Owczarek Antoni: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
 
(dr)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Owczarek Antoni (1910-1975), proboszcz w Brzezinach Śląskich ==
== Owczarek Antoni (1910-1975), proboszcz w Brzezinach Śląskich ==
Urodził się 9 stycznia 1910 w Ornontowicach. Był synem Wilhelma i Marii z d. Owczarek. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Ornontowicach. Następnie uczył się w gimnazjum w Mikołowie. Od września 1924 roku przebywał w zakładzie Ojców Cystersów w Mogile. Dwa lata później do gimnazjum w Mikołowie, gdzie w 1930 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1935 w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|katedrze św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Bromboszcz Teofil|bpa Sufragana T. Bromboszcza]].  
Urodził się 9 stycznia 1910 w Ornontowicach w rodzinie Wilhelma i Marii z d. Owczarek. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Ornontowicach. Następnie uczył się w gimnazjum w Mikołowie. Od września 1924 roku przebywał w zakładzie ojców cystersów w Mogile. W dwa lata później został przeniesiony do gimnazjum w Mikołowie, gdzie w 1930 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1935 w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Bromboszcz Teofil|bpa sufragana T. Bromboszcza]].  


Po święceniach pełnił tymczasowo funkcję kapelana domowego w zakładzie Ojców Bonifratrów w Cieszynie i wikariusza-substytuta w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Woszczych. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Bielszowicach|parafii św. Marii Magdaleny w Bielszowicach]]. Był ta również kapelanem męskiego i żeńskiego hufca harcerskiego. W 1938 roku został przeniesiony jako wikariusz do parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. W czasie II wojny światowej otrzymał nominację na cenzora książek. W 1942 roku został skierowany jako wikariusz w [[Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie|parafii Narodzenia NMP w Pszowie]]. Równocześnie otrzymał polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Kokoszyc. Na przełomie 1945 i 1946 roku pełnił funkcję kuratusa w Czyżowicach. 5 marca 1946 został mianowany substytutem w [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich|parafii NSPJ w Brzezinach Śląskich]]. Dwa lata później otrzymał prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej i używania tytułu proboszcza. W czasie wysiedlenia bpów katowickich Wikariusz Kapitulny Diecezji Katowickiej [[Piskorz Jan|ks. Jan Piskorz]] mianował go radcą duchownym. Tej nominacji jednak ks. Owczarek nie przyjął. W 1963 roku został oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza w Brzezinach Śląskich. Zmarł 3 sierpnia 1975 w Brzezinach Śląskich i tam został pochowany.  
Po święceniach pełnił tymczasowo funkcję kapelana domowego w zakładzie [[Bonifratrzy - Cieszyn|ojców bonifratrów w Cieszynie]] i wikariusza-substytuta w [[Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach|parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Woszczycach]]. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Bielszowicach|parafii św. Marii Magdaleny w Bielszowicach]]. Był tam również kapelanem męskiego i żeńskiego hufca harcerskiego. W 1938 roku, jako wikariusz został przeniesiony do [[Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach|parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach]]. W czasie II wojny światowej otrzymał nominację na cenzora książek. W 1942 roku, jako wikariusz został skierowany do [[Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie|parafii Narodzenia NMP w Pszowie]]. Równocześnie otrzymał polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Kokoszyc. Na przełomie 1945 i 1946 roku pełnił funkcję [[Kuracja|kuratusa]] w [[Parafia Chrystusa Króla w Czyżowicach|Czyżowicach]]. 5 marca 1946 został mianowany substytutem w [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich|parafii NSPJ w Brzezinach Śląskich]]. Dwa lata później otrzymał prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej i używania tytułu proboszcza. W czasie wysiedlenia biskupów katowickich, wikariusz kapitulny diecezji katowickiej [[Piskorz Jan|ks. Jan Piskorz]] mianował go radcą duchownym. Tej nominacji jednak ks. Owczarek nie przyjął. W 1963 roku został oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza w Brzezinach Śląskich. Zmarł 3 sierpnia 1975 w Brzezinach Śląskich i tam został pochowany.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 21:38, 29 cze 2018

Owczarek Antoni (1910-1975), proboszcz w Brzezinach Śląskich

Urodził się 9 stycznia 1910 w Ornontowicach w rodzinie Wilhelma i Marii z d. Owczarek. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Ornontowicach. Następnie uczył się w gimnazjum w Mikołowie. Od września 1924 roku przebywał w zakładzie ojców cystersów w Mogile. W dwa lata później został przeniesiony do gimnazjum w Mikołowie, gdzie w 1930 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1935 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa sufragana T. Bromboszcza.

Po święceniach pełnił tymczasowo funkcję kapelana domowego w zakładzie ojców bonifratrów w Cieszynie i wikariusza-substytuta w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Woszczycach. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafii św. Marii Magdaleny w Bielszowicach. Był tam również kapelanem męskiego i żeńskiego hufca harcerskiego. W 1938 roku, jako wikariusz został przeniesiony do parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. W czasie II wojny światowej otrzymał nominację na cenzora książek. W 1942 roku, jako wikariusz został skierowany do parafii Narodzenia NMP w Pszowie. Równocześnie otrzymał polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Kokoszyc. Na przełomie 1945 i 1946 roku pełnił funkcję kuratusa w Czyżowicach. 5 marca 1946 został mianowany substytutem w parafii NSPJ w Brzezinach Śląskich. Dwa lata później otrzymał prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej i używania tytułu proboszcza. W czasie wysiedlenia biskupów katowickich, wikariusz kapitulny diecezji katowickiej ks. Jan Piskorz mianował go radcą duchownym. Tej nominacji jednak ks. Owczarek nie przyjął. W 1963 roku został oficjalnie zatwierdzony na stanowisku proboszcza w Brzezinach Śląskich. Zmarł 3 sierpnia 1975 w Brzezinach Śląskich i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Antoniego Owczarka; Represje wobec duchowieństwa, s. 238, 240; Schematyzm 1947.