Ochronka Parafialna im. ks. Franciszka Gębały w Chorzowie Batorym

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 22:51, 12 wrz 2018 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Ochronka parafialna przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym powstała w 1990 roku. Głównymi pomysłodawcami i inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: ówczesna studentka pedagogiki (dzisiaj dr i pracownik Uniwersytetu Śląskiego) Katarzyna Gabryś oraz Piotr Fojcik, teolog i zarazem aktywny działacz Rady Miejskiej w Chorzowie. Przychylny całej akcji, ówczesny proboszcz parafii WNMP w Chorzowie Batorym ks. prałat Franciszek Gębała udostępnił parter domu katechetycznego, gdzie zaadaptowano pomieszczenia pod nowe przedsięwzięcie.

Wraz z postępem prac wzrastało zainteresowanie ochronką ze strony parafian, którzy zapisywali dzieci na zajęcia oraz wspomagali materialnie całe dzieło. Ks. Gębała był duchowym opiekunem całego przedsięwzięcia, a po przejściu na emeryturę w 1998 roku zachęcał swoich współpracowników do angażowania się w to dzieło. W 2006 roku patronem ochronki uczyniono zmarłego w 2005 roku ks. Gębałę i od tego czasu oficjalna nazwa ochronki brzmi Ochronka Parafialna im. ks. prałata Franciszka Gebały w Chorzowie Batorym.

Celem ochronki jest organizowanie codziennych zajęć świetlicowych dla dzieci i młodzieży oraz letniego wypoczynku. Dzięki nawiązaniu kontaktu z różnymi instytucjami oraz osobami prywatnymi mieszkającymi w miejscowościach turystyczno - wypoczynkowych możliwa jest coroczna organizacja kolonii letnich. Wychowawcom ochronki przyświeca hasło: Ochronka jak dom. Obecnie zajęcia odbywają się od poniedziałku do czwartku w godzinach od 16 do 19 w ramach dwóch grup: poniedziałkowo - środowej oraz wtorkowo - czwartkowej. Organizowane są także zajęcia różnego rodzaju grup zainteresowań takich jak plastyczna, dziennikarska, kulinarna, muzyczna itd. Ochronka wciąż poszukuje osób chętnych do pomocy w prowadzeniu zajęć.

Bibliografia

J. Jakubczyk, Tak to się zaczęło... czyli krótki rys historyczny Parafialnej Ochronki im. ks. prałata Franciszka Gębały (CZ. I), „Hajduczanin” nr 4 (172), Chorzów 2010; J. Jakubczyk, 20 lat minęło... odkąd powstała Parafialna Ochronka im. ks. prałata Franciszka Gębały, „Hajduczanin” nr 6 (174), Chorzów 2010.