z napisem IHS. Górna część, ozdobiona wyrytym Okiem Opatrzności jest oddzielona od dolnej daszkiem. Gzyms cokołu wielowarstwowy z przystawkami po bokach. U stóp krzyża, na bokach elementach gzymsu znajdują się figury : po prawej stronie krzyża Matka Boża, a po stronie św. Jan Ewangelista. Na schodkowej stopce stoi wysoki krzyż z pełną figurą Chrystusa. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Brak tabliczki INRI. Krzyż znajduje się na terenie Zgromadzenia zakonnego Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.
Postument składa się z dwuczęściowej podstawy i dwuelementowego cokołu oddzielonego od podstawy płytą. W dolnej części podstawy znajduje się prostokątna (pusta) wnęka, a w górnej zamalowana płyta. W dolnej, wyższej części cokołu znajduje się kwadratowa, pusta wnęka. Nad nią  profilowana wnęka z napisem IHS. Górna część, ozdobiona wyrytym Okiem Opatrzności jest oddzielona od dolnej daszkiem. Gzyms cokołu wielowarstwowy z przystawkami po bokach. U stóp krzyża, na bocznych elementach gzymsu znajdują się figury: po prawej stronie krzyża Matka Boża, a po stronie lewej św. Jan Ewangelista. Na schodkowej stopce stoi wysoki krzyż z pełną figurą Chrystusa. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Brak tabliczki INRI.   


*Figura św. Jana Nepomucena  z 1885 r. Lędziny, ul. Lędzińska 140
*Figura św. Jana Nepomucena  z 1885 r. - Lędziny, ul. Lędzińska 140
Dwuelementowa podstawa jest ustawiona na dwóch płytach. W górnej części podstawy wyryta data 1885. Zarówno podstawa jak i wysoki cokół są o przekroju ośmiokątnym. Na daszkowym gzymsie stoi figura św. Jana Nepomucena. Figura stoi w ogrodzie prywatnej posesji za ogrodzeniem.  
Dwuelementowa podstawa jest ustawiona na dwóch płytach. W górnej części podstawy wyryta data 1885. Zarówno podstawa jak i wysoki cokół są o przekroju ośmiokątnym. Na daszkowym gzymsie stoi figura św. Jana Nepomucena. Figura stoi w ogrodzie prywatnej posesji za ogrodzeniem.  


*Krzyż drewniany Lędziny, ul. Sobieskiego 49
*Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Sobieskiego 49
Krzyż znajduje się na prywatnej posesji. Figura ukrzyżowanego Jezusa i tabliczka z napisem INRI wykonana jest z blachy. Krzyż znajduje się przy drodze otoczony plastikowym płotkiem ( na metalowym stelażu ). Obok posadzono drzewa i iglaki. Dojście do krzyża jest wyłożone płytkami.
Krzyż znajduje się na prywatnej posesji. Figura ukrzyżowanego Jezusa i tabliczka z napisem INRI wykonane są z blachy. Krzyż znajduje się przy drodze, otoczony plastikowym płotkiem (na metalowym stelażu). Obok posadzono drzewa i iglaki. Dojście do krzyża jest wyłożone płytkami.


*Krzyż drewniany Lędziny, ul. Zamoście 32
*Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Zamoście 32
Krzyż drewniany z metalową postacią ukrzyżowanego Chrystusa, oraz tabliczka z napisem INRI. W dolnej części krzyża przymocowana jest kapliczka skrzynkowa z dwuspadowym, ozdobnym daszkiem.  Za szybą znajduje się figurka Matki Boskiej z Lourdes. Całość otoczona metalowym płotkiem.
Krzyż drewniany z metalową postacią ukrzyżowanego Chrystusa oraz tabliczka z napisem INRI. W dolnej części krzyża przymocowana jest kapliczka skrzynkowa z dwuspadowym, ozdobnym daszkiem.  Za szybą znajduje się figurka Matki Boskiej z [[Lourdes]]. Całość otoczona metalowym płotkiem.
Przyjemne, zadbane  miejsce z ławeczkami w cieniu drzew na trasie rowerowej.  
Przyjemne, zadbane  miejsce z ławeczkami w cieniu drzew na trasie rowerowej.  


Linia 36: Linia 36:
Drewniana, płytka kapliczka skrzynkowa wisi na ścianie frontowej domu. Daszek dwuspadowy typu namiotowego z drewnianym krzyżem od strony przedniej kapliczki. Za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem otoczony kolorowymi kwiatami.
Drewniana, płytka kapliczka skrzynkowa wisi na ścianie frontowej domu. Daszek dwuspadowy typu namiotowego z drewnianym krzyżem od strony przedniej kapliczki. Za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem otoczony kolorowymi kwiatami.


*Krzyż drewniany Lędziny, Ul. Ułańska przy, ul. Oficerskiej
*Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Ułańska przy ul. Oficerskiej
Prosty drewniany krzyż stoi w cieniu wysokiego drzewa. Figura ukrzyżowanego Jezusa i tabliczka z napisem INRI wykonana jest z blachy. Krzyż znajduje się przy chodniku otoczony metalowym płotkiem. Obok posadzono drzewa i iglaki.
Prosty drewniany krzyż stoi w cieniu wysokiego drzewa. Figura ukrzyżowanego Jezusa i tabliczka z napisem INRI wykonane są z blachy. Krzyż znajduje się przy chodniku, otoczony metalowym płotkiem. Obok posadzono drzewa i iglaki.
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Opracowanie własne, JM
{{Kapliczki}}
{{Kapliczki}}
[[Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne - L|L]]
[[Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne - L|L]]

Wersja z 11:02, 7 paź 2019

Ledziny kapliczki01.jpg
Ledziny kapliczki02.jpg
Ledziny kapliczki04.jpg
Ledziny kapliczki05.jpg
Ledziny kapliczki08.JPG
  • Kapliczka domkowa z końca XVIII w. - Lędziny, ul. Sobieskiego 31

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte drewnianymi drzwiami z zakratowaną górną częścią. Naroża ścian wzmocnione filarami. Odnowiony, pokryty nową dachówką dach jest zwieńczony sygnaturką, na szczycie której znajduje się metalowy krzyż zdobiony motywami roślinnymi. W szczycie jest prostokątna pusta wnęka. Kaplica stoi w ogrodzie na prywatnej posesji.

  • Kapliczka domkowa z końca XVIII w. "Pod lipami" - Lędziny, Góra Klimont

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte blaszanymi drzwiami z zakratowaną górną, łukowatą częścią. Ściany, frontowa i boczne, są wzmocnione filarami. Wewnątrz pod tylną ścianą mały ołtarz, nad którym na ścianie wisi krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem oraz obrazy: Najświętsze Serce Pana Jezusa i Najświętsze Serce Matki Boskiej. Kaplica stoi na zboczu Góry Klimont, przy polnej drodze, poniżej kościoła pw. św. Klemensa, od strony północno - zachodniej.

  • Krzyż Boża Męka z pocz. XIX w. - Lędziny, ul. Zabytkowa

Z krzyża pozostał tylko zniszczony cokół z figurą Matki Boskiej Bolesnej na wysuniętym cokole. Cokół stoi przy kamiennym ogrodzeniu kościoła pw. św. Klemensa, od strony północnej.

  • Kapliczka domkowa z XIX w. - Lędziny (Smardzowice), skrzyżowanie ul. Ułańskiej z ul. St. Żeromskiego

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Boczne ściany przy krawędziach zdobione płaskimi pionowymi występami kończącymi się poniżej gzymsu. W bocznych ścianach znajdują się małe okienka zwieńczone łukowo. Wejście do kapliczki zwieńczone ząbkowanym łukiem. Drzwi drewniane przeszklone w górnej części. Ściana pod stropem wysunięta. W szczycie znajduje się łukowato zwieńczona wnęka z obrazem Najświętszego Serca NMP. Na linii szczytowej znajduje się ażurowy, metalowy krzyż. Wewnątrz na tylnej ścianie wisi obraz Koronacji NMP. Kaplica stoi przy skrzyżowaniu dróg, w otoczeniu buków i dębów. Dojście do kapliczki wyłożone kostką chodnikową.

  • Krzyż Boża Męka z końca XIX w. - Lędziny, ul. Lędzińska 231

Postument składa się z trzyczęściowej podstawy, obecnie bez napisu. Niemiecki napis fundacyjny: Gewidmet von Valentin Krulla (?) jest zamalowany. Cokół oddzielony od podstawy płytą o zaokrąglonym profilu. W cokole jest łukowo zamknięta wnęka, w której znajduje się figurka Matki Boskiej Bolesnej. Krzyż z figurką Chrystusa ustawiono na trzech płytach. Otoczenie krzyża wyłożone płytkami.

  • Krzyż Boża Męka z pocz. XX w. - Lędziny, ul. Lędzińska 155

(na terenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza) Postument składa się z dwuczęściowej podstawy i dwuelementowego cokołu oddzielonego od podstawy płytą. W dolnej części podstawy znajduje się prostokątna (pusta) wnęka, a w górnej zamalowana płyta. W dolnej, wyższej części cokołu znajduje się kwadratowa, pusta wnęka. Nad nią profilowana wnęka z napisem IHS. Górna część, ozdobiona wyrytym Okiem Opatrzności jest oddzielona od dolnej daszkiem. Gzyms cokołu wielowarstwowy z przystawkami po bokach. U stóp krzyża, na bocznych elementach gzymsu znajdują się figury: po prawej stronie krzyża Matka Boża, a po stronie lewej św. Jan Ewangelista. Na schodkowej stopce stoi wysoki krzyż z pełną figurą Chrystusa. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Brak tabliczki INRI.

  • Figura św. Jana Nepomucena z 1885 r. - Lędziny, ul. Lędzińska 140

Dwuelementowa podstawa jest ustawiona na dwóch płytach. W górnej części podstawy wyryta data 1885. Zarówno podstawa jak i wysoki cokół są o przekroju ośmiokątnym. Na daszkowym gzymsie stoi figura św. Jana Nepomucena. Figura stoi w ogrodzie prywatnej posesji za ogrodzeniem.

  • Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Sobieskiego 49

Krzyż znajduje się na prywatnej posesji. Figura ukrzyżowanego Jezusa i tabliczka z napisem INRI wykonane są z blachy. Krzyż znajduje się przy drodze, otoczony plastikowym płotkiem (na metalowym stelażu). Obok posadzono drzewa i iglaki. Dojście do krzyża jest wyłożone płytkami.

  • Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Zamoście 32

Krzyż drewniany z metalową postacią ukrzyżowanego Chrystusa oraz tabliczka z napisem INRI. W dolnej części krzyża przymocowana jest kapliczka skrzynkowa z dwuspadowym, ozdobnym daszkiem. Za szybą znajduje się figurka Matki Boskiej z Lourdes. Całość otoczona metalowym płotkiem. Przyjemne, zadbane miejsce z ławeczkami w cieniu drzew na trasie rowerowej.

  • Kapliczka skrzynkowa - Lędziny ul. Księdza Pawła Kontnego 30

Drewniana, płytka kapliczka skrzynkowa wisi na ścianie frontowej domu. Daszek dwuspadowy typu namiotowego z drewnianym krzyżem od strony przedniej kapliczki. Za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem otoczony kolorowymi kwiatami.

  • Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Ułańska przy ul. Oficerskiej

Prosty drewniany krzyż stoi w cieniu wysokiego drzewa. Figura ukrzyżowanego Jezusa i tabliczka z napisem INRI wykonane są z blachy. Krzyż znajduje się przy chodniku, otoczony metalowym płotkiem. Obok posadzono drzewa i iglaki.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM