Szopka bożonarodzeniowa w Bieruniu Starym

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia szopki

Szopka BierunST 31.jpg

Inicjatorem budowy ruchomej szopki w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu Starym był proboszcz ks. Jan Trocha. Podczas wizyty duszpasterskiej u jednej z bieruńskich rodzin zobaczył konstrukcję małej ruchomej stajenki, którą zrobili synowie, wzorując się na ruchomej szopce z Wambierzyc. Zaproponował, by podobną zbudować w kościele parafialnym. Do jej budowy dołączyło się wielu parafian, m.in. rodzina Banasiów, Boryczków, Byoków, Dąbrowskich, Ficków, Gawlików, Kuczów, Myalskich, Norasów, Nygów, Patalongów, Różoków, Rytów, Ścierskich, Sitków, Stenclów, Wieczorków i Wilków.

Konstrukcja szopki

Drewniana konstrukcja szopki zajmuję powierzchnię 40 metrów kwadratowych. Jest wykończona różnymi materiałami, a nad nią rozpościera się 6,5 metrowa panorama Jerozolimy. Projekt stajenki dopełnia 75 ruchomych i 45 nieruchomych figurek, począwszy od postaci Świętej Rodziny, pasterzy, Mędrów ze Wschodu i innych, o których mówi tradycja, przez związane z zawodami (górnicy, kowale, pszczelarze, drwale, pasterze), stanami (świeccy, kapłani, siostry zakonne), aż po współczesne postaci (papież Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko). W szopkowym krajobrazie nie brakuje również zwierząt i roślin. Szopkarze mają w zwyczaju dodawać co roku nowe elementy i postacie. Stajenka i jej poszczególne elementy zasilane są prądem od 9 do 380 volt. Do jej działania wykorzystuje się mechanizmy pionowe i poziome, dzięki którym przymocowane do nich figury poruszają się bądź zmierzają w stronę żłobka.

Szopkę odwiedzają przede wszystkim bieruńscy parafianie, mieszkańcy dekanatu, ale nie brakuje też zwiedzających z zagranicy, o czym świadczą liczne wpisy znajdujące się w wystawionej przy szopce księdze pamiątkowej. Ciekawostką jest fakt, że bieruńską stajenkę jako jedyną w Polsce można oglądać aż do 14 lutego. Związane jest to z obchodami odpustu ku czci św. Walentego, patrona miasta Bierunia.

Bibliografia

Broszura: Ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Parafia św. Bartłomieja w Bieruniu Starym, wyd. przez UM w Bieruniu.