Machulec Rajmund

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Machulec Rajmund.jpg

Machulec Rajmund (1938-2019), proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Piekarach Śląskich

Urodził się 29 sierpnia 1938 w Borowej Wsi, w rodzinie Wilhelma i Marii z d. Kurpas. W 1952 roku, po ukończeniu Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego w Borowej Wsi, wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach. Naukę i formację kontynuował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 1956 - 1961. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1961 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa Herberta Bednorza.

Pracę duszpasterską rozpoczął bezpośrednio po przyjęciu święceń, miesięczną posługą w roli zastępcy jednego z księży w Borowej Wsi. Od sierpnia 1961 do kwietnia 1962 roku przebywał w Olzie k. Wodzisławia jako pomocnik tamtejszego, chorego proboszcza, a swego stryja ks. Jana Machulca. W kolejnych latach duszpasterzował jako wikariusz w Bytomiu-Łagiewnikach, Imielinie i Piekarach Śląskich.

W kwietniu 1971 został mianowany rektorem kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Piekarach Śląskich, znajdującego się na terenie Kalwarii Piekarskiej. Został tym samym zobowiązany do zorganizowania przy tym kościele nowej parafii - Zmartwychwstania Pańskiego. 12 czerwca 1979 otrzymał dekret ustanawiający go wikariuszem - ekonomem parafii św. Józefa w Józefce, a następnie został jej proboszczem. Na tym urzędzie pozostawał do 2005 roku. W latach 80. XX wieku upiększał kościół. Po jego długich staraniach otrzymał zgodę na budowę nowego probostwa, a także cmentarza z kaplicą cmentarną i domem gospodarczym. 12 października 1987 został mianowany dziekanem dekanatu Piekary Śląskie.

Ostatnie lata życia spędził w Szarleju, pomagając duszpastersko w parafii Trójcy Przenajświętszej, jak i w sąsiednich parafiach. Zmarł 16 sierpnia 2019. Pogrzeb odbył się 21 sierpnia 2019 w kościele pw. św. Józefa w Piekarach Śląskich - Józefce.

Bibliografia

Archiwum parafii św. Mikołaja Biskupa w Borowej Wsi.