Winkler Paweł

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Winkler Paweł (1873-1931), proboszcz w Chełmie Śląskim

Winkler Pawel.jpg
kwatera proboszczów chełmskich

Urodził się 6 marca 1873 w Byczynie k. Gliwic w rodzinie nauczyciela Teodora i Anny z d. Smołka. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Byczynie (Bycinie) i Starym Koźlu, do gimnazjum - w Koźlu, Gliwicach, Paczkowie i Strzelcach. Teologię studiował we Wrocławiu. Tam 23 czerwca 1896 przyjął święcenia kapłańskie. Jego młodszy brat Teodor także wybrał drogę kapłaństwa.

Pierwsze obowiązki kapłańskie pełnił jako wikary w Mysłowicach (1896), Oleśnie (1897) i Rybniku (1897-1899). W 1899 roku został mianowany administratorem parafii Dziećkowice, a później jej proboszczem. 6 lipca 1905 otrzymał nominację na kolejnego, piętnastego już proboszcza Chełmu Wielkiego. W 1915 roku uległ niefortunnemu wypadkowi, który mógł być tragiczny w skutkach - podczas przechadzki został postrzelony przez myśliwego i musiał się poddać operacji. Gdy przejął parafię w Chełmie w 1905 roku uważano go za zwolennika Niemców. W czasie jego pogrzebu ks. prałat T. Bromboszcz z Mysłowic powiedział nawet: Winkler był Niemcem, co wzburzyło parafian. Faktem jest, że w czasie I wojny światowej, w 1915 roku zgłosił się ochotniczo do niemieckiego duszpasterstwa wojskowego. W czasie powstań i plebiscytu zajął jednak postawę neutralną.

1 marca 1923 został mianowany przez ks. A. Hlonda pierwszym dziekanem zreorganizowanego dekanatu mysłowickiego. Urząd ten złożył w 1926 roku, lecz mianowano go dziekanem honorowym. W czasie swego długoletniego proboszczowania wybudował obecną wieżę kościelną, kaplicę Serca Jezusowego i zakrystię. Za jego rządów kościół wzbogacił się o zegar wieżowy, ołtarz główny Serca Jezusowego, Boży Grób i stacje Drogi Krzyżowej. Ks. Winkler powiększył także cmentarz (o część zwaną nowym cmentarzem). W końcu maja 1931 roku doznał paraliżu i utracił mowę. Po krótkotrwałej poprawie stanu zdrowia nastąpiły komplikacje; zmarł 1 czerwca 1931. Został pochowany na chełmskim cmentarzu.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Pawła Winklera; Nekrolog, WD 1931, nr 6-7, s. 90; Monografia gminy i parafii Chełm Śląski, pod red. J. Myszora, Chełm Śląski 2004, s. 290; Myszor, Historia diecezji, s. 111; F. Piwowarczyk, Winkler Paweł (hasło), [w:] Słownik biograficzny ziemi pszczyńskiej, s. 313; Krzyżanowski, Kościół katolicki wobec mniejszości niemieckiej, s. 46.