Arndt Augustyn: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Prasa, wstrzemięźliwość)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
==Arndt Augustyn SJ (1851-1925), redaktor, publicysta, wykładowca==
==Arndt Augustyn SJ (1851-1925), redaktor, publicysta, wykładowca==
[[Plik:Arndt Augustin.jpg|left|thumb]]
[[Plik:Arndt Augustin.jpg|left|thumb]]
Urodził się 22 czerwca 1851 w Berlinie. Studiował teologię protestancką na Uniwersytecie  w Berlinie. Konwertował do Kościoła katolickiego. Wstąpił do [[Jezuici|zakonu jezuitów]], w którym przyjął święcenia kapłańskie 28 czerwca 1883. Uzyskał stopień doktora teologii i filozofii. Od 1 października 1909 był profesorem w [[Seminarium Duchowne w Widnawie|Seminarium Duchownym w Widnawie]], gdzie wykładał teologię moralną oraz socjologię. Opracował nowe wydanie niemieckie ''Wulgaty'', które przez wiele lat było na zalecenie [[Pius X|papieża Piusa X]] w powszechnym użyciu na terenie Niemiec. Opracował też konstytucje i reguły dla kilkunastu zgromadzeń zakonnych.
Urodził się 22 czerwca 1851 w Berlinie. Studiował teologię protestancką na Uniwersytecie  w Berlinie. Konwertował do Kościoła katolickiego. Wstąpił do [[Jezuici|zakonu jezuitów]], w którym przyjął święcenia kapłańskie 28 czerwca 1883. Uzyskał stopień doktora teologii i filozofii. Od 1 października 1909 był profesorem w [[Seminarium Duchowne w Widnawie|Seminarium Duchownym w Widnawie]], gdzie wykładał teologię moralną oraz socjologię. Opracował nowe wydanie niemieckie '' Wulgaty'', które przez wiele lat było na zalecenie [[Pius X|papieża Piusa X]] w powszechnym użyciu na terenie Niemiec. Opracował też konstytucje i reguły dla kilkunastu zgromadzeń zakonnych.


W latach 1898-1918 był redaktorem naczelnym czasopisma [[Posłaniec Niedzielny|„Posłaniec Niedzielny”]] i jego niemieckiego odpowiednika „Katholisches Sonntagsblatt”, organu diecezjalnego [[Stowarzyszenie Świętej Rodziny|Stowarzyszenia Świętej Rodziny]]. W ramach wspomnianych periodyków redagował również dodatki propagujące wstrzemięźliwość od napojów alkoholowych, odpowiednio polskojęzyczną „Wstrzemięźliwość” i niemieckojęzyczny „Die Mätzigkeit”. Oprócz wymiaru duszpasterskiego i moralnego, których adresatami byli wszyscy czytelnicy, czasopisma te były skierowane do członków i sympatyków Bractw Wstrzemięźliwości w diecezji wrocławskiej. Był publicystą i pisarzem katolickim blisko związanym z [[Kopp Georg|kard. Georgiem Koppem]]. [[Londzin Józef|Ks. Józef Londzin]] określił go „powiernikiem” biskupa wrocławskiego.  Ostatnie lata życia spędził na pracy duszpasterskiej w Czerniowcach (1923-1924) i Bukareszcie (1924-1925). Zmarł 21 lipca 1925 w Bukareszcie.
W latach 1898-1918 był redaktorem naczelnym czasopisma [[Posłaniec Niedzielny|„Posłaniec Niedzielny”]] i jego niemieckiego odpowiednika „Katholisches Sonntagsblatt”, organu diecezjalnego [[Stowarzyszenie Świętej Rodziny|Stowarzyszenia Świętej Rodziny]]. W ramach wspomnianych periodyków redagował również dodatki propagujące wstrzemięźliwość od napojów alkoholowych, odpowiednio polskojęzyczną „Wstrzemięźliwość” i niemieckojęzyczny „Die Mätzigkeit”. Oprócz wymiaru duszpasterskiego i moralnego, których adresatami byli wszyscy czytelnicy, czasopisma te były skierowane do członków i sympatyków Bractw Wstrzemięźliwości w [[Diecezja wrocławska|diecezji wrocławskiej]]. Był publicystą i pisarzem katolickim blisko związanym z [[Kopp Georg|kard. Georgiem Koppem]]. [[Londzin Józef|Ks. Józef Londzin]] określił go „powiernikiem” biskupa wrocławskiego.  Ostatnie lata życia spędził na pracy duszpasterskiej w Czerniowcach (1923-1924) i Bukareszcie (1924-1925). Zmarł 21 lipca 1925 w Bukareszcie.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Aktualna wersja na dzień 22:55, 15 wrz 2020

Arndt Augustyn SJ (1851-1925), redaktor, publicysta, wykładowca

Arndt Augustin.jpg

Urodził się 22 czerwca 1851 w Berlinie. Studiował teologię protestancką na Uniwersytecie w Berlinie. Konwertował do Kościoła katolickiego. Wstąpił do zakonu jezuitów, w którym przyjął święcenia kapłańskie 28 czerwca 1883. Uzyskał stopień doktora teologii i filozofii. Od 1 października 1909 był profesorem w Seminarium Duchownym w Widnawie, gdzie wykładał teologię moralną oraz socjologię. Opracował nowe wydanie niemieckie Wulgaty, które przez wiele lat było na zalecenie papieża Piusa X w powszechnym użyciu na terenie Niemiec. Opracował też konstytucje i reguły dla kilkunastu zgromadzeń zakonnych.

W latach 1898-1918 był redaktorem naczelnym czasopisma „Posłaniec Niedzielny” i jego niemieckiego odpowiednika „Katholisches Sonntagsblatt”, organu diecezjalnego Stowarzyszenia Świętej Rodziny. W ramach wspomnianych periodyków redagował również dodatki propagujące wstrzemięźliwość od napojów alkoholowych, odpowiednio polskojęzyczną „Wstrzemięźliwość” i niemieckojęzyczny „Die Mätzigkeit”. Oprócz wymiaru duszpasterskiego i moralnego, których adresatami byli wszyscy czytelnicy, czasopisma te były skierowane do członków i sympatyków Bractw Wstrzemięźliwości w diecezji wrocławskiej. Był publicystą i pisarzem katolickim blisko związanym z kard. Georgiem Koppem. Ks. Józef Londzin określił go „powiernikiem” biskupa wrocławskiego. Ostatnie lata życia spędził na pracy duszpasterskiej w Czerniowcach (1923-1924) i Bukareszcie (1924-1925). Zmarł 21 lipca 1925 w Bukareszcie.

Bibliografia

Schematismus 1912, s. 339; J. Londzin, Historia generalnego wikariatu w Cieszynie, Cieszyn 1926, s. 61; "Gwiazdka Cieszyńska" 1925, nr 61.