Lubowiecki Dawid: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(N)
 
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Lubowiecki Dawid (1982-), misjonarz==
==Lubowiecki Dawid (1982-), misjonarz==
Pochodzi z [[Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach|parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach]]. Zanim został księdzem formował się w [[Ruch Światło-Życie|Ruchu Światło-Życie]]. Pewność powołania kapłańskiego odczuł, gdy miał 22 lata i wtedy podjął studia w [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym]]. Jak wspomina - nigdy nie chciał być misjonarzem. Przez cały okres studiów nie chodził ani na spotkania z misjonarzami, ani nie był w Kole Misyjnym. Gdy przeglądał zdjęcia z Afryki to czuł wręcz niechęć. Od 30 sierpnia 2010 do 30 sierpnia 2013 był wikarym w [[Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach|parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach]]. Później pracował we Wspólnocie Jezusa Miłosiernego i Szkole Nowej Ewangelizacji. Jego marzeniem było zwiedzać cały świat, poznawać ludzi, ich kulturę i taki miał plan. Jednak, gdy w sierpniu 2014 roku miał szczęście być w Zambii i poznał Zambijczyków, którzy nieraz przez całe życie nie wyjechali ze swojej wioski, zrozumiał, że to nie może być jego celem i Bóg wymaga od niego czegoś więcej i podjął decyzję o wyjeździe na misje. Od września 2015 roku rozpoczął przygotowania w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, później kilka miesięcy w Anglii (nauka języka) i 6-letni kontrakt do Afryki. 7 sierpnia 2016 w czasie Mszy św. w jego rodzinnej parafii w Żorach posłał go na misje [[Szkudło Marek|bp Marek Szkudło]] wręczając mu krzyż misyjny. 10 listopada 2016 wyjechał do Zambii do parafii Miłosierdzia Bożego w Namalundu. Tam zastąpił dotychczasowego misjonarza [[Kaput Grzegorz|ks. Grzegorza Kaputa]], który po 12 latach misyjnej posługi wrócił do Polski. Od 1990 roku służy tam [[Stencel Wacław|ks. Wacław Stencel]]. Oprócz misji głównej jest tu siedem stacji dojazdowych, 65 km w głąb buszu. Ta parafia obfituje w wiele grup formacyjnych (np. Odnowa w Duchu Świętym, grupa ewangelizacyjna). Zadaniem ks. Dawida będzie formowanie liderów, którzy będą przygotowywać miejscową ludność do przyjęcia sakramentów: Chrztu św., Komunii św., Bierzmowania. Pierwszym zadaniem stanowiącym spore wyzwanie dla ks. Dawida jest wybudowanie jadalni na terenie parafii. Ks. Dawid mówi obecnie: "I chyba warto posiadać niewiele, aby posiąść najwyższą wartość jaką jest sam Bóg".
Pochodzi z [[Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach|parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach]]. Zanim został księdzem formował się w [[Ruch Światło-Życie|Ruchu Światło-Życie]]. Pewność powołania kapłańskiego odczuł, gdy miał 22 lata i wtedy podjął studia w [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym]]. Jak wspomina - nigdy nie chciał być misjonarzem. Przez cały okres studiów nie chodził ani na spotkania z misjonarzami, ani nie był w Kole Misyjnym. Gdy przeglądał zdjęcia z Afryki to czuł wręcz niechęć. Od 30 sierpnia 2010 do 30 sierpnia 2013 był wikarym w [[Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach|parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach]]. Później pracował we Wspólnocie Jezusa Miłosiernego i Szkole Nowej Ewangelizacji.  
 
Jego marzeniem było zwiedzać cały świat, poznawać ludzi, ich kulturę i taki miał plan. Jednak, gdy w sierpniu 2014 roku przyjechał do Zambii i poznał Zambijczyków, którzy nieraz przez całe życie nie wyjechali ze swojej wioski, zrozumiał, że to nie może być jego celem i Bóg wymaga od niego czegoś więcej i podjął decyzję o wyjeździe na misje. Od września 2015 roku rozpoczął przygotowania w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, później kilka miesięcy w Anglii (nauka języka) i 6-letni kontrakt do Afryki. 7 sierpnia 2016 w czasie Mszy św. w jego rodzinnej parafii w Żorach posłał go na misje [[Szkudło Marek|bp Marek Szkudło]] wręczając mu krzyż misyjny. 10 listopada 2016 wyjechał do Zambii do parafii Miłosierdzia Bożego w Namalundu. Tam zastąpił dotychczasowego misjonarza [[Kaput Grzegorz|ks. Grzegorza Kaputa]], który po 12 latach misyjnej posługi wrócił do Polski. Od 1990 roku służy tam [[Stencel Wacław|ks. Wacław Stencel]]. Oprócz misji głównej jest tu siedem stacji dojazdowych, 65 km w głąb buszu. Ta parafia obfituje w wiele grup formacyjnych (np. Odnowa w Duchu Świętym, grupa ewangelizacyjna). Zadaniem ks. Dawida będzie formowanie liderów, którzy będą przygotowywać miejscową ludność do przyjęcia sakramentów: Chrztu św., Komunii św., Bierzmowania. Pierwszym zadaniem stanowiącym spore wyzwanie dla ks. Dawida jest wybudowanie jadalni na terenie parafii.  
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN Nr 2 i Nr 4; Gość Niedzielny (dodatek katowicki), dostęp 19.03.2017.
Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN Nr 2 i Nr 4; Gość Niedzielny (dodatek katowicki), dostęp 19.03.2017.

Wersja z 18:44, 20 mar 2017

Lubowiecki Dawid (1982-), misjonarz

Pochodzi z parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Zanim został księdzem formował się w Ruchu Światło-Życie. Pewność powołania kapłańskiego odczuł, gdy miał 22 lata i wtedy podjął studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Jak wspomina - nigdy nie chciał być misjonarzem. Przez cały okres studiów nie chodził ani na spotkania z misjonarzami, ani nie był w Kole Misyjnym. Gdy przeglądał zdjęcia z Afryki to czuł wręcz niechęć. Od 30 sierpnia 2010 do 30 sierpnia 2013 był wikarym w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach. Później pracował we Wspólnocie Jezusa Miłosiernego i Szkole Nowej Ewangelizacji.

Jego marzeniem było zwiedzać cały świat, poznawać ludzi, ich kulturę i taki miał plan. Jednak, gdy w sierpniu 2014 roku przyjechał do Zambii i poznał Zambijczyków, którzy nieraz przez całe życie nie wyjechali ze swojej wioski, zrozumiał, że to nie może być jego celem i Bóg wymaga od niego czegoś więcej i podjął decyzję o wyjeździe na misje. Od września 2015 roku rozpoczął przygotowania w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, później kilka miesięcy w Anglii (nauka języka) i 6-letni kontrakt do Afryki. 7 sierpnia 2016 w czasie Mszy św. w jego rodzinnej parafii w Żorach posłał go na misje bp Marek Szkudło wręczając mu krzyż misyjny. 10 listopada 2016 wyjechał do Zambii do parafii Miłosierdzia Bożego w Namalundu. Tam zastąpił dotychczasowego misjonarza ks. Grzegorza Kaputa, który po 12 latach misyjnej posługi wrócił do Polski. Od 1990 roku służy tam ks. Wacław Stencel. Oprócz misji głównej jest tu siedem stacji dojazdowych, 65 km w głąb buszu. Ta parafia obfituje w wiele grup formacyjnych (np. Odnowa w Duchu Świętym, grupa ewangelizacyjna). Zadaniem ks. Dawida będzie formowanie liderów, którzy będą przygotowywać miejscową ludność do przyjęcia sakramentów: Chrztu św., Komunii św., Bierzmowania. Pierwszym zadaniem stanowiącym spore wyzwanie dla ks. Dawida jest wybudowanie jadalni na terenie parafii.

Bibliografia

Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN Nr 2 i Nr 4; Gość Niedzielny (dodatek katowicki), dostęp 19.03.2017.