Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach
Pierwszy kościół był drewniany. Został zbudowany ok. 1500 roku na terenie obecnego cmentarza, jeszcze przed nastaniem reformacji w księstwie cieszyńskim. Był filią parafii św. Marcina Biskupa w Międzyrzeczu Bielskim. Nowy murowany kościół powstał w latach 1898-1901. Został poświęcony 9 czerwca 1901. Samodzielną parafię erygowano w 1911 roku. Była podległa dekanatowi bielskiemu i wikariatowi generalnemu austriackiej części diecezji wrocławskiej. W 1925 roku parafia wraz z dekanatem została przypisana do diecezji katowickiej, a od 1992 roku przynależy do nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej.
Kościół w stylu neogotyckim, zaprojektowany przez architekta Franciszka Borgła ze Starego Bielska ma 26 m długości i 12 m szerokości, wieża ponad 40 m wysokości. Wśród zabytkowych dzieł sztuki pochodzących z drewnianego kościoła są stacje drogi krzyżowej, które doczekały się renowacji. Zostały poświęcone 23 listopada 1902. Jest to droga krzyżowa w rycie jerozolimskim, która rozpoczyna się od trwogi Jezusa w Ogrójcu. Mimo intensywnych poszukiwań nie udało się natrafić na pewne źródło pochodzenia ołtarza głównego. Prawdopodobnie został wykonany w Wiedniu. Charakteryzuje go trójpodział. Idąc od góry, trzy osoby to Pan Jezus na krzyżu, Matka Boska i św. Jan Ewangelista. Centralna część ołtarza to scena, gdy Zmartwychwstały Chrystus ukazuje się klęczącej Marii Magdalenie, zaś w niszach po obu stronach stoją święci Cyryl i Metody. Trzeci poziom to dwa aniołki i tabernakulum z Przenajświętszym Sakramentem. Ławki z drzewa dębowego, a kryształowy żyrandol został przywieziony z Wiednia. Według ustnych podań rysunki bocznych ołtarzy, Świętej Rodziny i Matki Boskiej miał wykonać Klimca z Czechowic, a według innych źródeł mają pochodzić z Linzu. Wizytacja z 1844 roku opisuje, że w kościele była już zakrystia, konfesjonał, 24 ławki, inne paramenty, a także ufundowane w 1802 roku nowe organy, które miały 6 registrów. Zostały wykonane przez Antoniego Staudingera. W ołtarzu był obraz św. Marii Magdaleny i figury św. Urszuli i św. Barbary. Podłoga była wyłożona cegłami. Na jednej ze ścian wisiał obraz na złotym tle, Matka Boża z dwoma świętymi. Obraz uległ zniszczeniu w czasie rozbiórki kościoła. Kolejny obraz, który przedstawiał Pana Jezusa jako ogrodnika i był w stylu śląskiego gotyku, został sprzedany do Muzeum w Opawie za 600 koron. W Muzeum Śląskim znalazła się stara, dębowa kasa, posiadająca zewnętrzny zamek. Oprócz tego są tam jeszcze trzy okucia z drzwi kościelnych z XVII wieku.
Bibliografia
"Gwiazdka Cieszyńska" R. 1901, Nr 24; Sto lat kościoła w Kamienicy, świadectwa mieszkańców; Ks. J. Londzin, Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim; Acta Historica Silesiae Superioris Vistationis Episcopatus Vratislaviensis Ab Anno 1717; "Gwiazdka Cieszyńska" z 16 lutego 1901