Apostolstwo Chorych: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
Inicjatorem  stowarzyszenia  pod nazwą Apostolstw Chorych  był ks. Jakub Willenborg, proboszcz Bloemendaal w Holandii, który założył je w 1925 roku. Do powstania Apostolstwa Chorych w Polsce najbardziej przyczyniła się Adela Głażewska, chora matka 5 dzieci, w tym kapłana. Mieszkała we Lwowie.  Kapelan szpitalny[[Rękas Michał| ks. Michał Rękas]] polecił jej, ze względu na znajomość języka francuskiego, aby zapisała siebie i 80 innych chorych osób do istniejącego już Sekretariatu Apostolstwa Chorych we Francji. Jednak Centrala w Bloemendaal doradziła Adeli Głażewskiej, aby erygować Apostolstwo Chorych w Polsce, stawiając jednocześnie warunek, że ma je prowadzić kapłan. Krajowy Sekretariat Apostolstwa Chorych w Polsce został erygowany przez Metropolitę Lwowskiego, abp Bolesława Twardowskiego 12 maja 1930, z siedzibą we Lwowie, ustanawiając pierwszym sekretarzem ks. dr Michała Rękasa. Sekretariat został włączony do centrali macierzystej międzynarodowej w Bloemendaal w Holandii. Zależność pozostała po dziś dzień. Papież [[Pius XI]] w specjalnym breve z 12 sierpnia 1934 zatwierdził sekretariat Apostolstwa Chorych w Bloemendaal, nadając mu tytuł Unio pia prima primaria.
Inicjatorem  stowarzyszenia  pod nazwą Apostolstw Chorych  był ks. Jakub Willenborg, proboszcz Bloemendaal w Holandii, który założył je w 1925 roku. Do powstania Apostolstwa Chorych w Polsce najbardziej przyczyniła się Adela Głażewska, chora matka pięciorga dzieci, w tym kapłana. Mieszkała we Lwowie.  Kapelan szpitalny [[Rękas Michał|ks. Michał Rękas]] polecił jej, ze względu na znajomość języka francuskiego, aby zapisała siebie i 80 innych chorych osób do istniejącego już Sekretariatu Apostolstwa Chorych we Francji. Jednak Centrala w Bloemendaal doradziła Adeli Głażewskiej, aby erygować Apostolstwo Chorych w Polsce, stawiając jednocześnie warunek, że ma je prowadzić kapłan. Krajowy Sekretariat Apostolstwa Chorych w Polsce został erygowany przez Metropolitę Lwowskiego, abp Bolesława Twardowskiego 12 maja 1930, z siedzibą we Lwowie, ustanawiając pierwszym sekretarzem ks. dr. Michała Rękasa. Sekretariat został włączony do centrali macierzystej międzynarodowej w Bloemendaal w Holandii. Zależność pozostała po dziś dzień. [[Pius XI|Papież Pius XI]] w specjalnym [[Brewe|breve]] z 12 sierpnia 1934 zatwierdził sekretariat Apostolstwa Chorych w Bloemendaal, nadając mu tytuł Unio pia prima primaria.


Akt zatwierdzenia Apostolstwa Chorych jako Unio pia prima primaria dotyczył także Sekretariatu polskiego, który wcześniej istniał tylko na prawie diecezjalnym. W tym czasie Apostolstwo Chorych niosło ulgę w cierpieniu prawie 200 tysiącom chorych w 26 krajach. Po zakończeniu II wojny światowej ks. Rękas musiał opuścić Lwów i przenieść się na teren Polski. Dlatego też zwrócił się z prośbą do księży biskupów miast, w których działały radiostacje (nadawał tą drogą audycje dla chorych), o możliwość przeniesienia siedziby Apostolstwa Chorych. Biskup [[Adamski Stanisław|Stanisław Adamski ]] zaprosił ks. Rękasa i zaproponował aby na terenie diecezji katowickiej mieściła się Krajowa Centrala Apostolstwa Chorych.
Akt zatwierdzenia Apostolstwa Chorych jako Unio pia prima primaria dotyczył także Sekretariatu polskiego, który wcześniej istniał tylko na prawie diecezjalnym. W tym czasie Apostolstwo Chorych niosło ulgę w cierpieniu prawie 200 tysiącom chorych w 26 krajach. Po zakończeniu II wojny światowej ks. Rękas musiał opuścić Lwów i przenieść się na teren Polski. Dlatego też zwrócił się z prośbą do księży biskupów miast, w których działały radiostacje (nadawał tą drogą audycje dla chorych), o możliwość przeniesienia siedziby Apostolstwa Chorych. [[Adamski Stanisław|Bp Stanisław Adamski ]] zaprosił ks. Rękasa i zaproponował aby na terenie [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]] mieściła się Krajowa Centrala Apostolstwa Chorych.


*[[Apostolstwo Chorych - miesięcznik|Apostolstwo Chorych]] wydaje miesięcznik pod tym samym tytułem.
*[[Apostolstwo Chorych - miesięcznik|Apostolstwo Chorych]] wydaje miesięcznik pod tym samym tytułem.

Wersja z 20:32, 19 lis 2019

Inicjatorem stowarzyszenia pod nazwą Apostolstw Chorych był ks. Jakub Willenborg, proboszcz Bloemendaal w Holandii, który założył je w 1925 roku. Do powstania Apostolstwa Chorych w Polsce najbardziej przyczyniła się Adela Głażewska, chora matka pięciorga dzieci, w tym kapłana. Mieszkała we Lwowie. Kapelan szpitalny ks. Michał Rękas polecił jej, ze względu na znajomość języka francuskiego, aby zapisała siebie i 80 innych chorych osób do istniejącego już Sekretariatu Apostolstwa Chorych we Francji. Jednak Centrala w Bloemendaal doradziła Adeli Głażewskiej, aby erygować Apostolstwo Chorych w Polsce, stawiając jednocześnie warunek, że ma je prowadzić kapłan. Krajowy Sekretariat Apostolstwa Chorych w Polsce został erygowany przez Metropolitę Lwowskiego, abp Bolesława Twardowskiego 12 maja 1930, z siedzibą we Lwowie, ustanawiając pierwszym sekretarzem ks. dr. Michała Rękasa. Sekretariat został włączony do centrali macierzystej międzynarodowej w Bloemendaal w Holandii. Zależność pozostała po dziś dzień. Papież Pius XI w specjalnym breve z 12 sierpnia 1934 zatwierdził sekretariat Apostolstwa Chorych w Bloemendaal, nadając mu tytuł Unio pia prima primaria.

Akt zatwierdzenia Apostolstwa Chorych jako Unio pia prima primaria dotyczył także Sekretariatu polskiego, który wcześniej istniał tylko na prawie diecezjalnym. W tym czasie Apostolstwo Chorych niosło ulgę w cierpieniu prawie 200 tysiącom chorych w 26 krajach. Po zakończeniu II wojny światowej ks. Rękas musiał opuścić Lwów i przenieść się na teren Polski. Dlatego też zwrócił się z prośbą do księży biskupów miast, w których działały radiostacje (nadawał tą drogą audycje dla chorych), o możliwość przeniesienia siedziby Apostolstwa Chorych. Bp Stanisław Adamski zaprosił ks. Rękasa i zaproponował aby na terenie diecezji katowickiej mieściła się Krajowa Centrala Apostolstwa Chorych.

Krajowi Duszpasterze Apostolstwa Chorych

Bibliografia

WD 1931, nr 3, s. 50; WD 1936, nr 12, s. 50; S. Michałowski, 75 lat Apostolstwa Chorych, WA 2004, nr 2, s. 72-79; S. Michałowski, Homilia wygłoszona z okazji 75. rocznicy założenia w Polsce Apostolstwa Chorych, WA 2004, nr 7-8, s. 326-330; Cz. Podleski, Apostolstwo Chorych, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 1995", Katowice 1994, s. 170-174.