Parafia Matki Bożej Piekarskiej – Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Linia 2: Linia 2:


== Kościół i jego wyposażenie ==
== Kościół i jego wyposażenie ==
Równocześnie z powstawaniem osiedla ''Przyjaźń''  podjęto decyzję o  budowie tutaj kościoła. Wstępną zgodę władz na utworzenie parafii w Opatowicach, ks. [[Pohl Antoni|Antoni Pohl]] uzyskał w 1983 roku. 16 czerwca 1984 natomiast Kuria Diecezjalna w Katowicach desygnowała ks. [[Adamek Michał|Michała Adamka]] do parafii [[Parafia św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Starych Tarnowicach|św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Starych Tarnowicach]], z poleceniem budowy kościoła w Tarnowskich Górach–Opatowicach. W lipcu 1984 roku władze państwowe wyraziły ogólną zgodę. Pod koniec 1984 roku zakupiono grunt od córek państwa Paruzel, zaś wiosną 1985 roku rozpoczęto prace budowlane. 17 czerwca 1985 poświęcenia placu budowy oraz kaplicy tymczasowej dokonał bp  [[Bednorz Herbert|Herbert Bednorz]]. W 1986 roku rozpoczęto budowę probostwa. Funkcję kierownika budowy pełnił Henryk Poloczek z Piekar Śląskich. 29 grudnia 1985 bp [[Zimoń Damian|Damian Zimoń]] erygował parafię pod wezwaniem Matki Boskiej Piekarskiej–Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Opatowicach, zaś  2 lutego 1986 ks. [[Adamek Michał|Michał Adamek]] uzyskał dekret proboszczowski.  20 czerwca 1993 na lotnisku w Muchowcu poświęcenia kamienia węgielnego dokonał [[Jan Paweł II|Jan Paweł II]]. 3 maja 1993 wraz z aktem erekcyjnym został on wmurowany w ścianę świątyni przez bp gliwickiego [[Wieczorek Jan|Jana Wieczorka]].  Na słupach dzwonnicy został osadzony krzyż. W 1994 roku odbyła się w kościele pierwsza pasterka. W 1996 roku na wieży kościelnej został zainstalowany zegar. Uroczystość poświęcenia kościoła odbyła się 12 czerwca 1996 roku. konsekratorem był Biskup Ordynariusz Diecezji Gliwickiej [[Wieczorek Jan|Jan Wieczorek]].
Równocześnie z powstawaniem osiedla ''Przyjaźń''  podjęto decyzję o  budowie tutaj kościoła. Wstępną zgodę władz na utworzenie parafii w Opatowicach, ks. [[Pohl Antoni|Antoni Pohl]] uzyskał w 1983 roku. 16 czerwca 1984 natomiast Kuria Diecezjalna w Katowicach desygnowała ks. [[Adamek Michał|Michała Adamka]] do parafii [[Parafia św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Starych Tarnowicach|św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Starych Tarnowicach]], z poleceniem budowy kościoła w Tarnowskich Górach–Opatowicach. W lipcu 1984 roku władze państwowe wyraziły ogólną zgodę. Pod koniec 1984 roku zakupiono grunt od córek państwa Paruzel, zaś wiosną 1985 roku rozpoczęto prace budowlane. 17 czerwca 1985 poświęcenia placu budowy oraz kaplicy tymczasowej dokonał bp  [[Bednorz Herbert|Herbert Bednorz]]. W 1986 roku rozpoczęto budowę probostwa. Funkcję kierownika budowy pełnił Henryk Poloczek z Piekar Śląskich. 29 grudnia 1985 bp [[Zimoń Damian|Damian Zimoń]] erygował parafię pod wezwaniem Matki Boskiej Piekarskiej–Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Opatowicach, zaś  2 lutego 1986 ks. [[Adamek Michał|Michał Adamek]] uzyskał dekret proboszczowski.  20 czerwca 1993 na lotnisku w Muchowcu poświęcenia kamienia węgielnego dokonał [[Jan Paweł II|Jan Paweł II]]. 3 maja 1993 wraz z aktem erekcyjnym został on wmurowany w ścianę świątyni przez bp gliwickiego [[Wieczorek Jan|Jana Wieczorka]].  W 1994 roku odbyła się pierwsza Pasterka. Uroczystość poświęcenia kościoła miała miejsce 12 czerwca 1996. Dokonał jej bp gliwicki [[Wieczorek Jan|Jan Wieczorek]]. W świątyni zostały umieszczone relikwie Kamyczki z Groty Zwiastowania w Nazarecie oraz kamień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
W opatowieckim kościele ołtarz wykonany jest w białym marmurze i oprawiony w mosiężne elementy przez Henryka Kopycioka z Katowic. Kształtem podobny jest do czaszy kielicha. W czasie konsekracji Ksiądz Biskup [[Wieczorek Jan|Jan Wieczorek]] złożył w nim relikwie Kamyczki z Groty Zwiastowania w Nazarecie oraz kamień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W prezbiterium znajdują się sylwetki apostołów. Nad ołtarzem umieszczono symbol Boga w Trójcy Jedynego. Obecne Tabernakulum w opatowieckiej świątyni pojawiło się w uroczystość Bożego Ciała 15 czerwca 1996 roku. Wykonane jest z białego marmuru. Posiada kształt dużej hostii i jest umieszczone w centrum prezbiterium. Projektantami i wykonawcami Drogi Krzyżowej Witold i Mariusz Pałkowie. Stacje zostały wykonane w polichromii i umieszczone na balustradzie chórowej. Ich poświęcenia dokonał ksiądz [[Bienek Eugeniusz|Eugeniusz Bienek]] w Wielki Piątek – 05 kwietnia 1996 roku. W krzyżykach umocowanych przy każdej stacji znajdują się drobne kamyczki z Drogi Krzyżowej po której dwa tysiące lat temu szedł Jezus Chrystus.  W kościele znajdują się trzy konfesjonały które zostały umieszczone w bocznej nawie. Wykonane są z drewna przez mistrza stolarskiego Piotra Pietrygę z Opatowic. Dzwony zostały zakupione przed Wielkanocą w 1995 roku w znanej ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest ich cztery. Największy z nich ufundowali opatowieccy parafianie. Znajdują się na nim napisy: „Imię moje Maryja” i „Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej módl się za nami”. Dzwon ten wazy 590kg. Drugi dzwon ufundował ksiądz proboszcz [[Bienek Eugeniusz|Eugeniusz Bienek]] wraz z rodzicami i ksiądz [[Skop Grzegorz|Grzegorz Skop]]. Na nim widnieje napis: „Imię moje Tadeusz Apostoł” i słowa: „Głos mój niech budzi sumienia i serca młodzieży żeby wiernie służyła Bogu i Kościołowi świętemu”. Waży on 300kg. Trzeci dzwon o wadze 190kg ufundował ksiądz [[Jeziorski Herbert|Herbert Jeziorski]]. Widnieje na nim napis: „Imię moje Marcin” oraz słowa: „Bogu chwalę, lud zwołuję, opłakuję umarłych, żywych do modlitwy wzywam”. Ma on przypominać więź parafii opatowieckiej ze starotarnowicką której jest duchową córką. Czwartego dzwonu sponsorem jest rodzina Wojewodzic. Waży on również 190 kg i widnieją na nim napisy: „Imię moje Anna” i „Anno święta miej w opiece rodziny naszej parafii”. Te dzwony zostały poświęcone przez księdza Biskupa [[Wieczorek Jan|Jana Wieczorka]] 17 maja 1995 roku podczas wizytacji kanonicznej.
Autorem wystroju wnętrza został Henryk Kopyciok z Katowic. Wykonany z białego marmuru ołtarz przypomina czaszę kielicha. Nad nim umieszczono symbol Boga w Trójcy Jedynego. W prezbiterium znajdują się sylwetki apostołów. Projektantami i wykonawcami Drogi Krzyżowej zostali Witold i Mariusz Pałkowie. Jej poświęcenia 5 kwietnia 1996 dokonał ks. [[Bienek Eugeniusz|Eugeniusz Bienek]]. W kolei konsekracji czterech dzwonów 17 maja 1995 dokonał bp gliwicki [[Wieczorek Jan|Jan Wieczorek]].


== Proboszczowie ==
== Proboszczowie ==

Wersja z 19:35, 27 lis 2011

Opatowice - dziś dzielnica Tarnowskich Gór - to jedna ze starszych osad ziemi tarnogórskiej. W źródłach po raz pierwszy została zapisana 21 stycznia 1321; kiedy to niejaki Filip, syn Piotra z Opatowic kosztem Premonstratensów chciał podstępem uzyskać prepozyturę w Bytomiu. Do 1415 roku mieszkańcy Opatowic należeli do parafii św. Mikołaja w Reptach Śląskich. Dekretem biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca z 15 kwietnia 1415, sąsiadujące z Opatowicami Stare Tarnowice stały się samodzielną parafią. Przydzielono do niej również same Opatowice.

Kościół i jego wyposażenie

Równocześnie z powstawaniem osiedla Przyjaźń podjęto decyzję o budowie tutaj kościoła. Wstępną zgodę władz na utworzenie parafii w Opatowicach, ks. Antoni Pohl uzyskał w 1983 roku. 16 czerwca 1984 natomiast Kuria Diecezjalna w Katowicach desygnowała ks. Michała Adamka do parafii św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Starych Tarnowicach, z poleceniem budowy kościoła w Tarnowskich Górach–Opatowicach. W lipcu 1984 roku władze państwowe wyraziły ogólną zgodę. Pod koniec 1984 roku zakupiono grunt od córek państwa Paruzel, zaś wiosną 1985 roku rozpoczęto prace budowlane. 17 czerwca 1985 poświęcenia placu budowy oraz kaplicy tymczasowej dokonał bp Herbert Bednorz. W 1986 roku rozpoczęto budowę probostwa. Funkcję kierownika budowy pełnił Henryk Poloczek z Piekar Śląskich. 29 grudnia 1985 bp Damian Zimoń erygował parafię pod wezwaniem Matki Boskiej Piekarskiej–Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Opatowicach, zaś 2 lutego 1986 ks. Michał Adamek uzyskał dekret proboszczowski. 20 czerwca 1993 na lotnisku w Muchowcu poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Jan Paweł II. 3 maja 1993 wraz z aktem erekcyjnym został on wmurowany w ścianę świątyni przez bp gliwickiego Jana Wieczorka. W 1994 roku odbyła się pierwsza Pasterka. Uroczystość poświęcenia kościoła miała miejsce 12 czerwca 1996. Dokonał jej bp gliwicki Jan Wieczorek. W świątyni zostały umieszczone relikwie Kamyczki z Groty Zwiastowania w Nazarecie oraz kamień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Autorem wystroju wnętrza został Henryk Kopyciok z Katowic. Wykonany z białego marmuru ołtarz przypomina czaszę kielicha. Nad nim umieszczono symbol Boga w Trójcy Jedynego. W prezbiterium znajdują się sylwetki apostołów. Projektantami i wykonawcami Drogi Krzyżowej zostali Witold i Mariusz Pałkowie. Jej poświęcenia 5 kwietnia 1996 dokonał ks. Eugeniusz Bienek. W kolei konsekracji czterech dzwonów 17 maja 1995 dokonał bp gliwicki Jan Wieczorek.

Proboszczowie

Bibliografia

Ks. Herbert Jeziorski, Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej, Tarnowskie Góry 2006, s. 43 – 46; Ks. Herbert Jeziorski, Kościół parafialny w Opatowicach, Tarnowskie Góry 2010; http://www.kuria.gliwice.pl/kuria/index.php?akcja=parafia&ID=99 [31.08.2011].