Kościół pw. Matki Bożej Frydeckiej na Trzycatku: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Historia==
Pod koniec XVI wieku w pobliżu obecnego kościoła stała murowana kaplica, a w niej znajdowała się figurka Matki Boskiej, którą pielgrzymi przywieźli z Frydka Czeskiego. Górale gromadzili się tam w święta maryjne, śpiewali [[Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny|Godzinki]], odmawiali [[Różaniec Święty|Różaniec]].


Pod koniec XVI wieku w pobliżu obecnego kościoła stała murowana kaplica, a w niej znajdowała się figurka Matki Boskiej, którą pielgrzymi przywieźli z Frydka Czeskiego. Górale gromadzili się tam w święta maryjne, śpiewali [[Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny|Godzinki]], odmawiali [[Różaniec Święty|Różaniec]]. Po wojnie kaplicę przeniesiono w inne miejsce. Gazda Andrzej Małyjurek ofiarował część swojej ziemi pod nową kaplicę, gdzie dziś stoi murowany nowy kościół. W podzięce Bogu i Matce Bożej za szczęśliwy powrót z wojny górale wybudowali drewniany kościółek, poświęcony wiosną 1948 roku przez [[Grim Emanuel|ks. prałata Emanuela Grima]], proboszcza z Istebnej. Księża z Istebnej odprawiali tu Msze św. w czwartki, niedziele i święta maryjne, a po utworzeniu w 1958 roku parafii w Jaworzynce opiekę nad kaplicą przejęli księża z Jaworzynki. 1 lutego 1984 erygowano tu rektorat, łącznie z prowadzeniem [[Księgi metrykalne|ksiąg chrztów, ślubów, zmarłych]]. Już od 1 września 1983 odprawiano tu codziennie Msze św. 29 października 1986 ordynariusz katowicki [[Zimoń Damian|bp Damian Zimoń]] poświęcił nowe probostwo i salkę katechetyczną, zbudowane przez miejscowych mieszkańców. Prowadzono renowację i konserwację drewnianego kościoła, w 1991 roku wymieniono dach, zadbano o otoczenie kościoła. Zgodnie z miejscową tradycją powstał nowy wystrój  [[prezbiterium]] według projektu śląskiego artysty plastyka [[Kuczok Andrzej|Andrzeja Kuczoka]]. Jego autorstwa jest także obraz w ołtarzu, będący tłem figurki Matki Bożej Frydeckiej. Kaplica stała się z czasem mała dla rosnącej liczby mieszkańców i zawiązano komitet budowy nowego kościoła. Kościół zaprojektował architekt z Istebnej inż. Józef Wałach, syn znanego malarza z Istebnej, [[Wałach Jan|Jana Wałacha]]. Mobilizacja wszystkich parafian pozwoliła szybko zakończyć budowę w stanie surowym. 31 marca 1996 ordynariusz [[Diecezja bielsko-żywiecka|diecezji bielsko-żywieckiej]] bp Tadeusz Rakoczy, odprawił tu Mszę św. Budowę kontynuowano. 17 października 1999 kościół został konsekrowany przez bpa Tadeusza Rakoczego i w tym samym dniu biskup erygował parafię Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku.
Po wojnie kaplicę przeniesiono w inne miejsce. Gazda Andrzej Małyjurek ofiarował część swojej ziemi pod nową kaplicę, gdzie dziś stoi murowany nowy kościół. W podzięce Bogu i Matce Bożej za szczęśliwy powrót z wojny górale wybudowali drewniany kościółek, poświęcony wiosną 1948 roku przez [[Grim Emanuel|ks. prałata Emanuela Grima]], proboszcza z Istebnej. Księża z Istebnej odprawiali tu Msze św. w czwartki, niedziele i święta maryjne, a po utworzeniu w 1958 roku parafii w Jaworzynce opiekę nad kaplicą przejęli księża z Jaworzynki.  
 
1 lutego 1984 erygowano tu rektorat, łącznie z prowadzeniem [[Księgi metrykalne|ksiąg chrztów, ślubów, zmarłych]]. Już od 1 września 1983 odprawiano tu codziennie Msze św. 29 października 1986 ordynariusz katowicki [[Zimoń Damian|bp Damian Zimoń]] poświęcił nowe probostwo i salkę katechetyczną, zbudowane przez miejscowych mieszkańców. Prowadzono renowację i konserwację drewnianego kościoła, w 1991 roku wymieniono dach, zadbano o otoczenie kościoła. Zgodnie z miejscową tradycją powstał nowy wystrój  [[prezbiterium]] według projektu śląskiego artysty plastyka [[Kuczok Andrzej|Andrzeja Kuczoka]]. Jego autorstwa jest także obraz w ołtarzu, będący tłem figurki Matki Bożej Frydeckiej. Kaplica stała się z czasem mała dla rosnącej liczby mieszkańców i zawiązano komitet budowy nowego kościoła.  
 
Kościół zaprojektował architekt z Istebnej inż. Józef Wałach, syn znanego malarza z Istebnej, [[Wałach Jan|Jana Wałacha]]. Mobilizacja wszystkich parafian pozwoliła szybko zakończyć budowę w stanie surowym. 31 marca 1996 ordynariusz [[Diecezja bielsko-żywiecka|diecezji bielsko-żywieckiej]] bp Tadeusz Rakoczy, odprawił tu Mszę św. Budowę kontynuowano. 17 października 1999 kościół został konsekrowany przez bpa Tadeusza Rakoczego i w tym samym dniu biskup erygował parafię Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 13:02, 15 sty 2024

Pod koniec XVI wieku w pobliżu obecnego kościoła stała murowana kaplica, a w niej znajdowała się figurka Matki Boskiej, którą pielgrzymi przywieźli z Frydka Czeskiego. Górale gromadzili się tam w święta maryjne, śpiewali Godzinki, odmawiali Różaniec.

Po wojnie kaplicę przeniesiono w inne miejsce. Gazda Andrzej Małyjurek ofiarował część swojej ziemi pod nową kaplicę, gdzie dziś stoi murowany nowy kościół. W podzięce Bogu i Matce Bożej za szczęśliwy powrót z wojny górale wybudowali drewniany kościółek, poświęcony wiosną 1948 roku przez ks. prałata Emanuela Grima, proboszcza z Istebnej. Księża z Istebnej odprawiali tu Msze św. w czwartki, niedziele i święta maryjne, a po utworzeniu w 1958 roku parafii w Jaworzynce opiekę nad kaplicą przejęli księża z Jaworzynki.

1 lutego 1984 erygowano tu rektorat, łącznie z prowadzeniem ksiąg chrztów, ślubów, zmarłych. Już od 1 września 1983 odprawiano tu codziennie Msze św. 29 października 1986 ordynariusz katowicki bp Damian Zimoń poświęcił nowe probostwo i salkę katechetyczną, zbudowane przez miejscowych mieszkańców. Prowadzono renowację i konserwację drewnianego kościoła, w 1991 roku wymieniono dach, zadbano o otoczenie kościoła. Zgodnie z miejscową tradycją powstał nowy wystrój prezbiterium według projektu śląskiego artysty plastyka Andrzeja Kuczoka. Jego autorstwa jest także obraz w ołtarzu, będący tłem figurki Matki Bożej Frydeckiej. Kaplica stała się z czasem mała dla rosnącej liczby mieszkańców i zawiązano komitet budowy nowego kościoła.

Kościół zaprojektował architekt z Istebnej inż. Józef Wałach, syn znanego malarza z Istebnej, Jana Wałacha. Mobilizacja wszystkich parafian pozwoliła szybko zakończyć budowę w stanie surowym. 31 marca 1996 ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy, odprawił tu Mszę św. Budowę kontynuowano. 17 października 1999 kościół został konsekrowany przez bpa Tadeusza Rakoczego i w tym samym dniu biskup erygował parafię Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku.

Bibliografia

Historia parafii Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku, (dostęp: 14.01.2024)