Kapliczki i krzyże przydrożne w Lędzinach

Ledziny kapliczki01.jpg
Ledziny kapliczki02.jpg
Ledziny kapliczki04.jpg
Ledziny kapliczki05.jpg
Ledziny kapliczki08.JPG
  • Kapliczka domkowa z końca XVIII w. - Lędziny, ul. Sobieskiego 31

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte drewnianymi drzwiami z zakratowaną górną częścią. Naroża ścian wzmocnione filarami. Odnowiony, pokryty nową dachówką dach jest zwieńczony sygnaturką, na szczycie której znajduje się metalowy krzyż zdobiony motywami roślinnymi. W szczycie jest prostokątna pusta wnęka. Kaplica stoi w ogrodzie na prywatnej posesji.

• Kapliczka domkowa z końca XVIII w. "Pod lipami" - Lędziny, Góra Klimont

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki proste, zamknięte blaszanymi drzwiami z zakratowaną górną, łukowatą częścią. Ściany, frontowa i boczne, są wzmocnione filarami. Wewnątrz pod tylną ścianą mały ołtarz, nad którym na ścianie wisi krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem oraz obrazy: Najświętsze Serce Pana Jezusa i Najświętsze Serce Matki Boskiej. Kaplica stoi na zboczu Góry Klimont, przy polnej drodze, poniżej kościoła pw. św. Klemensa, od strony północno - zachodniej.

• Krzyż Boża Męka z pocz. XIX w. - Lędziny, ul. Zabytkowa

Z krzyża pozostał tylko zniszczony cokół z figurą Matki Boskiej Bolesnej na wysuniętym cokole. Cokół stoi przy kamiennym ogrodzeniu kościoła pw. św. Klemensa, od strony północnej.

• Kapliczka domkowa z XIX w. - Lędziny (Smardzowice), skrzyżowanie ul. Ułańskiej z ul. St. Żeromskiego

Prostokątna kapliczka z dwuspadowym dachem. Boczne ściany przy krawędziach zdobione płaskimi pionowymi występami kończącymi się poniżej gzymsu. W bocznych ścianach znajdują się małe okienka zwieńczone łukowo. Wejście do kapliczki zwieńczone ząbkowanym łukiem. Drzwi drewniane przeszklone w górnej części. Ściana pod stropem wysunięta. W szczycie znajduje się łukowato zwieńczona wnęka z obrazem Najświętszego Serca NMP. Na linii szczytowej znajduje się ażurowy, metalowy krzyż. Wewnątrz na tylnej ścianie wisi obraz Koronacji NMP. Kaplica stoi przy skrzyżowaniu dróg, w otoczeniu buków i dębów. Dojście do kapliczki wyłożone kostką chodnikową.

• Krzyż Boża Męka z końca XIX w. - Lędziny, ul. Lędzińska 231

Postument składa się z trzyczęściowej podstawy, obecnie bez napisu. Niemiecki napis fundacyjny: Gewidmet von Valentin Krulla (?) jest zamalowany. Cokół oddzielony od podstawy płytą o zaokrąglonym profilu. W cokole jest łukowo zamknięta wnęka, w której znajduje się figurka Matki Boskiej Bolesnej. Krzyż z figurką Chrystusa ustawiono na trzech płytach. Otoczenie krzyża wyłożone płytkami.

• Krzyż Boża Męka z pocz. XX w. - Lędziny, ul. Lędzińska 155

(na terenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza) Postument składa się z dwuczęściowej podstawy i dwuelementowego cokołu oddzielonego od podstawy płytą. W dolnej części podstawy znajduje się prostokątna (pusta) wnęka, a w górnej zamalowana płyta. W dolnej, wyższej części cokołu znajduje się kwadratowa, pusta wnęka. Nad nią profilowana wnęka z napisem IHS. Górna część, ozdobiona wyrytym Okiem Opatrzności jest oddzielona od dolnej daszkiem. Gzyms cokołu wielowarstwowy z przystawkami po bokach. U stóp krzyża, na bocznych elementach gzymsu znajdują się figury: po prawej stronie krzyża Matka Boża, a po stronie lewej św. Jan Ewangelista. Na schodkowej stopce stoi wysoki krzyż z pełną figurą Chrystusa. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Brak tabliczki INRI.

• Figura św. Jana Nepomucena z 1885 r. - Lędziny, ul. Lędzińska 140

Dwuelementowa podstawa jest ustawiona na dwóch płytach. W górnej części podstawy wyryta data 1885. Zarówno podstawa jak i wysoki cokół są o przekroju ośmiokątnym. Na daszkowym gzymsie stoi figura św. Jana Nepomucena. Figura stoi w ogrodzie prywatnej posesji za ogrodzeniem.

• Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Sobieskiego 49

Krzyż znajduje się na prywatnej posesji. Figura ukrzyżowanego Jezusa i tabliczka z napisem INRI wykonane są z blachy. Krzyż znajduje się przy drodze, otoczony plastikowym płotkiem (na metalowym stelażu). Obok posadzono drzewa i iglaki. Dojście do krzyża jest wyłożone płytkami.

• Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Zamoście 32

Krzyż drewniany z metalową postacią ukrzyżowanego Chrystusa oraz tabliczka z napisem INRI. W dolnej części krzyża przymocowana jest kapliczka skrzynkowa z dwuspadowym, ozdobnym daszkiem. Za szybą znajduje się figurka Matki Boskiej z Lourdes. Całość otoczona metalowym płotkiem. Przyjemne, zadbane miejsce z ławeczkami w cieniu drzew na trasie rowerowej.

• Kapliczka skrzynkowa - Lędziny ul. Księdza Pawła Kontnego 30

Drewniana, płytka kapliczka skrzynkowa wisi na ścianie frontowej domu. Daszek dwuspadowy typu namiotowego z drewnianym krzyżem od strony przedniej kapliczki. Za oszklonymi drzwiczkami znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem otoczony kolorowymi kwiatami.

• Krzyż drewniany - Lędziny, ul. Ułańska przy ul. Oficerskiej

Prosty drewniany krzyż stoi w cieniu wysokiego drzewa. Figura ukrzyżowanego Jezusa i tabliczka z napisem INRI wykonane są z blachy. Krzyż znajduje się przy chodniku, otoczony metalowym płotkiem. Obok posadzono drzewa i iglaki.

Opracowanie własne, JM