Cmentarz - Gorzyce: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 4: Linia 4:


Tutaj swoje miejsce spoczynku znaleźli m.in. gorzyccy proboszczowie:  
Tutaj swoje miejsce spoczynku znaleźli m.in. gorzyccy proboszczowie:  
*[[Zaic Jan|ks. Jan Zaic]],
*[[Zaic Jan|ks. Jan Zaic]]  
*[[Królik Paweł|ks. Paweł Królik]],
*[[Królik Paweł|ks. Paweł Królik]]
*[[Thaller Józef|ks. Józef Thaller]],
*[[Thaller Józef|ks. Józef Thaller]]  
   
   
Na cmentarzu znajdował się również grobowiec rodu von Arco, do którego należało dominium w Gorzycach. Obecnie w tym miejscu stoi polichromowana Pieta nakryta blaszanym baldachimem obok której ustawiono dwa dzwony w 1949 roku odlane w Wodzisławiu Śląskim z łusek moździerzowych i niewypałów. Na cmentarzu zachowało się kilka XIX-wiecznych, kamiennych krzyży nagrobnych z inskrypcjami w języku niemieckim. Stoi tutaj również nagrobek mistrza stalarskiego Żeguły z 1856 roku.
Na cmentarzu znajdował się również grobowiec rodu von Arco, do którego należało dominium w Gorzycach. Obecnie w tym miejscu stoi polichromowana Pieta nakryta blaszanym baldachimem, obok której ustawiono dwa dzwony odlane w 1949 roku w Wodzisławiu Śląskim z łusek moździerzowych i niewypałów. Na cmentarzu zachowało się kilka XIX-wiecznych, kamiennych krzyży nagrobnych z inskrypcjami w języku niemieckim. Stoi tutaj również nagrobek mistrza stalarskiego Żeguły z 1856 roku.
W 1801 roku odbył się tutaj, szeroko opisywany w prasie, pochówek wampiryczny kaczmarki z Uchylska.
W 1801 roku odbył się tutaj, szeroko opisywany w prasie, pochówek wampiryczny kaczmarki z Uchylska.
==Nowy cmentarz==
==Nowy cmentarz==

Wersja z 01:13, 7 lis 2019

Gorzyce Pieta arco.jpg
Gorzyce stary cmentarz.jpg

Stary cmentarz przy ul. Kościelnej w Gorzycach roztaczał się wokół kolejnych, drewnianych kościołów. Dokonywano na nim pochówków od średniowiecza, aż do XIX wieku.

Tutaj swoje miejsce spoczynku znaleźli m.in. gorzyccy proboszczowie:

Na cmentarzu znajdował się również grobowiec rodu von Arco, do którego należało dominium w Gorzycach. Obecnie w tym miejscu stoi polichromowana Pieta nakryta blaszanym baldachimem, obok której ustawiono dwa dzwony odlane w 1949 roku w Wodzisławiu Śląskim z łusek moździerzowych i niewypałów. Na cmentarzu zachowało się kilka XIX-wiecznych, kamiennych krzyży nagrobnych z inskrypcjami w języku niemieckim. Stoi tutaj również nagrobek mistrza stalarskiego Żeguły z 1856 roku. W 1801 roku odbył się tutaj, szeroko opisywany w prasie, pochówek wampiryczny kaczmarki z Uchylska.

Nowy cmentarz

Nowy cmentarz otacza kościół pw. Anioła Stróża. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj proboszczowie i duchowni pochodzący z parafii:

Na nekropolii znajdują się również dwa pomniki. Pierwszy z nich jest poświęcony ofiarom hitlerowskiego faszyzmu pomordowanym w latach 1942-45 w obozie nr 169 w Gorzyczkach. Drugi upamiętnia powstańców śląskich poległych za wolność i oswobodzenie ludu śląskiego z niewoli pruskiej. Na ścianie frontowej kościoła znajdują tablice z nazwiskami wojskowych i cywilnych ofiar II wojny światowej oraz zamordowanych w obozach w Jaworznie i Świętochłowicach, a także w obozie pracy w Hamburgu.

Bibliografia

L. Musioł, Gorzyce. Monografia historyczna wsi, kościoła oraz parafii, rkp. 1965, s. 117-119; H. Olszar, Proboszczowie parafii Św. Anioła Stróża w Gorzycach. Przyczynek do dziejów kościoła katowickiego, SSHT 2010, nr 43, z. 2, s. 419-421 i 437.