Apostolstwo Chorych

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inicjatorem stowarzyszenia pod nazwą Apostolstw Chorych był ks. Jakub Willenborg, proboszcz Bloemendaal w Holandii, który założył je w 1925 roku. Do powstania Apostolstwa Chorych w Polsce najbardziej przyczyniła się Adela Głażewska, chora matka pięciorga dzieci, w tym kapłana. Mieszkała we Lwowie. Kapelan szpitalny ks. Michał Rękas polecił jej, ze względu na znajomość języka francuskiego, aby zapisała siebie i 80 innych chorych osób do istniejącego już Sekretariatu Apostolstwa Chorych we Francji. Jednak Centrala w Bloemendaal doradziła Adeli Głażewskiej, aby erygować Apostolstwo Chorych w Polsce, stawiając jednocześnie warunek, że ma je prowadzić kapłan. Krajowy Sekretariat Apostolstwa Chorych w Polsce został erygowany przez Metropolitę Lwowskiego, abpa Bolesława Twardowskiego 12 maja 1930, z siedzibą we Lwowie, ustanawiając pierwszym sekretarzem ks. dr. Michała Rękasa. Sekretariat został włączony do centrali macierzystej międzynarodowej w Bloemendaal w Holandii. Zależność pozostała po dziś dzień. Papież Pius XI w specjalnym breve z 12 sierpnia 1934 zatwierdził sekretariat Apostolstwa Chorych w Bloemendaal, nadając mu tytuł Unio pia prima primaria.

Akt zatwierdzenia Apostolstwa Chorych jako Unio pia prima primaria dotyczył także Sekretariatu polskiego, który wcześniej istniał tylko na prawie diecezjalnym. W tym czasie Apostolstwo Chorych niosło ulgę w cierpieniu prawie 200 tysiącom chorych w 26 krajach. Po zakończeniu II wojny światowej ks. Rękas musiał opuścić Lwów i przenieść się na teren Polski. Dlatego też zwrócił się z prośbą do księży biskupów miast, w których działały radiostacje (nadawał tą drogą audycje dla chorych), o możliwość przeniesienia siedziby Apostolstwa Chorych. Bp Stanisław Adamski zaprosił ks. Rękasa i zaproponował aby na terenie diecezji katowickiej mieściła się Krajowa Centrala Apostolstwa Chorych.

Krajowi Duszpasterze Apostolstwa Chorych

Bibliografia

WD 1931, nr 3, s. 50; WD 1936, nr 12, s. 50; S. Michałowski, 75 lat Apostolstwa Chorych, WA 2004, nr 2, s. 72-79; S. Michałowski, Homilia wygłoszona z okazji 75. rocznicy założenia w Polsce Apostolstwa Chorych, WA 2004, nr 7-8, s. 326-330; Cz. Podleski, Apostolstwo Chorych, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 1995", Katowice 1994, s. 170-174.