Parafia św. Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu nad Odrą

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 20:40, 30 lip 2009 autorstwa Szymon (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

W protokole wizytacyjnym z 1679 znajdujemy informację, że kościół w Brzeziu został erygowany w 1331 roku. Natomiast w sprawozdaniu wizytacyjnym z 1687 wynika, że kościół w Brzeziu pod wezwaniem śś. Mateusza, Macieja i Katarzyny wybudowany został w 1340 roku i do niego należą oprócz samego Brzezia jeszcze Nieboczowy i Pogwizdów.

Brzezie należy faktycznie do bardzo starych osiedli i wraz z Nieboczowami już kolegiacie opolskiej dostarczało dziesięcinę snopową. W pierwszych latach XIV wieku Brzezie i Nieboczowy przeszły na prawo niemieckie. W tym czasie musiała powstać parafia w Brzeziu. Potwierdza to spis świętopietrza z 1335 roku, w którym między parafiami dekanatu żorskiego umieszczone zostało „Birkindorf”. Brzezie musiało być rozbudowaną na szeroką skalę wsią, skoro płaciło jedną markę świętopietrza, znacznie więcej od wszystkich innych parafii w dekanacie żorskim.

W czasie [[Reformacji| reformacji] kościół w Brzeziu utracił samodzielność na rzecz kościoła parafialnego w Pogrzebieniu. Stary kościół średniowieczny, który miał pochodzić z 1331 roku, zastąpiono w 1641 roku nowym drewnianym, który istniał do 1905 roku. W 1906 roku zbudowano dzisiejszy murowany kościół, według projektu J. F. Kuballi. Poświęcony został 4 listopada 1906 przez ks. Karola Riedla, proboszcza z Pogrzebienia. Wznowienie parafii w Brzeziu nastąpiło 1 lipca 1913.

Proboszczowie

Bibliografia

F. Maroń, Rozwój sieci parafialnej diecezji katowickiej do końca XV w., SSHT 2 (1969), s. 101-168.