Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rowniu: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Rowien zewnatrz.jpg|right|thumb]]
[[Plik:Rowien zewnatrz.jpg|right|thumb]]
[[Plik:Rowien wnetrze.jpg|200px|thumb]]
[[Plik:Rowien wnetrze.jpg|thumb]]
Pierwsze wzmianki historyczne o Rowniu odnaleźć można w "Liber fundationis episcopatus vratislaviensis", sporządzonym w 1305 roku. Rowień, podobnie jak okoliczne wsie: nieistniejące już Nietysławice i Bobrowniki oraz Chwałowice, Boguszowice, Rój, Brodek, Jankowice, Gotartowice, Rogoźna i Kłokocin, uiszczał dziesięcinę według prawa polskiego. Spisy [[Świętopietrze|świętopietrza]] z XIV wieku podają, że przynależał do [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach|parafii św. Wawrzyńca w Boguszowicach]]. Administracyjnie była to parafia [[Diecezja wrocławska|diecezji wrocławskiej]]. Wraz z 9 okolicznymi parafiami tworzyła od 1335 roku archiprezbiterat żorski, podległy pod archidiakonat opolski. Patronat nad tą parafią do 1810 roku sprawowali [[Rudy Raciborskie|cystersi w Rudach]].


Pierwsze wzmianki historyczne o Rowniu odnaleźć można w "Liber fundationis episcopatus vratislaviensis", sporządzonym w 1305 roku. Rowień, podobnie jak okoliczne wsie: nieistniejące już Nietysławice i Bobrowniki oraz Chwałowice, Boguszowice, Rój, Brodek, Jankowice, Gotartowice, Rogoźna i Kłokocin, uiszczał dziesięcinę według prawa polskiego. Spisy świętopietrza z XIV wieku podają, że przynależał do [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach|parafii św. Wawrzyńca w Boguszowicach]]. Administracyjnie była to parafia [[Diecezja wrocławska|diecezji wrocławskiej]]. Wraz z 9 okolicznymi parafiami tworzyła od 1335 roku archiprezbiterat żorski, podległy pod archidiakonat opolski. Patronat nad tą parafią do 1810 roku sprawowali [[Rudy Raciborskie|cystersi w Rudach]].
Początki parafii w Rowniu związane są z II połową XX wieku. Do kościoła parafialnego w Boguszowicach miejscowa ludność miała do pokonania ok. 4 km. W latach 50. XX wieku zaczęto w Rowniu odprawiać msze święte w przydrożnej kaplicy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Liczba ludności szybko wzrastała, toteż [[Tobola Edward|ks. Edward Tobola]], proboszcz boguszowicki, postanowił wybudować drewnianą kaplicę pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Poświęcił ją 8 grudnia 1957. 1 września 1964 stałe duszpasterstwo powierzono [[Masarczyk Antoni|ks. Antoniemu Masarczykowi]], dotychczasowemu wikaremu z Boguszowic. 3 września 1968 [[Bednorz Herbert|bp Herbert Bednorz ]] ustanowił ks. Masarczyka rektorem w Rowniu. Rok później zaczęto prowadzić [[księgi metrykalne]]. W wyniku podziału dotychczasowego dekanatu żorskiego w 1979 roku, stacja duszpasterska w Rowniu, podległa parafii w Boguszowicach, weszła w skład dekanatu boguszowickiego.
 
Początki parafii w Rowniu związane są z II połową XX wieku. Do kościoła parafialnego w Boguszowicach miejscowa ludność miała do pokonania ok. 4 km. W latach 50. zaczęto w Rowniu odprawiać msze święte w przydrożnej kaplicy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Liczba ludności szybko wzrastała, toteż [[Tobola Edward|ks. Edward Tobola]], proboszcz boguszowicki, postanowił wybudować drewnianą kaplicę pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Poświęcił ją 8 grudnia 1957. 1 września 1964 stałe duszpasterstwo powierzono [[Masarczyk Antoni|ks. Antoniemu Masarczykowi]], dotychczasowemu wikaremu z Boguszowic. 3 września 1968 [[Bednorz Herbert|bp Herbert Bednorz ]] ustanowił ks. Masarczyka rektorem w Rowniu. Rok później zaczęto prowadzić [[księgi metrykalne]]. W wyniku podziału dotychczasowego dekanatu żorskiego w 1979 roku, stacja duszpasterska w Rowniu, podległa parafii w Boguszowicach, weszła w skład dekanatu boguszowickiego.
 
Dekretem z 6 marca 1981 z [[Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach|parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach]] oraz z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach utworzono samodzielną parafię Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Swym zasięgiem objęła Rowień i Folwarki. Należała do dekanatu boguszowickiego. Jej proboszczem został dotychczasowy rektor, ks. Masarczyk. Jeszcze przed ogłoszeniem dekretu, ks. Masarczyk złożył wniosek w kurii o budowę nowego kościoła. [[Zimoń Damian|Bp Damian Zimoń]] pozwolenie to uzyskał w 1986 roku. W międzyczasie rozpoczęto budowę probostwa oraz salek katechetycznych, a w 1983 roku papież [[Jan Paweł II]] poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła i probostwa. W 1989 roku zatwierdzono decyzję o budowie kościoła projektu inżynierów [[Pietras Antoni|Antoniego Pietrasa]] i  [[Mirecki Piotr|Piotra Mireckiego]]. Miejscem jego budowy była parcela, gdzie stał tymczasowy kościół. Pierwsze prace budowlane zaczęły się 13 marca 1989. W 1998 roku parafię przeniesiono do dekanatu żorskiego. Pod koniec tego roku zaczęto odprawiać msze święte w nowym kościele. Jego konsekracja nastąpiła 19 czerwca 1999. Dekretem z 9 czerwca 1999 proboszczem parafii został [[Waliczek Jan|ks. Jan Waliczek]], który podjął się trudu dokończenia budowy i wyposażenia kościoła. 


Dekretem z 6 marca 1981 z [[Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach|parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach]] oraz z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach utworzono samodzielną parafię Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Swym zasięgiem objęła Rowień i Folwarki. Należała do dekanatu boguszowickiego. Jej proboszczem został dotychczasowy rektor, ks. Masarczyk. Jeszcze przed ogłoszeniem dekretu, ks. Masarczyk złożył wniosek w kurii o budowę nowego kościoła. [[Zimoń Damian|Bp Damian Zimoń]] pozwolenie to uzyskał w 1986 roku. W międzyczasie rozpoczęto budowę probostwa oraz salek katechetycznych, a w 1983 roku [[Jan Paweł II|papież Jan Paweł II]] poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła i probostwa. W 1989 roku zatwierdzono decyzję o budowie kościoła projektu inżynierów [[Pietras Antoni|Antoniego Pietrasa]] i  [[Mirecki Piotr|Piotra Mireckiego]]. Miejscem jego budowy była parcela, gdzie stał tymczasowy kościół. Pierwsze prace budowlane zaczęły się 13 marca 1989. W 1998 roku parafię przeniesiono do dekanatu żorskiego. Pod koniec tego roku zaczęto odprawiać msze święte w nowym kościele. Jego konsekracja nastąpiła 19 czerwca 1999. Dekretem z 9 czerwca 1999 proboszczem parafii został [[Waliczek Jan|ks. Jan Waliczek]], który podjął się trudu dokończenia budowy i wyposażenia kościoła. 
==Kapliczki i krzyże przydrożne==
==Kapliczki i krzyże przydrożne==
*[[Krzyże przydrożne w Rowniu]]
*[[Krzyże przydrożne w Rowniu]]
==Proboszczowie==
==Proboszczowie==
*[[Masarczyk Antoni|ks. Antoni Masarczyk]] osobny duszpasterz (1964-1968), rektor (1968-1981), proboszcz (1981-1999)  
*[[Masarczyk Antoni|ks. Antoni Masarczyk]] osobny duszpasterz (1964-1968), rektor (1968-1981), proboszcz (1981-1999)  
Linia 16: Linia 13:
*[[Szostek Andrzej|ks. Andrzej Szostek]] (2018-nadal)
*[[Szostek Andrzej|ks. Andrzej Szostek]] (2018-nadal)
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Dekret erekcji parafii Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny w Rowieniu, WD 1981, nr 6, s. 145-146; Kronika parafialna; M. Kula, Boguszowice, Rybnik 2008; A. Burda, Błogosławione dzieci w Rowniu. Sprowadzenie relikwii Hiacynty i Franciszka, GN 2004, nr 30 (dodatek katowicki), s. 3; A. Burda, To naprawdę nasz kościół, GN 2002, nr 24, (dodatek katowicki), s. 28.
Dekret erekcji parafii Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny w Rowieniu, WD 1981, nr 6, s. 145-146; Kronika parafialna; M. Kula, Boguszowice, Rybnik 2008; A. Burda, Błogosławione dzieci w Rowniu. Sprowadzenie relikwii Hiacynty i Franciszka, GN 2004, nr 30, (dodatek katowicki), s. 3; A. Burda, To naprawdę nasz kościół, GN 2002, nr 24, (dodatek katowicki), s. 28.
{{Dekanaty}}
{{Dekanaty}}
[[Kategoria:Parafie - R|Rowień]]
[[Kategoria:Parafie - R|Rowień]]
[[Kategoria:Dekanat Żory|Rowień]]
[[Kategoria:Dekanat Żory|Rowień]]

Aktualna wersja na dzień 23:02, 8 sty 2019

Rowien zewnatrz.jpg
Rowien wnetrze.jpg

Pierwsze wzmianki historyczne o Rowniu odnaleźć można w "Liber fundationis episcopatus vratislaviensis", sporządzonym w 1305 roku. Rowień, podobnie jak okoliczne wsie: nieistniejące już Nietysławice i Bobrowniki oraz Chwałowice, Boguszowice, Rój, Brodek, Jankowice, Gotartowice, Rogoźna i Kłokocin, uiszczał dziesięcinę według prawa polskiego. Spisy świętopietrza z XIV wieku podają, że przynależał do parafii św. Wawrzyńca w Boguszowicach. Administracyjnie była to parafia diecezji wrocławskiej. Wraz z 9 okolicznymi parafiami tworzyła od 1335 roku archiprezbiterat żorski, podległy pod archidiakonat opolski. Patronat nad tą parafią do 1810 roku sprawowali cystersi w Rudach.

Początki parafii w Rowniu związane są z II połową XX wieku. Do kościoła parafialnego w Boguszowicach miejscowa ludność miała do pokonania ok. 4 km. W latach 50. XX wieku zaczęto w Rowniu odprawiać msze święte w przydrożnej kaplicy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Liczba ludności szybko wzrastała, toteż ks. Edward Tobola, proboszcz boguszowicki, postanowił wybudować drewnianą kaplicę pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Poświęcił ją 8 grudnia 1957. 1 września 1964 stałe duszpasterstwo powierzono ks. Antoniemu Masarczykowi, dotychczasowemu wikaremu z Boguszowic. 3 września 1968 bp Herbert Bednorz ustanowił ks. Masarczyka rektorem w Rowniu. Rok później zaczęto prowadzić księgi metrykalne. W wyniku podziału dotychczasowego dekanatu żorskiego w 1979 roku, stacja duszpasterska w Rowniu, podległa parafii w Boguszowicach, weszła w skład dekanatu boguszowickiego.

Dekretem z 6 marca 1981 z parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach oraz z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach utworzono samodzielną parafię Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Swym zasięgiem objęła Rowień i Folwarki. Należała do dekanatu boguszowickiego. Jej proboszczem został dotychczasowy rektor, ks. Masarczyk. Jeszcze przed ogłoszeniem dekretu, ks. Masarczyk złożył wniosek w kurii o budowę nowego kościoła. Bp Damian Zimoń pozwolenie to uzyskał w 1986 roku. W międzyczasie rozpoczęto budowę probostwa oraz salek katechetycznych, a w 1983 roku papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła i probostwa. W 1989 roku zatwierdzono decyzję o budowie kościoła projektu inżynierów Antoniego Pietrasa i Piotra Mireckiego. Miejscem jego budowy była parcela, gdzie stał tymczasowy kościół. Pierwsze prace budowlane zaczęły się 13 marca 1989. W 1998 roku parafię przeniesiono do dekanatu żorskiego. Pod koniec tego roku zaczęto odprawiać msze święte w nowym kościele. Jego konsekracja nastąpiła 19 czerwca 1999. Dekretem z 9 czerwca 1999 proboszczem parafii został ks. Jan Waliczek, który podjął się trudu dokończenia budowy i wyposażenia kościoła.

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny w Rowieniu, WD 1981, nr 6, s. 145-146; Kronika parafialna; M. Kula, Boguszowice, Rybnik 2008; A. Burda, Błogosławione dzieci w Rowniu. Sprowadzenie relikwii Hiacynty i Franciszka, GN 2004, nr 30, (dodatek katowicki), s. 3; A. Burda, To naprawdę nasz kościół, GN 2002, nr 24, (dodatek katowicki), s. 28.