Centrum Formacyjne "Niniwa" w Kokotku

Z e-ncyklopedia

Centrum Formacyjne „Niniwa” to dom oblacki w Kokotku. Celem jego działalności jest stworzenie możliwości rozwoju i formacji młodzieży w duchu oblackim. Ważna jest również jej integracja. Ośrodek ma umożliwić młodzieży pobyt indywidualny lub grupowy.

Centrum Formacyjne "Niniwa" w Kokotku, na terenie diecezji gliwickiej, powstało 2 lipca 2008. Stanowi kontynuację dzieła wspólnoty „Niniwa”, która w 2004 roku powstała w Katowicach-Koszutce. Bp Jan Wieczorek przekazał prowadzenie parafii w Kokotku Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej. Przydzielił im również teren i budynki należące do parafii celem zorganizowania tam oblackiego centrum młodzieżowego. Prowincjał o. Teodor Jochem OMI funkcję administratora parafii w Kokotku powierzył o. Bartoszowi Madejskiemu OMI. Duszpasterzem Młodzieży zaś został o. Tomasz Maniura OMI.

Przygotowanie pomieszczeń pochłonęło wiele czasu i energii. Nazwy domów nawiązują do patronów Niniwy – Dom św. Eugeniusza, Dom św. Jana Pawła i Dom Św. Młodzianków. Kaplicę ozdobiły malowidła ścienne przedstawiające sceny z Księgi Jonasza.

Wspólnota "Niniwa"

28 grudnia 2004 to umowna data założenia Ruchu "Niniwa". O. Norbert Sojka OMI, ówczesny proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce polecił neoprezbiterowi o. Tomaszowi Maniurze OMI zajęcie się młodzieżą i prowadzenie Ruchu Światło-Życie. Początkowo pierwsza grupa osób nie miała żadnych planów ani zamierzeń. Ale z czasem zaczęły do niej dołączać następne.

Pierwszą "Niniwę" stanowili: o. Tomasz Maniura OMI, Ewelina Adamczak, Paulina Adamczak, Piotr Gralak, Katarzyna Knop, Jan Kudełka, Magdalena Kudełka, Marcin Mann, Maksymilian Michałek, Wojciech Zakowicz.

Początki ruchu datują się od listopada 2004 roku, gdy do Katowic przyjechały grupy młodych z Lublińca, Wrocławia i Kędzierzyna-Koźla. Na początku maja 2005 roku odbyło się drugie spotkanie w Obrze młodych z oblackich parafii. 13 czerwca 2006 na spotkaniu "Niniwy" w Katowicach obecny był o. Luis Ignacjo Rois z Rzymu z Administracji Generalnej Oblatów. Młodzież skupiona w ruchu "Niniwa" poddaje się formacji opartej na duchowości św. Eugeniusza de Mazenod. Nazwa wspólnoty została zaczerpnięta z Księgi Jonasza. Wspólnota "Niniwa" daje szanse bezustannego nawracania się i upodobniania się do Boga. W 2006 roku została wydana Karta Niniwity. Od tego momentu podczas każdego zjazdu jest wręczana uroczyście nowym członkom oblackich Wspólnot "Niniwa".

Patronowie "Niniwy"

Głównymi patronami ruchu pozostają: Najświętsza Maryja Niepokalana, św. Eugeniusz de Mazenod, Święci Młodziankowie, św. Jan Paweł II. Pierwsze spotkanie młodych, którzy chcieli tworzyć "Niniwę" odbyło się we wspomnienie liturgiczne Świętych Młodzianków (28 grudnia 2004). Co roku w tym dniu jest obchodzona rocznica powstania "Niniwy".

Bibliografia

T. Maniura, Przesłanie moralne młodzieżowego ruchu Niniwa, Katowice 2012, s. 35-40 (mps.); K. Zieliński, Od Jonasza do Eugeniusza. Przewodnik Niniwity, Stowarzyszenie Młodzieżowe Niniwa 2011, s. 52-56, 75-79; „Gość Niedzielny”, R. 2012 (12 II); [www.niniwa.com], [8.01.2014]; [1], [10.01.2014]; Informacje uzyskane od o. Tomasza Maniury OMI; [2], [8.01.2014]; „Gość Niedzielny” [Gliwicki], R. 2012 (11 III).