Parafia Wszystkich Świętych w Łaziskach Rybnickich: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(uzupełnienie - proboszcz)
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Łaziska Rybnickie to wieś położona w południowej części ziemi wodzisławskiej, niedaleko od brzegu rzeki Olzy. Od południa graniczy z Czechami, z miejscowością Wierzniowice. Początki osadnictwa w gminie Godów, do której należą Łaziska, sięgają, jak wykazały badania archeologiczne, przełomu IX i X wieku. Łaziska posiadają najcenniejszy zabytek w regionie – pochodzący z 1579 roku kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, zbudowany w stylu małopolskim.  
Łaziska Rybnickie to wieś położona w południowej części ziemi wodzisławskiej niedaleko rzeki Olzy. Od południa graniczy z Czechami, z miejscowością Wierzniowice. Badania archeologiczne wykazały, że początki osadnictwa w gminie Godów, do której należą Łaziska, sięgają przełomu IX i X wieku. Łaziska posiadają najcenniejszy zabytek w regionie – pochodzący z 1579 roku zbudowany w stylu małopolskim kościół pw. Wszystkich Świętych.  


==Kościół==
==Kościół==
Kościół p.w. Wszystkich Świętych stoi w centralnym punkcie Łazisk, na niewielkim wzniesieniu. Otoczony jest bardzo starymi, 700-letnimi dębami.  
Kościół pw. Wszystkich Świętych stoi na niewielkim wzniesieniu w centralnym punkcie Łazisk. Otoczony jest bardzo starymi, 700-letnimi dębami.  
Z pierwszych dokumentów, pochodzących z 1929 roku wynika, że wówczas Łaziska nie posiadały swojego kościoła parafialnego. Istniejący zabytkowy kościół był bardzo długo kościołem filialnym parafii Godów.  
Z pierwszych dokumentów pochodzących z 1929 roku wynika, że wówczas Łaziska nie posiadały swojego kościoła parafialnego. Istniejący zabytkowy kościół był bardzo długo kościołem filialnym [[Parafia św. Józefa Robotnika w Godowie|parafii Godów]]. Drewniany kościół w Łaziskach wybudowany został w 1579 roku przez cieślę Tomasza oraz Andreasa, chłopa z Pisarzowic (zgodnie z  napisem wyciętym na belce obok bocznego wejścia).
Drewniany kościół w Łaziskach wybudowany został w 1579 roku przez cieślę Tomasza oraz Andreasa, chłopa z Pisarzowic (jak głosi napis wycięty na belce obok bocznego wejścia).
Obiekt (oprócz wieży) został zbudowany w konstrukcji zrębowej, położonej na podwalinie z drewnianych klinów, tak zwanych pecków. Znajdująca się po północnej stronie kościoła murowana zakrystia powstała w 1870 roku, zastępując mniejszą, drewnianą. Kościół (poza zakrystią) otoczony jest krytymi gontem i wspartymi na słupach sobotami. Nawa i prezbiterium pokryte są wspólnym dachem siodłowym z przedłużeniem, stanowiącym dach zakrystii. Na samym szczycie, pomiędzy nawą a prezbiterium, znajduje się ośmioboczna wieżyczka (sygnaturka) z latarnią i hełmem oraz dzwonem w środku. Wieża główna, znajdująca się po zachodniej stronie kościoła, zbudowana jest na konstrukcji słupowej. Zwieńczona jest baniastym, ośmiobocznym, pokrytym gontem hełmem. We wnętrzu kościoła uwagę zwraca stojąca na środku nawy belka, podtrzymująca dach. W tylnej części nawy znajduje się, wsparty na sześciu słupach chór, na którym są organy skonstruowane w 1792 roku, a następnie rozbudowane w 1863. Ściany i strop prezbiterium pokryte są współczesną polichromią (z 1949 roku), przedstawiającą postaci świętych i motywy roślinne. Prezbiterium składa się z  dwóch, niepołączonych ze sobą części: mensy z tabernakulum oraz z retabulum umiejscowionym przy samej ścianie. Ołtarz pochodzi z XVIII wieku, jednak jego elementami  są też fragmenty zachowanego pierwszego ołtarza głównego – dwa skrzydła dawnego tryptyku oraz Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodząca z początków XVI wieku. Oprócz tego kościół posiada też dwa ołtarze boczne, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Wśród prastarego wyposażenia kościoła należy wspomnieć ambonę z rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne, chrzcielnicę, rzeźbę św. Michała Archanioła oraz barokowe stacje Drogi Krzyżowej. Z naczyń liturgicznych na wielką uwagę zasługuje kuta monstrancja z XVIII wieku oraz barokowy kielich (również z XVIII wieku).
15 kwietnia 1945 roku do kościoła wpadł przez ścianę pocisk artyleryjski, ale nie wybuchł. Wyrwy w ścianie nie zabudowano, lecz osłonięto ją szybą z symbolem Opatrzności Bożej.
W trakcie gruntownego remontu przeprowadzonego w 1997 roku dokonano sensacyjnego odkrycia i odsłonięcia polichromii, znajdujących się na ścianach nawy i prezbiterium, pochodzących z okresu powstania świątyni, przedstawiających sceny ze Starego i Nowego Testamentu.
Przy wschodnim wejściu znajduje się średniowieczny krzyż pokutny, wmurowany w kamienne ogrodzenie kościoła.


4 grudnia 1969 roku ks. Seweryn Mazur został mianowany rektorem kościoła w Łaziskach z poleceniem prowadzenia tu samodzielnego duszpasterstwa parafialnego. Parafię erygowano 29 stycznia 1978 roku.  
Kościół (oprócz wieży) został zbudowany w konstrukcji zrębowej, położonej na podwalinie z drewnianych klinów, tzw. pecków. Znajdująca się po północnej stronie kościoła murowana zakrystia powstała w 1870 roku, zastępując mniejszą, drewnianą. Kościół (poza zakrystią) otoczony jest krytymi gontem i wspartymi na słupach sobotami. Nawa i [[prezbiterium]] pokryte są wspólnym dachem siodłowym z przedłużeniem stanowiącym dach zakrystii. Na samym szczycie, pomiędzy nawą a prezbiterium, znajduje się ośmioboczna wieżyczka (sygnaturka) z latarnią i hełmem oraz dzwonem w środku. Znajdująca się po zachodniej stronie kościoła wieża główna zbudowana jest na konstrukcji słupowej. Zwieńczona jest baniastym, ośmiobocznym, pokrytym gontem hełmem. We wnętrzu kościoła uwagę zwraca stojąca na środku nawy podtrzymująca dach belka. W tylnej części nawy znajduje się wsparty na sześciu słupach chór, na którym są organy skonstruowane w 1792 roku, a następnie rozbudowane w 1863 roku. Ściany i strop prezbiterium pokryte są współczesną polichromią (z 1949 roku) przedstawiającą postaci świętych i motywy roślinne. Prezbiterium składa się z dwóch, niepołączonych ze sobą części: mensy z tabernakulum oraz umiejscowionym przy samej ścianie retabulum. Ołtarz pochodzi z XVIII wieku, jednak jego elementami są też fragmenty zachowanego pierwszego ołtarza głównego – dwa skrzydła dawnego tryptyku oraz pochodząca z początków XVI wieku figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Oprócz tego kościół posiada też dwa pochodzące z przełomu XIX i XX wieku ołtarze boczne. Wśród prastarego wyposażenia kościoła należy wspomnieć ambonę z rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne, chrzcielnicę, rzeźbę [[Św. Michał Archanioł|św. Michała Archanioła]] oraz barokowe stacje [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]]. Z naczyń liturgicznych na uwagę zasługuje kuta monstrancja z XVIII wieku oraz barokowy kielich (również z XVIII wieku).
15 kwietnia 1945 wpadł do kościoła przez ścianę pocisk artyleryjski, ale nie wybuchł. Wyrwy w ścianie nie zabudowano, lecz osłonięto ją szybą z symbolem Opatrzności Bożej.


W trakcie gruntownego remontu, przeprowadzonego w 1997 roku, dokonano sensacyjnego odkrycia znajdujących się na ścianach nawy i prezbiterium, pochodzących z okresu powstania kościoła polichromii przedstawiających sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Przy wschodnim wejściu znajduje się wmurowany w kamienne ogrodzenie kościoła średniowieczny krzyż pokutny.


4 grudnia 1969  [[Mazur Seweryn| ks. Seweryn Mazur ]] został mianowany rektorem kościoła w Łaziskach z poleceniem prowadzenia tu samodzielnego duszpasterstwa parafialnego. [[Parafia|Parafię]] erygowano 29 stycznia 1978 .


== Proboszczowie ==
== Proboszczowie ==
*[[Mazur Seweryn|ks. Seweryn Mazur]] rektor (1969-1970), kuratus (1970-1978), proboszcz (1978-1996)
*[[Mazur Seweryn|ks. Seweryn Mazur]] rektor (1969-1970), kuratus (1970-1978), proboszcz (1978-1996)
*[[Krzyżowski Marian|ks. Marian Krzyżowski]] administrator (1996-1998), proboszcz (1998-nadal)
*[[Krzyżowski Marian|ks. Marian Krzyżowski]] administrator (1996-1998), proboszcz (1998-2017)
*[[Kępka Krzysztof|ks. Krzysztof Kępka]] administrator (2017)
*[[Brzytwa Antoni|ks. Antoni Brzytwa]] administrator (2017-2018), proboszcz (2018-nadal)


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Dekret erekcji parafii przy kościele p.w. Wszystkich Świętych  w Łaziskach Rybnickich, WD 1978, nr 4, s. 85-85; Straty wojenne. Zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, t. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, opr. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 191; foldery i biuletyny gminy Godów; Schematyzm Archidiecezji Katowickiej 1993, Kuria Metropolitalna w Katowicach
Dekret erekcji parafii przy kościele p.w. Wszystkich Świętych  w Łaziskach Rybnickich, WD 1978, nr 4, s. 85-85; Straty wojenne. Zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, t. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, opr. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 191; Foldery i biuletyny gminy Godów; Schematyzm 1993; [https://katowice.gosc.pl/doc_pr/5145182.Mamy-nowych-proboszczow], (dostęp: 9.11.2018).


{{Dekanaty}}
{{Dekanaty}}

Aktualna wersja na dzień 19:58, 9 lis 2018

Łaziska Rybnickie to wieś położona w południowej części ziemi wodzisławskiej niedaleko rzeki Olzy. Od południa graniczy z Czechami, z miejscowością Wierzniowice. Badania archeologiczne wykazały, że początki osadnictwa w gminie Godów, do której należą Łaziska, sięgają przełomu IX i X wieku. Łaziska posiadają najcenniejszy zabytek w regionie – pochodzący z 1579 roku zbudowany w stylu małopolskim kościół pw. Wszystkich Świętych.

Kościół

Kościół pw. Wszystkich Świętych stoi na niewielkim wzniesieniu w centralnym punkcie Łazisk. Otoczony jest bardzo starymi, 700-letnimi dębami. Z pierwszych dokumentów pochodzących z 1929 roku wynika, że wówczas Łaziska nie posiadały swojego kościoła parafialnego. Istniejący zabytkowy kościół był bardzo długo kościołem filialnym parafii Godów. Drewniany kościół w Łaziskach wybudowany został w 1579 roku przez cieślę Tomasza oraz Andreasa, chłopa z Pisarzowic (zgodnie z napisem wyciętym na belce obok bocznego wejścia).

Kościół (oprócz wieży) został zbudowany w konstrukcji zrębowej, położonej na podwalinie z drewnianych klinów, tzw. pecków. Znajdująca się po północnej stronie kościoła murowana zakrystia powstała w 1870 roku, zastępując mniejszą, drewnianą. Kościół (poza zakrystią) otoczony jest krytymi gontem i wspartymi na słupach sobotami. Nawa i prezbiterium pokryte są wspólnym dachem siodłowym z przedłużeniem stanowiącym dach zakrystii. Na samym szczycie, pomiędzy nawą a prezbiterium, znajduje się ośmioboczna wieżyczka (sygnaturka) z latarnią i hełmem oraz dzwonem w środku. Znajdująca się po zachodniej stronie kościoła wieża główna zbudowana jest na konstrukcji słupowej. Zwieńczona jest baniastym, ośmiobocznym, pokrytym gontem hełmem. We wnętrzu kościoła uwagę zwraca stojąca na środku nawy podtrzymująca dach belka. W tylnej części nawy znajduje się wsparty na sześciu słupach chór, na którym są organy skonstruowane w 1792 roku, a następnie rozbudowane w 1863 roku. Ściany i strop prezbiterium pokryte są współczesną polichromią (z 1949 roku) przedstawiającą postaci świętych i motywy roślinne. Prezbiterium składa się z dwóch, niepołączonych ze sobą części: mensy z tabernakulum oraz umiejscowionym przy samej ścianie retabulum. Ołtarz pochodzi z XVIII wieku, jednak jego elementami są też fragmenty zachowanego pierwszego ołtarza głównego – dwa skrzydła dawnego tryptyku oraz pochodząca z początków XVI wieku figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Oprócz tego kościół posiada też dwa pochodzące z przełomu XIX i XX wieku ołtarze boczne. Wśród prastarego wyposażenia kościoła należy wspomnieć ambonę z rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne, chrzcielnicę, rzeźbę św. Michała Archanioła oraz barokowe stacje Drogi Krzyżowej. Z naczyń liturgicznych na uwagę zasługuje kuta monstrancja z XVIII wieku oraz barokowy kielich (również z XVIII wieku). 15 kwietnia 1945 wpadł do kościoła przez ścianę pocisk artyleryjski, ale nie wybuchł. Wyrwy w ścianie nie zabudowano, lecz osłonięto ją szybą z symbolem Opatrzności Bożej.

W trakcie gruntownego remontu, przeprowadzonego w 1997 roku, dokonano sensacyjnego odkrycia znajdujących się na ścianach nawy i prezbiterium, pochodzących z okresu powstania kościoła polichromii przedstawiających sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Przy wschodnim wejściu znajduje się wmurowany w kamienne ogrodzenie kościoła średniowieczny krzyż pokutny.

4 grudnia 1969 ks. Seweryn Mazur został mianowany rektorem kościoła w Łaziskach z poleceniem prowadzenia tu samodzielnego duszpasterstwa parafialnego. Parafię erygowano 29 stycznia 1978 .

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii przy kościele p.w. Wszystkich Świętych w Łaziskach Rybnickich, WD 1978, nr 4, s. 85-85; Straty wojenne. Zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, t. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, opr. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 191; Foldery i biuletyny gminy Godów; Schematyzm 1993; [1], (dostęp: 9.11.2018).