Pietrzyk Tadeusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(dr)
(uzupełnienie)
Linia 1: Linia 1:
==Tadeusz Pietrzyk (1945-), proboszcz parafii św. Floriana Chorzowie==
==Pietrzyk Tadeusz (1945-), proboszcz parafii św. Floriana Chorzowie==
[[Plik:Pietrzyk tadeusz1.jpg|left|150px|thumb]]
[[Plik:Pietrzyk tadeusz1.jpg|left|150px|thumb]]
Ur.  12 VIII 1945 r. w Zarzeczu, święcenia kapłańskie otrzymał 30 III 1972 w Katowicach, mgr, lic teol..kanonik honorowy.  
Urodził się 12 sierpnia 1945 w Zarzeczu. Święcenia kapłańskie przyjął 30 marca 1972 w Katowicach; mgr, licencjat z  teologii, kanonik honorowy. Był wikarym w parafiach: [[Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wilchwach|MB Częstochowskiej w Wilchwach]] (1972-1975) i [[Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie|św. Wawrzyńca w Chorzowie]] (1975-1978).  
30 VI 1985 roku objął parafię św. Floriana w Chorzowie. Przeprowadził  nową aranżację wystroju kościoła w oparciu o projekt architektoniczny prof. Adama Lisika. Autorem elementów rzeźbiarskich (krzyż i tabernakulum, ołtarz i ambona, figura św. Floriana) jest chorzowski artysta-rzeźbiarz Gerard Grzywaczyk. 4 maja 1993 r. abp Damian Zimoń konsekrował nowy ołtarz z brązu.
30 czerwca 1985 objął urząd proboszcza [[Parafia św. Floriana w Chorzowie|parafii św. Floriana w Chorzowie]]. Przeprowadził  nową aranżację wystroju kościoła w oparciu o projekt architektoniczny prof. Adama Lisika. Autorem elementów rzeźbiarskich (krzyż i tabernakulum, ołtarz i ambona, figura św. Floriana) jest chorzowski artysta-rzeźbiarz [[Grzywaczyk Gerard|Gerard Grzywaczyk]]. 4 maja 1993 [[Zimoń Damian|abp Damian Zimoń]] konsekrował nowy ołtarz z brązu.


Kościół w Chorzowie pw. św. Floriana ma swoją specyfikę, jako jedyna na Śląsku parafia poświęcona jest patronowi hutników, metalowców, strażaków. Ponadto święty Florian jest jednym z patronów archidiecezji. W 1986 roku, po konsultacjach z ówczesnym kanclerzem kurii diecezjalnej Wiktorem Skworcem, ks. T. Pietrzyk podjął pierwsze kroki zmierzające do sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana. – Ks. Henryk Markwica, ówczesny dziekan, podsunął mu pomysł, by władze miasta razem z księżmi zwróciły się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody na to, by patronem miasta został święty Florian. W lipcu 1993 roku święty Florian został przez Stolicę Apostolską ogłoszony patronem Chorzowa. Relikwie męczennika trafiły do Chorzowa i 4 maja 1994 r. złożono w  kościele parafialnym relikwie św. Floriana Męczennika.   Od 2001 kościół stanowi sanktuarium diecezjalne.  
Kościół w Chorzowie pw. św. Floriana ma swoją specyfikę. Jest jedyną parafią na Śląsku poświęconą patronowi hutników, metalowców i strażaków. Ponadto święty Florian jest jednym z patronów [[Archidiecezja Katowicka|archidiecezji katowickiej]]. W 1986 roku, po konsultacjach z ówczesnym kanclerzem kurii diecezjalnej [[Skworc Wiktor|Wiktorem Skworcem]], ks. T. Pietrzyk podjął pierwsze kroki zmierzające do sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana. Ówczesny dziekan, [[Markwica Henryk|ks. Henryk Markwica]] podsunął mu pomysł wspólnej petycji władz miasta i księży do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody, by patronem miasta został święty Florian. W lipcu 1993 roku [[Św. Florian|święty Florian]] został przez Stolicę Apostolską ogłoszony patronem Chorzowa. Jego relikwie trafiły do Chorzowa i tak 4 maja 1994 złożono w  kościele parafialnym relikwie św. Floriana Męczennika. Od 2001 kościół stanowi sanktuarium diecezjalne.  


Przez wiele lat prowadził w internecie blog pod nazwą: notes-ks-pietrzyka.pl
Przez wiele lat ks. Pietrzyk prowadził w internecie blog pod nazwą: notes-ks-pietrzyka.pl


Ks. Tadeusz Pietrzyk pełnił funkcję proboszcza w Chorzowie przez 25 lat.  Na emeryturę przeszedł  31 VII 2010, zamieszkał w Domu św. Józefa.  
Ks. Tadeusz Pietrzyk pozostawał na urzędzie proboszcza w Chorzowie przez 25 lat, do przejścia na emeryturę 31 lipca 2010. Wtedy zamieszkał w [[Dom Księży Emerytów|Domu św. Józefa w Katowicach]].  


Jest autorem:
Jest autorem:
*Notes parocha. [T.] 2, Katowice 2015, Wydawnictwo EMMANUEL  
* Notes parocha. [T.] 2, Katowice 2015, Wydawnictwo EMMANUEL  
* Notes parocha. [T.] 3, Katowice 2016, wyd. EMMANUEL.  
* Notes parocha. [T.] 3, Katowice 2016, Wydawnictwo EMMANUEL.  
* Notes parocha. [T.] 4, Katowice 2017, wyd. EMMANUEL.  
* Notes parocha. [T.] 4, Katowice 2017, Wydawnictwo EMMANUEL.  
* Świadkowie Jehowy - kim są?, Wrocław 1991
* Świadkowie Jehowy - kim są?, Wrocław 1991
*Jacek Kurek, Tadeusz Pietrzyk, Święty Florian patron Chorzowa, Chorzów 2004.  
* Jacek Kurek, Tadeusz Pietrzyk, Święty Florian patron Chorzowa, Chorzów 2004.  


==Bibliografia==
==Bibliografia==
źrodło: internet
Na podstawie źródeł własnych autora.


[[Kategoria:Biografie - P]]
[[Kategoria:Biografie - P]]
[[Kategoria:Budowniczy]]
[[Kategoria:Literaci i publicyści]]

Wersja z 12:57, 22 lip 2018

Pietrzyk Tadeusz (1945-), proboszcz parafii św. Floriana Chorzowie

Pietrzyk tadeusz1.jpg

Urodził się 12 sierpnia 1945 w Zarzeczu. Święcenia kapłańskie przyjął 30 marca 1972 w Katowicach; mgr, licencjat z teologii, kanonik honorowy. Był wikarym w parafiach: MB Częstochowskiej w Wilchwach (1972-1975) i św. Wawrzyńca w Chorzowie (1975-1978). 30 czerwca 1985 objął urząd proboszcza parafii św. Floriana w Chorzowie. Przeprowadził nową aranżację wystroju kościoła w oparciu o projekt architektoniczny prof. Adama Lisika. Autorem elementów rzeźbiarskich (krzyż i tabernakulum, ołtarz i ambona, figura św. Floriana) jest chorzowski artysta-rzeźbiarz Gerard Grzywaczyk. 4 maja 1993 abp Damian Zimoń konsekrował nowy ołtarz z brązu.

Kościół w Chorzowie pw. św. Floriana ma swoją specyfikę. Jest jedyną parafią na Śląsku poświęconą patronowi hutników, metalowców i strażaków. Ponadto święty Florian jest jednym z patronów archidiecezji katowickiej. W 1986 roku, po konsultacjach z ówczesnym kanclerzem kurii diecezjalnej Wiktorem Skworcem, ks. T. Pietrzyk podjął pierwsze kroki zmierzające do sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana. Ówczesny dziekan, ks. Henryk Markwica podsunął mu pomysł wspólnej petycji władz miasta i księży do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody, by patronem miasta został święty Florian. W lipcu 1993 roku święty Florian został przez Stolicę Apostolską ogłoszony patronem Chorzowa. Jego relikwie trafiły do Chorzowa i tak 4 maja 1994 złożono w kościele parafialnym relikwie św. Floriana Męczennika. Od 2001 kościół stanowi sanktuarium diecezjalne.

Przez wiele lat ks. Pietrzyk prowadził w internecie blog pod nazwą: notes-ks-pietrzyka.pl

Ks. Tadeusz Pietrzyk pozostawał na urzędzie proboszcza w Chorzowie przez 25 lat, do przejścia na emeryturę 31 lipca 2010. Wtedy zamieszkał w Domu św. Józefa w Katowicach.

Jest autorem:

  • Notes parocha. [T.] 2, Katowice 2015, Wydawnictwo EMMANUEL
  • Notes parocha. [T.] 3, Katowice 2016, Wydawnictwo EMMANUEL.
  • Notes parocha. [T.] 4, Katowice 2017, Wydawnictwo EMMANUEL.
  • Świadkowie Jehowy - kim są?, Wrocław 1991
  • Jacek Kurek, Tadeusz Pietrzyk, Święty Florian patron Chorzowa, Chorzów 2004.

Bibliografia

Na podstawie źródeł własnych autora.