Greiff Rafał: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
==Greiff Rafał (1934-), proboszcz w Mszanie i Chwałęcicach ==
==Greiff Rafał (1934-), proboszcz w Mszanie i Chwałęcicach ==
Urodził się 8 listopada 1934 w Chorzowie Batorym. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego w 1953  roku w chorzowskim liceum rozpoczął studia w [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie]]. Dnia 22 czerwca 1958 przyjął świecenia kapłańskie w katowickiej katedrze z rąk ks. bpa [[Bednorz Herbert|Herberta Bednorza]] . Pierwszą placówką wikariuszowską ks. Greiffa była [[Parafia Matki Bożej  Królowej Różańca Świętego  w Łaziskach Górnych|parafia Matki Bożej Różańcowej w Łaziskach Górnych]] , w której pracował do 1962 roku. W latach 1962–1965 był wikarym w [[Parafia św. Anny w Lędzinach|parafii św. Anny w Lędzinach]]. W latach 1965–1971 pracował jako wikary w [[Parafia św. Mikołaja w Pierśćcu|parafii św. Mikołaja w Pierśćcu]]  oraz [[Parafia św. Bartłomieja w Grodżcu| św. Bartłomieja w Grodźcu]]. W tym okresie dostał zadanie usamodzielnienia placówki przy kościele św. Wawrzyńca w Bielowicku. Organizacja nowej parafii sprawiła, że  od 1966 roku  zamieszkał w Bielowicku, gdzie po wybudowaniu probostwa na mocy dekretu biskupa katowickiego utworzono rektorat, a następnie samodzielną parafię. W 1971 roku został ustanowiony proboszczem w [[Parafia św. Jerzego w Mszanie|parafii św. Jerzego w Mszanie]] . Będąc rządcą parafii mszańskiej odbudował kościół i dom katechetyczny ze zniszczeń powstałych w wyniku prac górniczych. Dodatkowo wybudował nową plebanię. W połowie 1992 roku został przeniesiony na urząd proboszcza w [[Parafia św. Jana Nepomucena w Chwałęcicach|parafii św. Jana Nepomucena w Rybniku–Chwałęcicach]] . Również na tej placówce wykazał się jako budowniczy nowego, dwukondygnacyjnego kościoła poświęconego w 1998 roku przez  ks. abpa[[ Zimoń Damian| Damiana Zimonia]] . Dwa miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego w 1999 roku, na własną prośbę, odszedł w stan spoczynku. W latach siedemdziesiątych odbył trzyletnie studia z socjologii religii w punkcie konsultacyjnym ATK w Katowicach. Obecnie, od 1 kwietnia 2001, mieszka przy parafii przy parafii św. Klemensa w Ustroniu, pomagając w duszpasterstwie.
Urodził się 8 listopada 1934 w Chorzowie Batorym. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego w 1953  roku w chorzowskim liceum rozpoczął studia w [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie]]. Dnia 22 czerwca 1958 przyjął świecenia kapłańskie w katowickiej katedrze z rąk ks. bpa [[Bednorz Herbert|Herberta Bednorza]] . Pierwszą placówką wikariuszowską ks. Greiffa była [[Parafia Matki Bożej  Królowej Różańca Świętego  w Łaziskach Górnych|parafia Matki Bożej Różańcowej w Łaziskach Górnych]] , w której pracował do 1962 roku. W latach 1962–1965 był wikarym w [[Parafia św. Anny w Lędzinach|parafii św. Anny w Lędzinach]]. W latach 1965–1971 pracował jako wikary w [[Parafia św. Mikołaja w Pierśćcu|parafii św. Mikołaja w Pierśćcu]]  oraz [[Parafia św. Bartłomieja w Grodżcu| św. Bartłomieja w Grodźcu]]. W tym okresie dostał zadanie usamodzielnienia placówki przy kościele św. Wawrzyńca w Bielowicku. Organizacja nowej parafii sprawiła, że  od 1966 roku  zamieszkał w Bielowicku, gdzie po wybudowaniu probostwa na mocy dekretu biskupa katowickiego utworzono rektorat, a następnie samodzielną parafię.  
 
W 1971 roku został ustanowiony proboszczem w [[Parafia św. Jerzego w Mszanie|parafii św. Jerzego w Mszanie]] . Będąc rządcą parafii mszańskiej odbudował kościół i dom katechetyczny ze zniszczeń powstałych w wyniku prac górniczych. Dodatkowo wybudował nową plebanię. W połowie 1992 roku został przeniesiony na probostwo w [[Parafia św. Jana Nepomucena w Chwałęcicach|parafii św. Jana Nepomucena w Rybniku–Chwałęcicach]] . Również na tej placówce wykazał się jako budowniczy nowego, dwukondygnacyjnego kościoła poświęconego w 1998 roku przez  ks. abpa[[ Zimoń Damian| Damiana Zimonia]] . Dwa miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego w 1999 roku, na własną prośbę, odszedł w stan spoczynku. W latach siedemdziesiątych odbył trzyletnie studia z socjologii religii w punkcie konsultacyjnym ATK w Katowicach. Obecnie, od 1 kwietnia 2001, mieszka przy parafii św. Klemensa w Ustroniu, pomagając w duszpasterstwie.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 19:02, 23 maj 2010

Greiff Rafał (1934-), proboszcz w Mszanie i Chwałęcicach

Urodził się 8 listopada 1934 w Chorzowie Batorym. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego w 1953 roku w chorzowskim liceum rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Dnia 22 czerwca 1958 przyjął świecenia kapłańskie w katowickiej katedrze z rąk ks. bpa Herberta Bednorza . Pierwszą placówką wikariuszowską ks. Greiffa była parafia Matki Bożej Różańcowej w Łaziskach Górnych , w której pracował do 1962 roku. W latach 1962–1965 był wikarym w parafii św. Anny w Lędzinach. W latach 1965–1971 pracował jako wikary w parafii św. Mikołaja w Pierśćcu oraz św. Bartłomieja w Grodźcu. W tym okresie dostał zadanie usamodzielnienia placówki przy kościele św. Wawrzyńca w Bielowicku. Organizacja nowej parafii sprawiła, że od 1966 roku zamieszkał w Bielowicku, gdzie po wybudowaniu probostwa na mocy dekretu biskupa katowickiego utworzono rektorat, a następnie samodzielną parafię.

W 1971 roku został ustanowiony proboszczem w parafii św. Jerzego w Mszanie . Będąc rządcą parafii mszańskiej odbudował kościół i dom katechetyczny ze zniszczeń powstałych w wyniku prac górniczych. Dodatkowo wybudował nową plebanię. W połowie 1992 roku został przeniesiony na probostwo w parafii św. Jana Nepomucena w Rybniku–Chwałęcicach . Również na tej placówce wykazał się jako budowniczy nowego, dwukondygnacyjnego kościoła poświęconego w 1998 roku przez ks. abpa Damiana Zimonia . Dwa miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego w 1999 roku, na własną prośbę, odszedł w stan spoczynku. W latach siedemdziesiątych odbył trzyletnie studia z socjologii religii w punkcie konsultacyjnym ATK w Katowicach. Obecnie, od 1 kwietnia 2001, mieszka przy parafii św. Klemensa w Ustroniu, pomagając w duszpasterstwie.

Bibliografia

Strona internetowa parafii św. Klemensa w Ustroniu: www.klemens.beskidy.pl