Krzyże przydrożne w Boguszowicach

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 19:03, 1 sty 2016 autorstwa Anna06 (dyskusja | edycje) (uzupełnienie)
  • kaplica przy ul. Małachowskiego

Murowana, arkadowa kaplica pw. św. Jana Nepomucena wybudowana na początku XX wieku.Na kwadratowej podstawie zostały umieszczone cztery narożne filary glorietty, w połowie poprzecinane płycinami; łączące się ze sobą arkadowymi łukami. Wewnętrz znajduje się niewysoki, sześcienny postument. Stała na nim figura patrona kaplicy; obecnie przechowywana w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach. W 2015 roku zastąpiła ją rzeźba św. Wawrzyńca.

  • kapliczka przy ul. Kolberga

Niewielka, murowana kapliczka szafkowa przykryta dwuspadowym daszkiem. Została postawiona w 1994 roku. Wewnątrz, na niewielkim ołtarzyku figura Matki Boskiej Królowej Świata. Obok figura Chrystusa. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Matko Najświętsza Wielkiego Miłosierdzia/Królowo Polski módl się za nami/7.5.1994

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Małachowskiego i Kłokocińskiej

Kamienny krzyż pochodzący z 1900 roku. Podstawa kilkoma profilami zwęża się w cokół o prostokątnym rzucie; w górze obwiedziony listwą. Gzyms z płytkimi wycięciami, od dołu profilowany. Belki krzyża z ostrogami; zakończone prosto. W półokrągło zakończonej wnęce figura matki Boskiej; z głową odwróconą w lewo i dłońmi splecionymi na podołku. Na tablicy inskrypcyjnej napis: Tu uprasza się o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za Dusze w Czyścu

  • Krzyż kamienny przy ul. Małachowskiego w Boguszowicach

W XVIII wieku na tym placu przy ul. Małachowskiego stał stary kościółek z 1686 roku pod wezwaniem Św. Wawrzyńca. Z czasem kościół ten został przeniesiony do Ligockiej Kuźni. Krzyż ten ufundowali miejscowi parafianie małżeństwo Franc i Wiktorya Konsek w 1882 roku. Przy krzyżu modlono się, odprawiano nabożeństwa. W miesiącu maju - majowe, a w październiku - różaniec.

  • Krzyż kamienny, przydrożny przy ul. Kłokocińskiej w Boguszowicach

Jest to krzyż polny, postawiany przez gospodarzy w podzięce za urodzajne plony, dobrą pogodę. Obecnie chroni przed wypadkami drogowymi. Krzyż pochodzi z 1900 roku.