Św. Maria Magdalena

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Św. Maria Magdalena

Magdalena1.jpg
mal. Piero di Cosimo, WGA
relikwiarz w bazylice pw. Marii Magdaleny w St-Maximin, Prowansja

Należy ona do grupy świętych, o których naprawdę mało wiemy. Informacje pewne pochodzą jedynie z Pisma Świętego; reszta to domysły oparte o pisma apokryficzne lub gnostyckie.

Które informacje są pewne. Przede wszystkim Maria Magdalena to nie są dwa imiona tej osoby. Powinniśmy mówić Maria z Magdali, która to miejscowość leży nad jeziorem Genezaret. Maria Magdalena została uwolniona od siedmiu złych duchów (co czytamy w Ewangelii wg św. Łukasza 8, 1-3). Poza nią jeszcze kilka kobiet zostało uwolnionych przez Chrystusa od złych duchów. Wszystkie potem usługiwały apostołom i wspierały ich swoim majątkiem. Maria Magdalena wędrowała z apostołami i Jezusem już od Galilei (Łukasz 23,49). Należy podkreślić, że to właśnie ona jest pierwszym świadkiem zmartwychwstania Jezusa. Dlatego też została nazwana mianem apostola apostolorum (apostołka apostołów), gdyż przekazała tę nowinę apostołom. Tyle wiemy z przekazu biblijnego. Nie jest tego wiele i dlatego powstało wiele tekstów apokryficznych i gnostyckich, które zapełniają tę lukę. Jest tam ukazywana, jako uczennica Jezusa, która doskonale rozumie swojego nauczyciela.

Maria Magdalena przedstawiana jest na obrazach i rzeźbach, jako jawnogrzesznica. Jest to jednak błędne zobrazowanie tej świętej. Nie można mylić Marii Magdaleny z Marią z Betanii, która była siostrą Łazarza i Marty. To właśnie ona namaściła stopy Jezusa olejkiem i wytarła włosami (Jan 12,3). Maria Magdalena przedstawiana jest zazwyczaj z flakonem na olej. Jest to piękna kobieta o długich rudawych włosach z często głębokim dekoltem. Istnieją dwie miejscowości, które szczycą się posiadaniem relikwii Marii Magdaleny. Obydwie leżą we Francji: Vezelay w Burgundii oraz St-Maximin-la Sainte-Baume w Prowansji.

Kult Marii Magdaleny w Prowansji (Francja)

Wg tradycji prowansalskiej, w czasie pierwszych prześladowań chrześcijan, po śmierci Jezusa, Maria Magdalena wraz z Łazarzem oraz Martą przypłynęli do portu w Saintes Maries de la Mer, by następnie znaleźć schronienie w Marsylii (Łazarz) i w grocie w Saint Baume (Maria Magdalena). Jej ciało pochowano kilkanaście kilometrów dalej w Saint Maximin. Pierwsze wzmianki o pielgrzymkach do Saint Maximin i Saint Baume pochodzą z IX wieku. Miejscami kultu w Saint Baume opiekowali się benedyktyni (1079-1295) i dominikanie (1295-1793; 1840 – do dnia dzisiejszego). Tam pielgrzymowali królowie (Karol II), papieże (Stefan II, Jan VIII), współcześni święci (Karol de Foucauld). W krypcie bazyliki (XIV w.) w Saint Maximin znajdują się cztery groby. Jeden z nich jest czczony jako miejsce pochówku Marii Magdaleny.

  • Wspomnienie liturgiczne przypada 22 lipca.

Parafie w archidiecezji katowickiej pw. św. Marii Magdaleny

Bibliografia

S. Szymik, Encyklopedia Katolicka kol. 1319; P.Cz. Bosak, Kobiety w Biblii, s. 128; V. Schauber, Ilustrowany leksykon świętych; [1]