Misje franciszkańskie na Górnym Śląsku w XIX wieku: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Misja franciszkańska na Górnym Śląsku==
Aktywność misyjną, a później rekolekcyjną [[Franciszkanie|franciszkanów]] na Górnym Śląsku wyznaczały daty ich pobytu na Górze Św. Anny. Po [[Sekularyzacja majątku kościelnego|sekularyzacji]] w 1810 roku  franciszkanie zostali zmuszeni do opuszczenia Góry Św. Anny. Powrócili na nią dopiero w roku 1859 roku. Przełomowym momentem w działalności franciszkanów było wstąpienie do zakonu w 1860 roku księdza diecezjalnego, byłego wicerektora seminarium duchownego we Wrocławiu, ks. Józefa Kleinwächtera. W latach sześćdziesiątych o. Atanazy Kleinwächter i [[Schneider Edward|o. Władysław Schneider]] byli jedynymi franciszkanami na Górnym Śląsku mówiącymi po polsku.  Ojciec A. Kleinwächter okazał się inicjatorem wszelkich przedsięwzięć misyjnych i rekolekcyjnych.


Aktywność misyjną, a później rekolekcyjną franciszkanów na Górnym Śląsku wyznaczały daty ich pobytu na Górze Św. Anny. Po sekularyzacji w 1810 roku  franciszkanie zmuszeni zostali do opuszczenia Góry Św. Anny. Powrócili na nią dopiero w roku 1859 roku. Przełomowym momentem w działalności franciszkanów było wstąpienie do zakonu w 1860 roku księdza diecezjalnego, byłego wicerektora seminarium duchownego we Wrocławiu, ks. Józefa Kleinwaechtera. W latach sześćdziesiątych o. Atanazy Kleinwachter i [[Schneider Władysław|o. Władysław Schneider]] byli jedynymi franciszkanami na Górnym Śląsku mówiącymi po polsku. O. A. Kleinwachter okazał się inicjatorem wszelkich przedsięwzięć misyjnych i rekolekcyjnych.  
Pierwsze akcje misyjne poprowadzili franciszkanie w parafiach, które były im znane głównie z pielgrzymek na [[Góra św. Anny|Górę Św. Anny]]. W latach 1861 - 1872 o. Atanazy Kleinwächter wraz z o. Ambrożym oraz o. Wolfgangiem przeprowadzili na Górnym Śląsku pięć misji w następujących parafiach: Bytom (1863, 1864 ),  Miasteczko (1871, 1872), Bielszowice (1872). Do pomocy włączył się również o. Osmund Laumann. W Bytomiu organizowano oddzielne misje dla Polaków, oddzielne dla Niemców.


Pierwsze akcje misyjne poprowadzili franciszkanie w parafiach, które były im znane głównie z pielgrzymek na [[Góra św. Anny|Górę Św. Anny]]. W latach 1861—1872 o. Atanazy Kleinwaechter wraz z o. Ambrożym oraz o. Wolfgangiem przeprowadził na Górnym Śląsku pięć misji w następujących parafiach: Bytom (1863, 1864 ),  Miasteczko (1871, 1872), Bielszowice (1872). Do pomocy włączył się również o. Osmund Laumann. W Bytomiu organizowano oddzielne misje dla Polaków, oddzielne dla Niemców.
W 1872 roku działalność misyjną franciszkanów przerwał [[kulturkampf]], a franciszkanie zostali zmuszeni do opuszczenia granic państwa pruskiego. Pierwsza misja po ustaniu ostrego kursu kulturkampfu została przeprowadzona przez o. Atanazego Kleinwächtera i o. Osmunda Laumanna w 1882 roku (Miasteczko). W misjach prowadzonych przez franciszkanów po kulturkampfie brali udział: o. Atanazy, [[Cyron Korneliusz|o. Korneliusz Cyron]] i [[Czech Franciszek|o. Franciszek Czech]].  
 
W 1872 roku działalność misyjną franciszkanów przerwał [[kulturkampf]], a franciszkanie zmuszeni zostali do opuszczenia granic państwa pruskiego. Pierwsza misja po ustaniu ostrego kursu kulturkampfu została przeprowadzona przez o. Atanazego Kleinwachtera i o. Osmunda Laumanna w 1882 roku (Miasteczko). W misjach prowadzonych przez franciszkanów po kulturkampfie brali udział: Atanazy, [[Cyron Korneliusz|o. Korneliusz Cyron]] i [[Czech Franciszek|o. Franciszek Czech]].  


Kazania misyjne głoszone przez franciszkanów miały charakter katechizmowy. Wprowadzono nauki stanowe. Misje trwały od ośmiu dni do dwóch tygodni. W ciągu dnia głoszono przeciętnie trzy kazania. Misjom towarzyszyła generalna komunia wszystkich wiernych.  
Kazania misyjne głoszone przez franciszkanów miały charakter katechizmowy. Wprowadzono nauki stanowe. Misje trwały od ośmiu dni do dwóch tygodni. W ciągu dnia głoszono przeciętnie trzy kazania. Misjom towarzyszyła generalna komunia wszystkich wiernych.  


Cechą charakterystyczną misji franciszkańskiej było upowszechnianie idei franciszkańskiej przez zakładanie w parafiach [[Trzeci Zakon Franciszkański|III zakonu franciszkańskiego]], krzewienie trzeźwości szczególnie po 1890 roku, a także upowszechnianie nabożeństwa [[Droga Krzyżowa - nabożeństwo|drogi krzyżowej]] . Plan misji przewidywał przygotowanie parafian do spowiedzi i generalnej Komunii św.  Aktywność misyjna franciszkanów przejawiała się głównie w prowadzeniu misji ludowych, mniej w rekolekcjach stanowych i specjalnych, przeznaczonych dla wąskich grup w parafii.
Cechą charakterystyczną misji franciszkańskiej było upowszechnianie idei franciszkańskiej przez zakładanie w parafiach [[Trzeci Zakon Franciszkański|III zakonu franciszkańskiego]], krzewienie trzeźwości szczególnie po 1890 roku, a także upowszechnianie nabożeństwa [[Droga Krzyżowa|drogi krzyżowej]]. Plan misji przewidywał przygotowanie parafian do spowiedzi i generalnej Komunii św.  Aktywność misyjna franciszkanów przejawiała się głównie w prowadzeniu misji ludowych, mniej w rekolekcjach stanowych i specjalnych, przeznaczonych dla wąskich grup w parafii.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
J. Myszor, Duszpasterstwo parafialne na Górnym Śląsku w latach 1821-1914, Katowice 1991, s. 128-129.
J. Myszor, Duszpasterstwo parafialne na Górnym Śląsku w latach 1821-1914, Katowice 1991, s. 128-129.


[[Kategoria:Zakony i zgromadzenia|Franciszkanie]]
[[Kategoria:Franciszkanie]]
[[Kategoria:Franciszkanie]]

Aktualna wersja na dzień 20:54, 21 sty 2022

Aktywność misyjną, a później rekolekcyjną franciszkanów na Górnym Śląsku wyznaczały daty ich pobytu na Górze Św. Anny. Po sekularyzacji w 1810 roku franciszkanie zostali zmuszeni do opuszczenia Góry Św. Anny. Powrócili na nią dopiero w roku 1859 roku. Przełomowym momentem w działalności franciszkanów było wstąpienie do zakonu w 1860 roku księdza diecezjalnego, byłego wicerektora seminarium duchownego we Wrocławiu, ks. Józefa Kleinwächtera. W latach sześćdziesiątych o. Atanazy Kleinwächter i o. Władysław Schneider byli jedynymi franciszkanami na Górnym Śląsku mówiącymi po polsku. Ojciec A. Kleinwächter okazał się inicjatorem wszelkich przedsięwzięć misyjnych i rekolekcyjnych.

Pierwsze akcje misyjne poprowadzili franciszkanie w parafiach, które były im znane głównie z pielgrzymek na Górę Św. Anny. W latach 1861 - 1872 o. Atanazy Kleinwächter wraz z o. Ambrożym oraz o. Wolfgangiem przeprowadzili na Górnym Śląsku pięć misji w następujących parafiach: Bytom (1863, 1864 ), Miasteczko (1871, 1872), Bielszowice (1872). Do pomocy włączył się również o. Osmund Laumann. W Bytomiu organizowano oddzielne misje dla Polaków, oddzielne dla Niemców.

W 1872 roku działalność misyjną franciszkanów przerwał kulturkampf, a franciszkanie zostali zmuszeni do opuszczenia granic państwa pruskiego. Pierwsza misja po ustaniu ostrego kursu kulturkampfu została przeprowadzona przez o. Atanazego Kleinwächtera i o. Osmunda Laumanna w 1882 roku (Miasteczko). W misjach prowadzonych przez franciszkanów po kulturkampfie brali udział: o. Atanazy, o. Korneliusz Cyron i o. Franciszek Czech.

Kazania misyjne głoszone przez franciszkanów miały charakter katechizmowy. Wprowadzono nauki stanowe. Misje trwały od ośmiu dni do dwóch tygodni. W ciągu dnia głoszono przeciętnie trzy kazania. Misjom towarzyszyła generalna komunia wszystkich wiernych.

Cechą charakterystyczną misji franciszkańskiej było upowszechnianie idei franciszkańskiej przez zakładanie w parafiach III zakonu franciszkańskiego, krzewienie trzeźwości szczególnie po 1890 roku, a także upowszechnianie nabożeństwa drogi krzyżowej. Plan misji przewidywał przygotowanie parafian do spowiedzi i generalnej Komunii św. Aktywność misyjna franciszkanów przejawiała się głównie w prowadzeniu misji ludowych, mniej w rekolekcjach stanowych i specjalnych, przeznaczonych dla wąskich grup w parafii.

Bibliografia

J. Myszor, Duszpasterstwo parafialne na Górnym Śląsku w latach 1821-1914, Katowice 1991, s. 128-129.