Parafia Świętych Mikołaja i Małgorzaty w Wysokiej

Z e-ncyklopedia

Parafia św. Mikołaja i św. Małgorzaty w Wysokiej

Pierwsza wzmianka o miejscowości Wysoka pochodzi z 1230 roku. W Zarzyskach (dzisiaj Skrońsko) osiedlił się konwent kanoników regularnych reguły św. Augustyna, powszechnie zwanych augustianami lub inaczej kanonikami laterańskimi. W 1228 roku od księcia Henryka Brodatego, męża Jadwigi - późniejszej Świętej za szczęśliwe ocalenie z rąk księcia Konrada Mazowieckiego otrzymali dobra w postaci wiosek: Borki Małe i Wielkie, Jastrzygowice, Broniec. Do otrzymanego majątku dokupili jeszcze inne miejscowości rodowe: Biskupice, Wysoka, Wędrynia, Strachowicka Kuźnica. Druga, bardziej udokumentowana wzmianka o Wysokiej jako parafii pochodzi z 1339 roku. Wymieniony jest w niej ówczesny proboszcz ks. Mikołaj, który prawdopodobnie był kapłanem diecezjalnym. Wymienia się go również w 1369 roku.

Oprócz wymienionych wyżej wiosek do kościoła parafialnego należały jeszcze Łomnica i Sowczyce z przysiółkami. Stan ten niezmiennie trwał aż do 1942 roku. Wtedy to z tych miejscowości została erygowana przez kard. A. Bertrama nowa parafia.

Kościół

Pierwszy kościół przetrwał do 1418 roku. Na jego miejscu wzniesiono z drzewa nowy, służący parafii w swoim pierwotnym kształcie do XVIII wieku. Za rządów proboszcza Renschmidta dobudowano do istniejącego kościoła w 1752 roku drewniane prezbiterium, a w grudniu 1755 roku powstała dzwonnica. Następca ks. Wiktora Ganczarskiego ks. Franciszek Kunze podjął się budowy kościoła. W 1900 roku budowniczy Skaleta z Kluczborka wykonał pierwszy projekt nowego kościoła w stylu neogotyckim. Ten projekt został odrzucony przez wikariat generalny we Wrocławiu. W 1902 roku ten sam architekt wykonał drugi rysunek kościoła w stylu neoromańskim, ale i ten plan został odrzucony przez architekta Ebersa. W 1903 roku projekt kościoła wykonał sam Ebers. W 1906 roku rozpoczęto budowę kościoła. Nowy kościół poświęcono 15 grudnia 1907 roku. Stary kościół rozebrano, a na jego miejscu stanął marmurowy krzyż.

Proboszczowie

Bibliografia

H. Kałuża, Zarys dziejów parafii Wysoka w Ziemi Oleskiej, Nysa-Wysoka 1998.