Stencel Wacław

Z e-ncyklopedia

Stencel Wacław (1961-), misjonarz

Urodził się 9 maja 1961. Pochodzi z Gogołowej. Tam mieszka nadal jego siostra, a brat w Żorach. W 1980 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 31 stycznia 1987. Jak wspomina - jeszcze w szkole średniej marzył, by zostać misjonarzem.

Gdy już jako ksiądz zgłosił abp. Damianowi Zimoniowi gotowość wyjechania na misje, myślał o Ameryce Południowej. Przypadek sprawił, że od 1990 roku znalazł się na południu Afryki, w zambijskiej diecezji Monze. Pracuje w miasteczku Namalundu oddalonym 80 km od stolicy - Lusaki i posługuje się językiem ciniandzja. Jest to górska, malownicza kraina, a misja położona jest na wysokości 1200 metrów n.p.m. Wokół znajdują się osiedla parafian. Teren misji ma znaczenie strategiczne dla całej Zambii, ponieważ znajduje się tutaj druga pod względem mocy elektrownia wodna. W centrum parafii znajduje się kościół pw. Miłosierdzia Bożego, poświęcony w 2000 roku. Budowniczym i założycielem tej misji był ks. dr Jan Kubisa, kapłan diecezji częstochowskiej. Do niego właśnie dołączył ks. Stencel.

Gdy ks. Jan wyjechał z Zambii, w 2004 roku na tutejszą placówkę został posłany ks. Grzegorz Kaput (po 12 latach misyjnej posługi w 2016 roku wrócił do Polski). Oprócz misji głównej jest tu siedem stacji dojazdowych. W misji wybudowano dom rekolekcyjny dla dzieci, młodzieży, dorosłych, kapłanów i zakonnic. W 2015 roku zakończono budowę kaplicy pw. św. Jacka w Turn Pike i 6 września tegoż roku ordynariusz diecezji Monze bp Moses Hamungole dokonał jej poświęcenia. Jest to pierwsza kaplica w Afryce, której patronem jest polski święty pochodzący ze Śląska. Należy podkreślić, że powyższa kaplica powstała także dzięki ofiarności ks. Arkadiusza Noconia, który pieniądze zebrane jako prezent z okazji 25-lecia święceń kapłańskich przeznaczył właśnie na ten cel.

Bibliografia

Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN 2391-4157 Nr 2, Nr 4 i Nr 5; W. Dąbrowska-Macura "Byłem przygotowany na najgorsze", Opoka (dostęp 19.03.2017).