Czaja Paweł: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
== Czaja Paweł (1874-1947), dziekan, proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie ==
== Czaja Paweł (1874-1947), dziekan, proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie ==
[[Grafika:Czaja Pawel.jpg|left|thumb]]
[[Grafika:Czaja Pawel.jpg|left|thumb]]
Urodził się 16 lutego 1874 w Pielgrzymowicach. Był synem Jacka i Anny z d. Kroemer. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w Gimnazjum im. św. Macieja we Wrocławiu, gdzie w 1895 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego]]. W konwikcie biskupim był aktywnym członkiem [[Kółko Polskie - Wrocław|Kółka Polskiego]] będąc kolejno jego sekretarzem, wiceprezesem i prezesem. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1899 we Wrocławiu z rąk [[Kopp Georg|kard. G. Koppa]].  
Urodził się 16 lutego 1874 w Pielgrzymowicach w rodzinie Jacka i Anny z d. Kroemer. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w Gimnazjum im. św. Macieja we Wrocławiu, gdzie w 1895 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego]]. W konwikcie biskupim był aktywnym członkiem [[Kółko Polskie - Wrocław|Kółka Polskiego]] będąc kolejno jego sekretarzem, wiceprezesem i prezesem. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1899 we Wrocławiu z rąk [[Kopp Georg|kard. G. Koppa]].  


Po święceniach został skierowany jako wikariusz do [[Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|parafii Niepokalanego Poczęcia NMP]] oraz katecheta w Katowicach. 28 września 1910 został ustanowiony kuratusem, a 9 stycznia 1913 - proboszczem przy kościele [[Parafia św. Józefa w Chorzowie|św. Józefa w Królewskiej Hucie]]. W tym czasie pod jego opieką w parafii działały polskie i niemieckie organizacje katolickie. Wraz z proboszczem [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie|parafii św. Jadwigi]] [[Tylla Franciszek|F. Tyllą]] zorganizował Caritasverband - Bezirk Koenigshuette organizujący pomoc charytatywną na terenie miasta.  
Po święceniach został skierowany jako wikariusz do [[Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|parafii Niepokalanego Poczęcia NMP]] oraz katecheta w Katowicach. 28 września 1910 został ustanowiony [[Kuracja|kuratusem]], a 9 stycznia 1913 - proboszczem przy kościele [[Parafia św. Józefa w Chorzowie|św. Józefa w Królewskiej Hucie]]. W tym czasie pod jego opieką w parafii działały polskie i niemieckie organizacje katolickie. Wraz z proboszczem [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie|parafii św. Jadwigi]] [[Tylla Franciszek|ks. F. Tyllą]] zorganizował Caritasverband - Bezirk Koenigshuette organizujący pomoc charytatywną na terenie miasta.  


W okresie międzywojennym uchodził za zdeklarowanego Niemca. Zarówno w strukturze Administracji Apostolskiej oraz później w diecezji pełnił funkcję sędziego prosynodalnego, a od 1931 roku zastępcy przewodniczącego Komisji Muzyki Kościelnej diecezji katowickiej. W uznaniu zasług został mianowany w 1931 roku radcą duchownym i kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Katowicach. W ciągu 1923 roku był kapelanem więziennym w Królewskiej Hucie. Parafia św. Józefa należała do tych, w której regularnie odprawiano nabożeństwa niemieckie. Ks. Czaja erygował 20 stycznia 1937 [[Akcja Katolicka|Parafialną Akcję Katolicką]] w swojej parafii, a także przewodniczył kolegium redakcyjnemu [[Wiadomości Parafii św. Józefa|"Wiadomości Parafii św. Józefa"]] w latach 1935-1939.  
W okresie międzywojennym uchodził za zdeklarowanego Niemca. Zarówno w strukturze [[Administracja Apostolska dla Śląska Górnego|Administracji Apostolskiej]] oraz później w diecezji pełnił funkcję sędziego prosynodalnego, a od 1931 roku zastępcy przewodniczącego [[Komisja do Spraw Muzyki Sakralnej|Komisji Muzyki Kościelnej]] diecezji katowickiej. W uznaniu zasług został mianowany w 1931 roku radcą duchownym i kanonikiem honorowym [[Kapituła Katedralna w Katowicach|Kapituły Katedralnej w Katowicach]]. W 1923 roku był kapelanem więziennym w Królewskiej Hucie. Parafia św. Józefa należała do tych, w której regularnie odprawiano nabożeństwa niemieckie. Ks. Czaja erygował 20 stycznia 1937 [[Akcja Katolicka|Parafialną Akcję Katolicką]] w swojej parafii, a także przewodniczył kolegium redakcyjnemu [[Wiadomości Parafii św. Józefa|"Wiadomości Parafii św. Józefa"]] w latach 1935-1939.  


Z chwilą wybuchu wojny [[Adamski Stanisław|bp. S. Adamski]] ustalił odpowiednim dekretem (październik 1939) zasady sprawowania władzy wikariusza generalnego. Instrukcja przewidywała kolejność przekazywania urzędu na wypadek aresztowań wymienionych w nim duchownych. Wśród tego grona znalazł się także ks. Czaja, który następnie, po wydaleniu biskupów katowickich (28 lutego 1941) otrzymał delegację do sprawowania sakramentu bierzmowania. W latach II wojny światowej był dziekanem dekanatu chorzowskiego. W 1947 roku przeszedł w stan spoczynku. Zmarł 13 października 1947 w szpitalu św. Jadwigi w Chorzowie, a został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Józefa w Chorzowie.  
Z chwilą wybuchu wojny [[Adamski Stanisław|bp S. Adamski]] ustalił odpowiednim dekretem (październik 1939) zasady sprawowania władzy [[Wikariusz generalny|wikariusza generalnego]]. Instrukcja przewidywała kolejność przekazywania urzędu na wypadek aresztowań wymienionych w nim duchownych. Wśród tego grona znalazł się także ks. Czaja, który następnie, po wydaleniu biskupów katowickich (28 lutego 1941) otrzymał delegację do sprawowania sakramentu bierzmowania. W latach II wojny światowej był dziekanem dekanatu chorzowskiego. W 1947 roku przeszedł w stan spoczynku. Zmarł 13 października 1947 w szpitalu św. Jadwigi w Chorzowie, a został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Józefa w Chorzowie.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 00:46, 22 gru 2017

Czaja Paweł (1874-1947), dziekan, proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie

Czaja Pawel.jpg

Urodził się 16 lutego 1874 w Pielgrzymowicach w rodzinie Jacka i Anny z d. Kroemer. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w Gimnazjum im. św. Macieja we Wrocławiu, gdzie w 1895 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W konwikcie biskupim był aktywnym członkiem Kółka Polskiego będąc kolejno jego sekretarzem, wiceprezesem i prezesem. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1899 we Wrocławiu z rąk kard. G. Koppa.

Po święceniach został skierowany jako wikariusz do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP oraz katecheta w Katowicach. 28 września 1910 został ustanowiony kuratusem, a 9 stycznia 1913 - proboszczem przy kościele św. Józefa w Królewskiej Hucie. W tym czasie pod jego opieką w parafii działały polskie i niemieckie organizacje katolickie. Wraz z proboszczem parafii św. Jadwigi ks. F. Tyllą zorganizował Caritasverband - Bezirk Koenigshuette organizujący pomoc charytatywną na terenie miasta.

W okresie międzywojennym uchodził za zdeklarowanego Niemca. Zarówno w strukturze Administracji Apostolskiej oraz później w diecezji pełnił funkcję sędziego prosynodalnego, a od 1931 roku zastępcy przewodniczącego Komisji Muzyki Kościelnej diecezji katowickiej. W uznaniu zasług został mianowany w 1931 roku radcą duchownym i kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Katowicach. W 1923 roku był kapelanem więziennym w Królewskiej Hucie. Parafia św. Józefa należała do tych, w której regularnie odprawiano nabożeństwa niemieckie. Ks. Czaja erygował 20 stycznia 1937 Parafialną Akcję Katolicką w swojej parafii, a także przewodniczył kolegium redakcyjnemu "Wiadomości Parafii św. Józefa" w latach 1935-1939.

Z chwilą wybuchu wojny bp S. Adamski ustalił odpowiednim dekretem (październik 1939) zasady sprawowania władzy wikariusza generalnego. Instrukcja przewidywała kolejność przekazywania urzędu na wypadek aresztowań wymienionych w nim duchownych. Wśród tego grona znalazł się także ks. Czaja, który następnie, po wydaleniu biskupów katowickich (28 lutego 1941) otrzymał delegację do sprawowania sakramentu bierzmowania. W latach II wojny światowej był dziekanem dekanatu chorzowskiego. W 1947 roku przeszedł w stan spoczynku. Zmarł 13 października 1947 w szpitalu św. Jadwigi w Chorzowie, a został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Józefa w Chorzowie.

Bibliografia

Akta personalne ks. Pawła Czaji; Schematismus 1912; Schematyzm 1924-1947; WD 1930, nr 2, s. 48; 1947, nr 5, s. 140; Myszor, Historia diecezji, s. 86, 210, 296-297, 297, 353; Olszar, Duchowieństwo, s. 183, 199, 240-242, 366-374, 495, 607.