Mazur Seweryn

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mazur Seweryn (1929-2004), proboszcz w Łaziskach Rybnickich

Urodził się 19 września 1929 w Kaletach-Jędrysku w rodzinie Franciszka i Marii z d. Brol. W latach 1945-1950 był uczniem w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Tarnowskich Górach. W tym czasie był członkiem Sodalicji Mariańskiej. W 1950 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1955 z rąk bpa częstochowskiego Z. Golińskiego w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach.

Po zastępstwach wakacyjnych w Jędrysku (20 czerwca - 31 lipca) i w Lasowicach (1 - 31 sierpnia) był wikariuszem w parafiach: św. Marii Magdaleny w Radlinie, św. Jadwigi w Chorzowie (od 1 września 1956), św. Jerzego w Rydułtowach (od 28 sierpnia 1959), Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie (od 30 sierpnia 1962), Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach (od 30 sierpnia 1965). 30 sierpnia 1968 rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Józefa w Godowie. Został mianowany rektorem (od 4 grudnia 1969),następnie kuratusem (od 30 kwietnia 1970), a od 31 stycznia 1978 proboszczem nowo utworzonej parafii w Łaziskach Rybnickich. Wcześniej, 17 października 1975, w dowód uznania, został mu nadany tytuł proboszcza. Przeszedł na emeryturę 24 sierpnia 1996 i zamieszkał na terenie parafii. Zmarł 20 stycznia 2004 w szpitalu w Katowicach-Murckach. Został pochowany w Łaziskach Rybnickich.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Seweryna Mazura; Schematyzm 1958-2001; J. Pawliczek, WD 2004, nr 1, s. 30-31.