Parafia Ciała i Krwi Pańskiej w Ławkach

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lawki zewnatrz.jpg
Lawki wnetrze.jpg

Ławki to dzielnica Mysłowic położona na południowo-zachodnim krańcu miasta. Nie posiada bogatej historii, od początku silnie związana była z innymi dzielnicami – Wesołą i Krasowami.

Pomysł utworzenia parafii na tym terenie, zamieszkałym przez niespełna 800 osób zrodził się w latach 80. ubiegłego wieku. W październiku 1986 roku przedstawiono go bp. Czesławowi Dominowi podczas wizytacji kanonicznej dekanatu mysłowickiego. Na budowniczego kościoła wyznaczono ks. Stanisława Achtelika.

Autorem projektu architektonicznego był Adam Lisik. Wraz z kościołem zaplanowano zespół budynków, składający się oprócz części sakralnej z pomieszczeń katechetycznych oraz mieszkalnych. Ta figura architektoniczna wyróżnia się ciekawą bryłą na rzucie ośmioboku wpisanego w kwadrat o bokach wynoszących ok. 25 m. Autorem rzeźb w kościele był Zygmunt Brachmański, a malarstwem zajął się Maciej Bieniasz. Ponad kopułą kościoła wznosi się oryginalna dzwonnica, sięgająca 25 m. Kościół mieści 300 osób.

7 listopada 1987 oddano do użytku tymczasową kaplicę. 10 stycznia 1988 zatwierdzono w Ławkach parafię tymczasową. 4 października 1991 wmurowano kamień węgielny. 1 stycznia 1993 erygowano parafię pod wezwaniem Ciała i Krwi Pańskiej. 10 września 1994 abp Damian Zimoń poświęcił kościół.

Proboszcz

Bibliografia

M. Zielniok, Kompleks sakralny w Mysłowicach - Ławkach czyli wielkie dzieło małej wspólnoty, Mysłowice 1999; M. Łuczak, Ponad sto procent normy. Parafia Ciała i Krwi Pańskiej w Ławkach, GN 2006, nr 11, (dodatek katowicki), s. 14-15; M. Rzepka, Oaza spokoju, zieleni i modlitwy. Parafia pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Ławkach, GN 2002, nr 21, (dodatek katowicki), s. 28.