Schliwa Teodor: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
mNie podano opisu zmian
(uzupełnienie - kategoria)
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==Schliwa Teodor (1869-1913), proboszcz parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich==
==Schliwa Teodor (1869-1913), proboszcz parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich==
[[Plik:Schliwa_Teodor.jpg‎|left]]
[[Plik:Schliwa_Teodor.jpg‎|left|thumb]]
Urodził się 15 maja 1869 w Sobiszowicach pod Gliwicami. Święcenia przyjął  11 czerwca 1894. Następnie był wikarym w Lipinach, Roździeniu, administratorem w Szopienicach, Dobrodzieniu, Tychach, proboszczem w Szczodrowie oraz administratorem w Ostrowinach. Dekretem kurii biskupiej we Wrocławiu z dnia 19 grudnia 1898 został pierwszym proboszczem [[Parafia Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich|parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich]].  Formalna tradycja, na skutek choroby proboszcza rybnickiej parafii [[Bolik Edward|ks. Edwarda Bolika]] oraz dziekana żorskiego Józefa Rasima odbyła się dopiero 20 lipca 1899 roku. W 1909 roku założył cmentarz. Za czasów proboszcza Schliwy zostały kanonicznie erygowane: [[Sodalicja Mariańska]] Młodzieńców (22 marca 1900), Sodalicja Mariańska Panien (22 marca 1900), Bractwo Najświętszego Sakramentu (26 marca 1900), Bractwo Wstrzemięźliwości (10 kwietnia 1901), Stacje Drogi Krzyżowej (1 marca 1903)- wykonane przez o. Engelberta Mierzowskiego z Góry Św. Anny  oraz  [[Trzeci Zakon Franciszkański|III Zakon św. Franciszka]] (25 grudnia 1905). W 1901 roku odbyły się w parafii pierwsze misje święte. Prowadzili je misjonarze pochodzący z góry Św. Anny.                         
Urodził się 15 maja 1869 w Sobiszowicach pod Gliwicami. Święcenia przyjął  11 czerwca 1894. Następnie był wikarym w Lipinach, Roździeniu, administratorem w Szopienicach, Dobrodzieniu, Tychach, proboszczem w Szczodrowie oraz administratorem w Ostrowinach. Dekretem kurii biskupiej we Wrocławiu z dnia 19 grudnia 1898 został pierwszym proboszczem [[Parafia Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich|parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich]].  Formalna tradycja, na skutek choroby proboszcza rybnickiej parafii [[Bolik Edward|ks. Edwarda Bolika]] oraz dziekana żorskiego [[Rasim Józef|Józefa Rasima]] odbyła się dopiero 20 lipca 1899 roku. W 1909 roku założył cmentarz. Za czasów proboszcza Schliwy zostały kanonicznie erygowane: [[Sodalicja Mariańska]] Młodzieńców (22 marca 1900), Sodalicja Mariańska Panien (22 marca 1900), [[Bractwo Najświętszego Sakramentu w Jankowicach Rybnickich|Bractwo Najświętszego Sakramentu]] (26 marca 1900), Bractwo Wstrzemięźliwości (10 kwietnia 1901), Stacje [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]] (1 marca 1903) - wykonane przez o. Engelberta Mierzowskiego z Góry Św. Anny  oraz  [[Trzeci Zakon Franciszkański|III Zakon św. Franciszka]] (25 grudnia 1905). W 1901 roku odbyły się w parafii pierwsze misje święte. Prowadzili je misjonarze pochodzący z [[Góra św. Anny|Góry św. Anny]].                         


Jako proboszcz, zatroszczył się o sprawy socjalne swoich parafian. Założył Związek Oszczędności i Pożyczek. W 1900 roku, wyszedł z inicjatywą budowy nowego kościoła. Zbiórkę pieniędzy na ten cel rozpoczął od wydania broszurki ''Parafia Jankowicka i jej pamiątki według źródeł historycznych i podania ludowego'' napisanej przez [[Długołęcki Władysław|ks. Władysława Długołęckiego]]. Przybliżała ona historię wsi, podkreślając znaczenie Najświętszego Sakramentu. We wstępie proboszcz jasno określa cel jej wydania: „Dziś zdaję się prosić i parafian i obcych, by gdy Jankowice oddzielone od Rybnika, nową się stały parafią, o innym pomyśleli domu Bożym, piękniejszym i obszerniejszym, godnym Boga i tych miejsc pamiątkami uświęconych, aby każdy według możliwości do wystawienia nowego kościoła się przyczynił. Aby to zadanie ułatwić (…) zachęcam każdego do niesienia skromnych datków, by niebawem pomyśleć było można o nowej świątyni, godnej Boga i tych miejsc świętych, jakie wam opisać zamierzam”. Dodatkowo za zgodą ks. dziekana Fuchsa, ustanowiono adorację w pierwsza niedzielę miesiąca, w godzinach od 6 do 18. W kolejnych latach proboszcz powoli rezygnował z budowy nowego kościoła, przeznaczając część funduszy na remont starego kościoła.  Pomimo to, jego działania okazały się sukcesem gdyż w Jankowicach zaczął rozkwitać ruch pielgrzymkowy.  
Jako proboszcz, zatroszczył się o sprawy socjalne swoich parafian. Założył Związek Oszczędności i Pożyczek. W 1900 roku, wyszedł z inicjatywą budowy nowego kościoła. Zbiórkę pieniędzy na ten cel rozpoczął od wydania broszurki '' Parafia Jankowicka i jej pamiątki według źródeł historycznych i podania ludowego '' napisanej przez [[Długołęcki Władysław|ks. Władysława Długołęckiego]]. Przybliżała ona historię wsi, podkreślając znaczenie Najświętszego Sakramentu. We wstępie proboszcz jasno określa cel jej wydania: '' Dziś zdaję się prosić i parafian i obcych, by gdy Jankowice oddzielone od Rybnika, nową się stały parafią, o innym pomyśleli domu Bożym, piękniejszym i obszerniejszym, godnym Boga i tych miejsc pamiątkami uświęconych, aby każdy według możliwości do wystawienia nowego kościoła się przyczynił. Aby to zadanie ułatwić (…) zachęcam każdego do niesienia skromnych datków, by niebawem pomyśleć było można o nowej świątyni, godnej Boga i tych miejsc świętych, jakie wam opisać zamierzam''. Dodatkowo za zgodą [[Fuchs Herman|ks. dziekana Fuchsa]], ustanowiono adorację w pierwsza niedzielę miesiąca, w godzinach od 6 do 18. W kolejnych latach proboszcz powoli rezygnował z budowy nowego kościoła, przeznaczając część funduszy na remont starego kościoła.  Pomimo to, jego działania okazały się sukcesem gdyż w Jankowicach zaczął rozkwitać ruch pielgrzymkowy.  


Ks. Schliwa był członkiem partii Centrum. Aktywnie działał na rzecz tego ugrupowania podczas kampanii wyborczych w latach 1902 1912. W 1910 roku, uczestniczył w strajku na kopalni Donnersmarck w Chwałowicach, gdzie wraz z ks. Hasse z Rybnika pełnił rolę mediatora pomiędzy władzami kopalni a pracownikami(w dużej mierze swoimi parafianami). Nieustannie apelował o przerwanie przedłużającego się strajku, który doprowadził wielu mieszkańców do ubóstwa. Strajk zakończył się po ok.2 miesiącach.
Ks. Schliwa był członkiem partii Centrum. Aktywnie działał na rzecz tego ugrupowania podczas kampanii wyborczych w latach 1902-1912. W 1910 roku, uczestniczył w strajku na kopalni Donnersmarck w Chwałowicach, gdzie wraz z ks. Hasse z Rybnika pełnił rolę mediatora pomiędzy władzami kopalni a pracownikami (w dużej mierze swoimi parafianami). Nieustannie apelował o przerwanie przedłużającego się strajku, który doprowadził wielu mieszkańców do ubóstwa. Strajk zakończył się po ok. 2 miesiącach.
Zmarł 14 sierpnia 1913 we Wrocławiu. Pochowany został w Jankowicach przy kościele. Na pomniku jego grobowca widnieją między innymi trzy wyjątki z Biblii: w języku łacińskim: "Sługo dobry i wierny wejdź do radości pana Twego" (Mt 20, 21); w języku niemieckim: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Jeśli ktoś we mnie wierzy choćby i umarł, żyć będzie" (J 11, 25); po polsku: "Ojcze w ręce Twoje polecam ducha mojego" (Łk 23, 46).
Zmarł 14 sierpnia 1913 we Wrocławiu. Pochowany został w Jankowicach przy kościele. Na pomniku jego grobowca widnieją między innymi trzy wyjątki z Biblii: w języku łacińskim: '' Sługo dobry i wierny wejdź do radości pana Twego '' (Mt 20, 21); w języku niemieckim: '' Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Jeśli ktoś we mnie wierzy choćby i umarł, żyć będzie '' (J 11, 25); po polsku: '' Ojcze w ręce Twoje polecam ducha mojego '' (Łk 23, 46).




==Bibliografia==
==Bibliografia==
100-lecie parafii pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich, Jankowice 1997, s. 19; N. Niestolik, Zabytki Jankowic na tle dziejów wsi, Rybnik-Jankowice 1996, s. 76-77; [http://www.jankowice.rybnik.pl/proboszcz.html]; Schematismus 1900, s. 73.; F. Maroń: Kronika Jankowic Rybnickich. Tom I: Od początków aż do sierpnia 1973 r., A. Mrowiec: Szkice z nowszych dziejów ziemi rybnickiej. Katowice 1962, s. 54-55. W. Długołęcki: Parafia Jankowicka i jej pamiątki według źródeł historycznych i podania ludowego, s.25; A. Nowack, Historia parafii wiejskich Archiprezbiteratu Żory na Górnym Śląsku, Opole 2011, s. 109.  
100-lecie parafii pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich, Jankowice 1997, s. 19; N. Niestolik, Zabytki Jankowic na tle dziejów wsi, Rybnik-Jankowice 1996, s. 76-77; [http://www.jankowice.rybnik.pl/proboszcz.html]; Schematismus 1900, s. 73; F. Maroń, Kronika Jankowic Rybnickich. Tom I: Od początków aż do sierpnia 1973 r.; A. Mrowiec, Szkice z nowszych dziejów ziemi rybnickiej, Katowice 1962, s. 54-55; W. Długołęcki, Parafia Jankowicka i jej pamiątki według źródeł historycznych i podania ludowego, s. 25; A. Nowack, Historia parafii wiejskich Archiprezbiteratu Żory na Górnym Śląsku, Opole 2011, s. 109.  


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - S]]
[[Kategoria:Biografie - S]]
[[Kategoria:Budowniczy]]
[[Kategoria:Społecznicy]]

Aktualna wersja na dzień 19:20, 14 lip 2018

Schliwa Teodor (1869-1913), proboszcz parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich

Schliwa Teodor.jpg

Urodził się 15 maja 1869 w Sobiszowicach pod Gliwicami. Święcenia przyjął 11 czerwca 1894. Następnie był wikarym w Lipinach, Roździeniu, administratorem w Szopienicach, Dobrodzieniu, Tychach, proboszczem w Szczodrowie oraz administratorem w Ostrowinach. Dekretem kurii biskupiej we Wrocławiu z dnia 19 grudnia 1898 został pierwszym proboszczem parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. Formalna tradycja, na skutek choroby proboszcza rybnickiej parafii ks. Edwarda Bolika oraz dziekana żorskiego Józefa Rasima odbyła się dopiero 20 lipca 1899 roku. W 1909 roku założył cmentarz. Za czasów proboszcza Schliwy zostały kanonicznie erygowane: Sodalicja Mariańska Młodzieńców (22 marca 1900), Sodalicja Mariańska Panien (22 marca 1900), Bractwo Najświętszego Sakramentu (26 marca 1900), Bractwo Wstrzemięźliwości (10 kwietnia 1901), Stacje Drogi Krzyżowej (1 marca 1903) - wykonane przez o. Engelberta Mierzowskiego z Góry Św. Anny oraz III Zakon św. Franciszka (25 grudnia 1905). W 1901 roku odbyły się w parafii pierwsze misje święte. Prowadzili je misjonarze pochodzący z Góry św. Anny.

Jako proboszcz, zatroszczył się o sprawy socjalne swoich parafian. Założył Związek Oszczędności i Pożyczek. W 1900 roku, wyszedł z inicjatywą budowy nowego kościoła. Zbiórkę pieniędzy na ten cel rozpoczął od wydania broszurki Parafia Jankowicka i jej pamiątki według źródeł historycznych i podania ludowego napisanej przez ks. Władysława Długołęckiego. Przybliżała ona historię wsi, podkreślając znaczenie Najświętszego Sakramentu. We wstępie proboszcz jasno określa cel jej wydania: Dziś zdaję się prosić i parafian i obcych, by gdy Jankowice oddzielone od Rybnika, nową się stały parafią, o innym pomyśleli domu Bożym, piękniejszym i obszerniejszym, godnym Boga i tych miejsc pamiątkami uświęconych, aby każdy według możliwości do wystawienia nowego kościoła się przyczynił. Aby to zadanie ułatwić (…) zachęcam każdego do niesienia skromnych datków, by niebawem pomyśleć było można o nowej świątyni, godnej Boga i tych miejsc świętych, jakie wam opisać zamierzam. Dodatkowo za zgodą ks. dziekana Fuchsa, ustanowiono adorację w pierwsza niedzielę miesiąca, w godzinach od 6 do 18. W kolejnych latach proboszcz powoli rezygnował z budowy nowego kościoła, przeznaczając część funduszy na remont starego kościoła. Pomimo to, jego działania okazały się sukcesem gdyż w Jankowicach zaczął rozkwitać ruch pielgrzymkowy.

Ks. Schliwa był członkiem partii Centrum. Aktywnie działał na rzecz tego ugrupowania podczas kampanii wyborczych w latach 1902-1912. W 1910 roku, uczestniczył w strajku na kopalni Donnersmarck w Chwałowicach, gdzie wraz z ks. Hasse z Rybnika pełnił rolę mediatora pomiędzy władzami kopalni a pracownikami (w dużej mierze swoimi parafianami). Nieustannie apelował o przerwanie przedłużającego się strajku, który doprowadził wielu mieszkańców do ubóstwa. Strajk zakończył się po ok. 2 miesiącach. Zmarł 14 sierpnia 1913 we Wrocławiu. Pochowany został w Jankowicach przy kościele. Na pomniku jego grobowca widnieją między innymi trzy wyjątki z Biblii: w języku łacińskim: Sługo dobry i wierny wejdź do radości pana Twego (Mt 20, 21); w języku niemieckim: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Jeśli ktoś we mnie wierzy choćby i umarł, żyć będzie (J 11, 25); po polsku: Ojcze w ręce Twoje polecam ducha mojego (Łk 23, 46).


Bibliografia

100-lecie parafii pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich, Jankowice 1997, s. 19; N. Niestolik, Zabytki Jankowic na tle dziejów wsi, Rybnik-Jankowice 1996, s. 76-77; [1]; Schematismus 1900, s. 73; F. Maroń, Kronika Jankowic Rybnickich. Tom I: Od początków aż do sierpnia 1973 r.; A. Mrowiec, Szkice z nowszych dziejów ziemi rybnickiej, Katowice 1962, s. 54-55; W. Długołęcki, Parafia Jankowicka i jej pamiątki według źródeł historycznych i podania ludowego, s. 25; A. Nowack, Historia parafii wiejskich Archiprezbiteratu Żory na Górnym Śląsku, Opole 2011, s. 109.