Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(UWAGA! Usunięcie treści (strona pozostała pusta)!)
Linia 1: Linia 1:
[[Kategoria:Encyklopedia]]
[[Kategoria:Parafie]]


== Kapliczki i krzyże przydrożne w Czerwionce==
*Boża Męka obok ronda
Najstarsza na terenie miejscowości Boża Męka postawiona w 1827 roku. Wykonano ją z piaskowca przywiezionego z Mokrego. Na tablicy została wygrawerowana inskrypcja górniczego pozdrowienia ''Szczęść Boże''. W maju 1921 roku w pobliżu krzyża toczyły się walki. Jeden z powstańców ukrył się za Bożą Męką i to uratowało mu życie. Zniszczeniu jednak uległa znajdująca się we wnęce figura Matki Boskiej. W latach 90. ubiegłego wieku Boża Męka została odnowiona przez Rajmunda Tkocza.
* Boża Męka przy ul. Furgoła
Druga na terenie miejscowości Boża Męka pochodząca z 1898 roku. Obecnie stoi w pobliżu Zespołu Szkół nr 2 w Czerwionce. Na marmurowej płycie znajduje się inskrypcja w języku polskim i niemieckim: ''Niech będzie pochwalony Jezus Krystus '' [''Gelobt sie Jezus Christus'']. W pobliżu krzyża w maju 1921 roku zginął dowódca powstańczy Piotr Furgoł, którego imieniem zostały później nazwane park i najdłuższa w mieście ulica.
*Kaplice w obejściu kościoła św. Józefa Oblubieńca
Współczesne kapliczki z figurami Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Ojca Pio, Matki Boskiej z Baneux.
* Krzyż przy ul. Armii Krajowej
Znajdujący się na granicy Czerwionki i Leszczyn krzyż granitowy w 2010 roku został postawiony w miejscu wcześniejszego drewnianego.
*Krzyż cmentarny
Najstarszy miejscowości krzyż drewniany został postawiony w latach 20. ubiegłego wieku.
*Krzyż misyjny
Stojący przed fasadą kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa krzyż misyjny zawiera daty misji św. oraz wezwanie ''Ratuj duszę swoją''.
*Krzyż misyjny
Krzyż 30 września 1989 został ustawiony na placu budowy kościoła św. Józefa Oblubieńca i poświęcony przez dziekana ks. Feliksa Hanuska. Od 1994 roku pełni funkcję krzyża misyjnego.
*Krzyż na osiedlu ''Karlik''
W 1992 roku krzyż został ustawiony z inicjatywy ks. Andrzeja Morawskiego, ówczesnego proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca.
*Rzeźby śś.Cyryla Metodego
Wykonane z lipowego drewna stanęły na skwerku przed kościołem pw. św. Józefa Oblubieńca. Wyszły spod dłuta Czesława Żemły.
== Bibliografia==
A.Żukowski, A.Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010, s.137; Czerwionka-Leszczyny w fotografii, red. R.Ratajczak, Czerwionka-Leszczyny 2008, s.19; A.Gudzik, Miejsce niezwykłe, "Kurier" 2002, nr 143/2002, s.7; Taż, Czerwionka. Zarys dziejów (książka w przygotowaniu)

Wersja z 06:05, 9 gru 2010