Chromy Roman: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(uzupełnienie)
Linia 1: Linia 1:
==Chromy Roman (1971-), dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach==
==Chromy Roman (1971-), dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach==
[[Plik:Chromy_Roman2.jpg|thumb|left|150px]]
[[Plik:Chromy_Roman2.jpg|thumb|left|150px]]
Urodził się 7 lutego 1971 w Wodzisławiu Śląskim. Po zdaniu matury w 1990 roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach]]. W latach  1992–1994 był stypendystą Instytutu Katolickiego (teologia) oraz Instytutu Kultury i Języka Francuskiego w Paryżu. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1997 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedrze Chrystusa Króla]] z rąk [[Zimoń Damian|abp. Damiana Zimonia]]. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii z zakresu teologii fundamentalnej, zaś w 2001 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie teologii praktycznej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jesienią 2007 roku Śląski Kurator Oświaty nadał mu stopień nauczyciela dyplomowanego.
Urodził się 7 lutego 1971 w Wodzisławiu Śląskim. Po zdaniu matury w 1990 roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach]]. W latach  1992–1994 był stypendystą Instytutu Katolickiego (teologia) oraz Instytutu Kultury i Języka Francuskiego w Paryżu. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1997 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedrze Chrystusa Króla]] z rąk [[Zimoń Damian|abpa Damiana Zimonia]]. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii z zakresu teologii fundamentalnej, zaś w 2001 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie teologii praktycznej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jesienią 2007 roku Śląski Kurator Oświaty nadał mu stopień nauczyciela dyplomowanego.
Po święceniach kapłańskich posługiwał kolejno w następujących parafiach: [[Parafia św. Szczepana w Bogucicach|św. Szczepana w Bogucicach]] (1997–2001), [[Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym|Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym]] (2001–2006) oraz [[Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach|św. Marii Magdaleny w Tychach]] (2006–2009), pełniąc jednocześnie zadania katechety.
Po święceniach kapłańskich posługiwał kolejno w następujących parafiach: [[Parafia św. Szczepana w Bogucicach|św. Szczepana w Bogucicach]] (1997–2001), [[Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym|Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym]] (2001–2006) oraz [[Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach|św. Marii Magdaleny w Tychach]] (2006–2009), pełniąc jednocześnie zadania katechety.
W latach 1998–2010 w okresie wakacyjnym posługiwał w diecezji nicejskiej (Francja) w następujących parafiach: Cannes, Valbonne, Biot, Sophia-Antipolis i Nicea. Pośredniczył w kontaktach biskupów J. Bonfils’a z Nicei i J.-L. Balsa z Viviers a kolejnymi arcybiskupami katowickimi celem oddelegowania do diecezji francuskich śląskich kapłanów jako '' fidei donum''. W 2009 roku podjął zadania dziennikarza i dyrektora katowickiego oddziału [[Gość Niedzielny - tygodnik|„Gościa Niedzielnego”]]. W 2012 roku został dyrektorem [[Wydział Duszpasterski|Wydziału Duszpasterstwa]] Kurii Metropolitalnej w Katowicach. W ramach prac synodalnych był członkiem zespołu presynodalnego, przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa i członkiem Komisji Głównej II Synodu. Jako przedstawiciel strony kościelnej koordynuje organizację Metropolitalnego Święta Rodziny. Współtworzy wydarzenia ewangelizacyjne w [[Archidiecezja Katowicka|archidiecezji katowickiej]]: '' Betlejem w Spodku '' (rodzinny koncert kolęd), '' Mariacka Bless Night '' (uliczna ewangelizacja) i '' Bądź jak Jezus '' (ekumeniczny koncert rodzinny). Jest inicjatorem i organizatorem kolejowej pielgrzymki chorych i ich rodzin do [[Lourdes]] (2015, 2017). Pełni również funkcję asystenta Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej, duszpasterza środowisk samorządu terytorialnego, a na poziomie ogólnopolskim, sekretarza Komisji Duszpasterstwa [[Konferencja Episkopatu Polski|KEP]] i redaktora programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce.
W latach 1998–2010 w okresie wakacyjnym posługiwał w diecezji nicejskiej (Francja) w następujących parafiach: Cannes, Valbonne, Biot, Sophia-Antipolis i Nicea. Pośredniczył w kontaktach biskupów J. Bonfils’a z Nicei i J.-L. Balsa z Viviers a kolejnymi arcybiskupami katowickimi celem oddelegowania do diecezji francuskich śląskich kapłanów jako '' fidei donum''. W 2009 roku podjął zadania dziennikarza i dyrektora katowickiego oddziału [[Gość Niedzielny - tygodnik|„Gościa Niedzielnego”]]. W 2012 roku został dyrektorem [[Wydział Duszpasterski|Wydziału Duszpasterstwa]] Kurii Metropolitalnej w Katowicach. W ramach prac synodalnych był członkiem zespołu presynodalnego, przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa i członkiem Komisji Głównej II Synodu. Jako przedstawiciel strony kościelnej koordynuje organizację Metropolitalnego Święta Rodziny. Współtworzy wydarzenia ewangelizacyjne w [[Archidiecezja Katowicka|archidiecezji katowickiej]]: '' Betlejem w Spodku '' (rodzinny koncert kolęd), '' Mariacka Bless Night '' (uliczna ewangelizacja) i '' Bądź jak Jezus '' (ekumeniczny koncert rodzinny). Jest inicjatorem i organizatorem kolejowej pielgrzymki chorych i ich rodzin do [[Lourdes]] (2015, 2017). Pełni również funkcję asystenta Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej, duszpasterza środowisk samorządu terytorialnego, a na poziomie ogólnopolskim, sekretarza Komisji Duszpasterstwa [[Konferencja Episkopatu Polski|KEP]] i redaktora programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. 8 czerwca 2022 otrzymał dekret [[Skworc Wiktor|abpa Wiktora Skworca]] na urząd proboszcza [[Parafia Miłosierdzia Bożego w Pszczynie|parafii Miłosierdzia Bożego w Pszczynie]].


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Informacje przekazane przez ks. Romana Chromego.
Informacje przekazane przez ks. Romana Chromego; [https://archidiecezjakatowicka.pl/o-diecezji/aktualności/2443-nowi-proboszczowie-i-administratorzy] (dostęp: 8.06.2022)


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - C|Chromy Roman]]
[[Kategoria:Biografie - C|Chromy Roman]]
[[Kategoria:Pracownicy kurii]]
[[Kategoria:Pracownicy kurii]]

Wersja z 21:58, 8 cze 2022

Chromy Roman (1971-), dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Chromy Roman2.jpg

Urodził się 7 lutego 1971 w Wodzisławiu Śląskim. Po zdaniu matury w 1990 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. W latach 1992–1994 był stypendystą Instytutu Katolickiego (teologia) oraz Instytutu Kultury i Języka Francuskiego w Paryżu. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1997 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z rąk abpa Damiana Zimonia. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii z zakresu teologii fundamentalnej, zaś w 2001 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie teologii praktycznej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jesienią 2007 roku Śląski Kurator Oświaty nadał mu stopień nauczyciela dyplomowanego. Po święceniach kapłańskich posługiwał kolejno w następujących parafiach: św. Szczepana w Bogucicach (1997–2001), Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym (2001–2006) oraz św. Marii Magdaleny w Tychach (2006–2009), pełniąc jednocześnie zadania katechety. W latach 1998–2010 w okresie wakacyjnym posługiwał w diecezji nicejskiej (Francja) w następujących parafiach: Cannes, Valbonne, Biot, Sophia-Antipolis i Nicea. Pośredniczył w kontaktach biskupów J. Bonfils’a z Nicei i J.-L. Balsa z Viviers a kolejnymi arcybiskupami katowickimi celem oddelegowania do diecezji francuskich śląskich kapłanów jako fidei donum. W 2009 roku podjął zadania dziennikarza i dyrektora katowickiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. W 2012 roku został dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach. W ramach prac synodalnych był członkiem zespołu presynodalnego, przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa i członkiem Komisji Głównej II Synodu. Jako przedstawiciel strony kościelnej koordynuje organizację Metropolitalnego Święta Rodziny. Współtworzy wydarzenia ewangelizacyjne w archidiecezji katowickiej: Betlejem w Spodku (rodzinny koncert kolęd), Mariacka Bless Night (uliczna ewangelizacja) i Bądź jak Jezus (ekumeniczny koncert rodzinny). Jest inicjatorem i organizatorem kolejowej pielgrzymki chorych i ich rodzin do Lourdes (2015, 2017). Pełni również funkcję asystenta Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej, duszpasterza środowisk samorządu terytorialnego, a na poziomie ogólnopolskim, sekretarza Komisji Duszpasterstwa KEP i redaktora programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. 8 czerwca 2022 otrzymał dekret abpa Wiktora Skworca na urząd proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Pszczynie.

Bibliografia

Informacje przekazane przez ks. Romana Chromego; [1] (dostęp: 8.06.2022)