Kwieciński Stefan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
== Kwieciński Stefan (1919-1975) ==
== Kwieciński Stefan (1919-1975), proboszcz w Dąbrówce Małej ==
[[Plik:Kwieciński Stefan1.jpg|150px|left|thumb]]
[[Plik:Kwieciński Stefan1.jpg|150px|left|thumb]]
Urodził się 15 czerwca 1919 w Wierzbowcu, w woj. tarnopolskim. Był synem Grzegorza i Anny z d. Buła. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Wierzbowcu uczył się najpierw w gimnazjum w Daszawie, a następnie w gimnazjum w Trembowli, gdzie w 1941 roku zdał egzamin dojrzałości. W lipcu tego roku wstąpił do Seminarium Duchownego we Lwowie. Jednak w 1942 roku [[gestapo]] skreśliło go z listy studentów. Powrócił wtedy do rodzinnego Wierzbowca. Następnie przeniósł się do Kopek, gdzie przebywał u swoich krewnych. W lipcu 1944 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu w Stalowej Woli. Po zwolnieniu z więzienia i zakończeniu II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Państwowym Liceum w Stalowej Woli. W październiku 1945 roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]]. Studia kontynuował na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1950 w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|katedrze św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Adamski Stanisław|bpa S. Adamskiego]].  
Urodził się 15 czerwca 1919 w Wierzbowcu (w woj. tarnopolskim) w rodzinie Grzegorza i Anny z d. Buła. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Wierzbowcu uczył się najpierw w gimnazjum w Daszawie, a następnie w gimnazjum w Trembowli, gdzie w 1941 roku zdał egzamin dojrzałości. W lipcu tego roku wstąpił do Seminarium Duchownego we Lwowie. Jednak w 1942 roku [[gestapo]] skreśliło go z listy studentów. Powrócił wtedy do rodzinnego Wierzbowca. Następnie przeniósł się do Kopek, gdzie przebywał u swoich krewnych. W lipcu 1944 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu w Stalowej Woli. Po zwolnieniu z więzienia i zakończeniu II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Państwowym Liceum w Stalowej Woli. W październiku 1945 roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]]. Studia kontynuował na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1950 w [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] z rąk [[Adamski Stanisław|bpa S. Adamskiego]].  


Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|św. Józefa w Rudzie Śląskiej]], [[Parafia Chrystusa Króla w Czyżowicach|Chrystusa Króla w Czyżowicach]], [[Parafia Ducha Świętego w Czarnym Lesie|Ducha Świętego w Czarnym Lesie]] i [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|św. Michała Archanioła w Michałkowicach]]. W 1955 roku został powołany na stanowisko przełożonego [[Niższe Seminarium Duchowne w Katowicach|Niższego Seminarium Duchownego w Katowicach]]. Dwa lata później otrzymał nominację na rektora kościoła NSPJ [[Wizytki - Siemianowice Śląskie|Sióstr Wizytek]] oraz katechety Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego i podstawowego w Siemianowicach Śląskich. Od 1957 roku był także pracownikiem referatu duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Jego zadaniem była opieka duszpasterska nad służbą zdrowia. W 1962 roku został mianowany administratorem, a cztery lata później proboszczem w parafii [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej|św. Antoniego w Dąbrówce Małej]]. Od 1969 roku był ponadto dziekanem nowo utworzonego dekanatu Katowice - Wschód. Zmarł 28 stycznia 1975 w Dąbrówce Małej i tam został pochowany.  
Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|św. Józefa w Rudzie Śląskiej]], [[Parafia Chrystusa Króla w Czyżowicach|Chrystusa Króla w Czyżowicach]], [[Parafia Ducha Świętego w Czarnym Lesie|Ducha Świętego w Czarnym Lesie]] i [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|św. Michała Archanioła w Michałkowicach]]. W 1955 roku został powołany na stanowisko przełożonego [[Niższe Seminarium Duchowne w Katowicach|Niższego Seminarium Duchownego w Katowicach]]. Dwa lata później otrzymał nominację na rektora kościoła NSPJ [[Wizytki - Siemianowice Śląskie|Sióstr Wizytek]] oraz katechety Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego i podstawowego w Siemianowicach Śląskich. Od 1957 roku był także pracownikiem referatu duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Jego zadaniem była opieka duszpasterska nad służbą zdrowia. W 1962 roku został mianowany administratorem, a cztery lata później proboszczem w [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej|parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej]]. Od 1969 roku był ponadto dziekanem nowo utworzonego dekanatu Katowice - Wschód. Zmarł 28 stycznia 1975 w Dąbrówce Małej i tam został pochowany.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 19:25, 12 lis 2017

Kwieciński Stefan (1919-1975), proboszcz w Dąbrówce Małej

Urodził się 15 czerwca 1919 w Wierzbowcu (w woj. tarnopolskim) w rodzinie Grzegorza i Anny z d. Buła. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Wierzbowcu uczył się najpierw w gimnazjum w Daszawie, a następnie w gimnazjum w Trembowli, gdzie w 1941 roku zdał egzamin dojrzałości. W lipcu tego roku wstąpił do Seminarium Duchownego we Lwowie. Jednak w 1942 roku gestapo skreśliło go z listy studentów. Powrócił wtedy do rodzinnego Wierzbowca. Następnie przeniósł się do Kopek, gdzie przebywał u swoich krewnych. W lipcu 1944 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu w Stalowej Woli. Po zwolnieniu z więzienia i zakończeniu II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Państwowym Liceum w Stalowej Woli. W październiku 1945 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studia kontynuował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1950 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Józefa w Rudzie Śląskiej, Chrystusa Króla w Czyżowicach, Ducha Świętego w Czarnym Lesie i św. Michała Archanioła w Michałkowicach. W 1955 roku został powołany na stanowisko przełożonego Niższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Dwa lata później otrzymał nominację na rektora kościoła NSPJ Sióstr Wizytek oraz katechety Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego i podstawowego w Siemianowicach Śląskich. Od 1957 roku był także pracownikiem referatu duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Jego zadaniem była opieka duszpasterska nad służbą zdrowia. W 1962 roku został mianowany administratorem, a cztery lata później proboszczem w parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej. Od 1969 roku był ponadto dziekanem nowo utworzonego dekanatu Katowice - Wschód. Zmarł 28 stycznia 1975 w Dąbrówce Małej i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Stefana Kwiecińskiego; RD 1953, s. 64; Schematyzm 1955 - 1977; A. Chmiel, Czas próby: autobiografia, Brenna - Hołcyna 2003, s. 100 - 101; S. Puchała, Duszpasterstwo akademickie w diecezji katowickiej w latach 1947 - 1992, s. 194, 204.